2003 SECOND ANNNUAL GAMES OF ACADIANA TRIATHLON Regular Participant

Age Group Results

August 16, 2003


Results By Farrel and Robin LeBoeuf

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Open Category

Overall Female Winners

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

Tara West

26

*****

2:28.0

22:25

*****

28:22.0

16.9

*****

14:03.5

7:02

44:53.5

2

27

Taylor Ahrens

33

*****

3:02.0

27:35

*****

27:14.0

17.6

*****

15:04.2

7:32

45:20.2

3

30

Robin Ferguson

34

*****

3:22.0

30:36

*****

27:03.0

17.7

*****

15:27.9

7:44

45:52.9

 
Top

Women 14 and under

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

125

Erin Billeaud

12

1

2:55.0

26:31

1

41:37.0

11.5

2

23:00.0

11:30

1:07:32.0

2

128

Kathryn Fontenot

14

2

4:14.0

38:29

2

50:25.5

9.52

1

19:13.4

9:37

1:13:52.9

 
Top

Women 15 to 19

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

63

Claire Broussard

15

2

2:20.0

21:13

1

29:11.0

16.4

4

19:00.6

9:30

50:31.6

2

79

Caroline Gray

15

4

3:44.0

33:56

3

32:29.5

14.8

1

16:12.4

8:06

52:25.9

3

83

Alexandra Hales

18

1

2:16.0

20:36

4

34:24.0

14.0

2

16:17.7

8:09

52:57.7

4

85

Meredith Walker

15

3

2:29.0

22:35

2

31:35.0

15.2

3

18:55.1

9:28

52:59.1

 
Top

Women 25 to 29

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

46

Tanya Duhon

29

2

3:41.0

33:29

2

27:40.0

17.3

2

16:49.0

8:25

48:10.0

2

72

Brittany Baudoin

26

1

3:25.0

31:04

4

31:17.0

15.3

3

16:59.4

8:30

51:41.4

3

74

Jennifer Jeansonne

29

4

4:24.0

40:00

3

30:28.5

15.8

4

17:03.9

8:32

51:56.4

4

77

Lisa Porter

27

3

4:10.0

37:53

5

34:19.0

14.0

1

13:36.5

6:48

52:05.5

 
Top

Women 30 to 34

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

61

Lauren Losicco

30

3

3:43.0

33:47

3

32:13.0

14.9

1

14:01.8

7:01

49:57.8

2

90

Erin Babin

31

1

2:59.0

27:07

1

31:35.5

15.2

4

20:00.0

10:00

54:34.5

3

100

Daina Thibodeaux

33

5

4:33.0

41:22

4

32:50.5

14.6

2

18:12.0

9:06

55:35.5

4

106

Michelle Forte

33

4

4:21.0

39:33

2

31:47.0

15.1

5

20:23.2

10:12

56:31.2

5

113

Gigi Harris

32

2

3:39.0

33:11

5

35:51.0

13.4

3

19:09.8

9:35

58:39.8

 
Top

Women 35 to 39

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

89

Tammy Deshotel

38

3

4:20.0

39:24

2

31:18.0

15.3

4

18:55.9

9:28

54:33.9

2

94

Darcee Bex

36

6

5:10.0

46:58

3

32:12.5

14.9

1

17:56.4

8:58

55:18.9

3

98

Theresa Blanchard

36

2

4:02.0

36:40

5

33:00.5

14.5

3

18:24.6

9:12

55:27.1

4

101

Nadia Delahoussaye

38

4

4:32.0

41:13

1

26:28.0

18.1

8

24:44.3

12:22

55:44.3

5

110

Linda Hughes

39

8

6:44.0

61:13

4

32:47.0

14.6

2

18:20.6

9:10

57:51.6

6

117

Ginger Olivier

38

5

5:09.0

46:49

6

34:59.5

13.7

5

20:11.5

10:06

1:00:20.0

7

122

Renee Helmer

35

1

3:52.0

35:09

7

35:04.0

13.7

7

24:00.1

12:00

1:02:56.1

8

127

Janee Richard

35

7

5:46.0

52:25

8

42:48.5

11.2

6

21:34.5

10:47

1:10:09.0

 
Top

Overall Male Winners

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Bobo Anderson

41

*****

2:42.0

24:33

*****

21:41.0

22.1

*****

11:55.2

5:58

36:18.2

2

2

John Deshotel

40

*****

2:41.0

24:24

*****

21:52.0

22.0

*****

11:56.2

5:58

36:29.2

3

4

John Fell I V

23

*****

3:16.0

29:42

*****

21:59.0

21.8

*****

13:59.2

7:00

39:14.2

 
Top

Men 14 and under

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

44

Eric Bospfloug

13

2

2:58.0

26:58

2

29:09.0

16.5

1

16:02.2

8:01

48:09.2

2

47

Jason Tarver

14

1

2:58.0

26:58

1

27:38.0

17.4

3

17:51.4

8:56

48:27.4

3

64

Philip " Trey " Aucoin I I I

11

3

3:06.0

28:11

3

30:58.0

15.5

2

16:30.7

8:15

50:34.7

4

108

Chance Tarver

11

4

3:45.0

34:05

4

32:00.0

15.0

5

21:29.9

10:45

57:14.9

5

126

Patrick Spiller

11

5

4:14.0

38:29

5

42:37.0

11.3

4

21:07.5

10:34

1:07:58.5

 
Top

Men 15 to 19

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

22

Bennett Broussard

17

9

3:24.0

30:55

1

28:54.0

16.6

1

12:09.2

6:05

44:27.2

2

35

Shaun Dodson

19

7

3:15.0

29:33

2

29:00.0

16.6

2

14:03.3

7:02

46:18.3

3

41

Karl Lehmann

17

2

2:11.0

19:51

5

30:14.0

15.9

3

15:11.1

7:36

47:36.1

4

60

Elson Smith

15

4

2:19.0

21:04

3

29:16.0

16.4

8

18:19.7

9:10

49:54.7

5

66

Pablo Estiada

19

10

3:52.0

35:09

4

29:27.0

16.3

6

17:29.2

8:45

50:48.2

6

69

Josh Latiolais

19

5

2:27.0

22:16

7

30:51.0

15.6

7

18:09.7

9:05

51:27.7

7

71

Patrick Gray

17

12

4:39.0

42:16

8

31:07.5

15.4

4

15:52.5

7:56

51:39.0

8

80

Robert Thomas

16

8

3:21.0

30:27

10

31:40.0

15.2

5

17:27.7

8:44

52:28.7

9

91

Jerry Johnson

18

11

4:01.0

36:31

9

31:27.0

15.3

9

19:09.1

9:35

54:37.1

10

97

Philip Fontenot

16

3

2:13.0

20:09

11

31:55.0

15.0

10

21:18.4

10:39

55:26.4

11

102

Andrew Reynolds

15

1

2:03.0

18:38

6

30:40.0

15.7

12

23:12.9

11:36

55:55.9

12

118

Landry Carbo

15

6

2:33.0

23:11

12

35:28.0

13.5

11

22:43.5

11:22

1:00:44.5

 
Top

Men 20 to 24

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

40

Eric Thomas

22

1

3:23.0

30:45

1

28:30.0

16.8

1

15:19.4

7:40

47:12.4

 
Top

Men 25 to 29

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

15

William West

25

1

3:01.0

27:25

1

25:12.0

19.0

1

14:15.2

7:08

42:28.2

2

28

James La Fleur

27

6

3:18.0

30:00

2

25:43.0

18.7

4

16:26.7

8:13

45:27.7

3

29

David Wallace

25

2

3:01.0

27:25

3

26:38.0

18.0

2

15:56.3

7:58

45:35.3

4

39

Dustin Lamartina

29

3

3:05.0

28:02

4

27:54.0

17.2

3

15:58.9

7:59

46:57.9

5

84

Kevin Purcell

26

7

3:20.0

30:18

5

29:31.5

16.3

6

20:06.6

10:03

52:58.1

6

92

Brian Sonnier

28

4

3:07.0

28:20

8

34:59.5

13.7

5

16:40.9

8:20

54:47.4

7

99

Seth Greene

29

8

4:34.0

41:31

6

30:19.5

15.8

7

20:37.1

10:19

55:30.6

8

107

Jake Boyer

25

5

3:17.0

29:51

7

32:43.0

14.7

8

21:00.8

10:30

57:00.8

 
Top

Men 30 to 34

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Stewart Dover

32

8

3:38.0

33:02

1

23:02.0

20.8

1

12:52.7

6:26

39:32.7

2

14

Zeb Stearns

32

9

3:39.0

33:11

2

24:06.0

19.9

2

14:32.4

7:16

42:17.4

3

24

Kirk Richard

32

4

3:11.0

28:56

3

26:45.0

17.9

3

14:57.8

7:29

44:53.8

4

26

Marty Orgeron

34

3

2:57.0

26:49

4

27:04.0

17.7

4

15:11.5

7:36

45:12.5

5

31

Rob Burnell

31

6

3:13.0

29:15

5

27:29.0

17.5

5

15:13.2

7:37

45:55.2

6

42

David Barczyk

33

1

2:29.0

22:35

7

27:40.0

17.3

8

17:32.5

8:46

47:41.5

7

52

Jason Babin

32

11

4:01.0

36:31

6

27:34.5

17.4

9

17:35.4

8:48

49:10.9

8

53

Jason Shows

30

7

3:31.0

31:58

9

29:21.0

16.4

6

16:29.7

8:15

49:21.7

9

73

Marcus Kilpatrick

32

14

5:12.0

47:16

10

30:02.5

16.0

7

16:35.8

8:18

51:50.3

10

78

Billy Noegel

33

2

2:55.0

26:31

11

31:38.0

15.2

10

17:44.4

8:52

52:17.4

11

93

Danny Leblanc

34

13

4:34.0

41:31

8

29:00.5

16.6

13

21:25.9

10:43

55:00.4

12

104

Javier Moreno

33

12

4:23.0

39:51

12

33:01.5

14.5

11

18:50.4

9:25

56:14.9

13

115

David Foster

34

10

3:48.0

34:33

13

34:13.5

14.0

12

20:50.5

10:25

58:52.0

 
Top

Men 35 to 39

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Jason Gossen

35

2

2:57.0

26:49

5

25:14.0

19.0

1

11:04.2

5:32

39:15.2

2

9

Dwayne Cormier

36

1

2:39.0

24:05

2

24:08.0

19.9

3

14:26.5

7:13

41:13.5

3

16

Rick Thibodeaux

38

8

3:39.0

33:11

3

24:25.0

19.7

6

15:10.3

7:35

43:14.3

4

17

Bert Le Jeune

35

5

3:12.0

29:05

7

26:01.0

18.4

2

14:21.5

7:11

43:34.5

5

19

Dwayne Landry

35

7

3:17.0

29:51

8

26:11.0

18.3

4

14:42.7

7:21

44:10.7

6

20

Kendal Broussard

36

4

3:09.0

28:38

4

25:11.0

19.1

9

15:57.9

7:59

44:17.9

7

25

Russell Bex

38

3

3:05.0

28:02

9

27:04.0

17.7

5

14:55.1

7:28

45:04.1

8

33

Dodd Foreman

37

9

3:39.0

33:11

6

25:48.0

18.6

11

16:35.7

8:18

46:02.7

9

36

Robbie Smith

39

11

3:51.0

35:00

10

27:05.0

17.7

8

15:32.2

7:46

46:28.2

10

37

Trevor Casper

38

6

3:16.0

29:42

12

28:09.0

17.1

7

15:20.7

7:40

46:45.7

11

49

Tim Ingram

38

13

4:11.0

38:02

11

27:13.0

17.6

12

17:19.5

8:40

48:43.5

12

58

Wayne Brown

38

10

3:51.0

35:00

13

28:32.0

16.8

13

17:29.5

8:45

49:52.5

13

87

James Cole

38

12

3:57.0

35:55

14

31:07.0

15.4

14

18:05.8

9:03

53:09.8

14

96

Keith Gremillion

36

14

5:06.0

46:22

15

33:53.5

14.2

10

16:23.7

8:12

55:23.2

15

121

Scott Hayes

35

16

6:13.0

56:31

16

33:59.0

14.1

15

22:15.4

11:08

1:02:27.4

 

Masters Category

 
Top

Overall Female Masters Winners

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

45

Kimberly Hebert

46

*****

4:00.0

36:22

*****

28:54.5

16.6

*****

15:14.8

7:37

48:09.3

 
Top

Women 40 to 44

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

67

Terri Dawes

43

3

4:24.0

40:00

1

29:33.0

16.2

1

17:23.4

8:42

51:20.4

2

103

Chris Roberts

40

2

3:56.0

35:45

3

30:47.0

15.6

2

21:23.4

10:42

56:06.4

3

109

Cheryl Dugas

43

4

5:46.0

52:25

2

30:08.5

15.9

3

21:40.5

10:50

57:35.0

4

119

Robin Broussard

44

1

3:28.0

31:31

4

34:03.5

14.1

4

23:37.7

11:49

1:01:09.2

 
Top

Women 45 to 49

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

54

Cecile Broussard

48

1

3:46.0

34:15

2

29:17.0

16.4

1

16:20.8

8:10

49:23.8

2

62

Pam Neef

49

4

5:31.0

50:09

1

27:05.5

17.7

2

17:40.3

8:50

50:16.8

3

81

Kathi Bourgeois

48

2

4:18.0

39:05

3

30:14.0

15.9

3

17:59.2

9:00

52:31.2

4

111

Janice Owens

49

3

4:26.0

40:18

4

30:14.5

15.9

4

23:27.3

11:44

58:07.8

 
Top

Overall Male Masters Winners

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

3

George Sobiesk

40

*****

2:34.0

23:20

*****

21:50.0

22.0

*****

13:12.0

6:36

37:36.0

 
Top

Men 40 to 44

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Tim Daigle

44

5

3:07.0

28:20

1

23:17.0

20.6

1

13:54.6

6:57

40:18.6

2

12

Jim Gross

43

4

2:54.0

26:22

2

23:35.0

20.4

5

15:44.8

7:52

42:13.8

3

13

Chuck Owen

40

2

2:42.0

24:33

5

25:19.0

19.0

3

14:15.1

7:08

42:16.1

4

18

Kelly Morvant

41

8

4:39.0

42:16

4

25:02.0

19.2

2

14:12.1

7:06

43:53.1

5

21

Timothy Cormier

40

7

3:51.0

35:00

6

26:06.0

18.4

4

14:22.0

7:11

44:19.0

6

34

David Dawes

40

3

2:50.0

25:45

8

27:29.0

17.5

6

15:53.8

7:57

46:12.8

7

48

Johnny Johnson

43

10

5:34.0

50:36

3

24:57.0

19.2

7

18:02.4

9:01

48:33.4

8

70

Pat Lanza

41

6

3:43.0

33:47

7

27:28.0

17.5

9

20:25.8

10:13

51:36.8

9

86

Glenn Armentor

43

1

2:23.0

21:40

9

29:31.0

16.3

10

21:07.6

10:34

53:01.6

10

105

Mark Olivier

42

9

4:58.0

45:09

10

31:28.5

15.3

8

19:51.9

9:56

56:18.4

 
Top

Men 45 to 49

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Pat Gray

49

6

4:09.0

37:44

1

24:32.0

19.6

1

12:12.9

6:06

40:53.9

2

11

Lawrence Uter

49

3

3:06.0

28:11

3

26:28.0

18.1

2

12:27.0

6:14

42:01.0

3

50

Randy Hargroder

48

7

4:11.0

38:02

2

26:27.5

18.1

8

18:06.8

9:03

48:45.3

4

51

Kenneth Spiller

45

1

3:03.0

27:44

8

30:59.0

15.5

3

14:53.6

7:27

48:55.6

5

55

Al Comeaux

49

8

5:00.0

45:27

4

27:02.0

17.8

7

17:21.9

8:41

49:23.9

6

65

Gervies Metrejean

49

5

3:53.0

35:18

7

30:37.0

15.7

5

16:11.7

8:06

50:41.7

7

68

Milton Fuqua

45

9

5:12.0

47:16

6

29:57.5

16.0

6

16:12.1

8:06

51:21.6

8

82

Gerald Janise

47

10

5:35.0

50:45

10

32:04.0

15.0

4

15:14.1

7:37

52:53.1

9

88

Kerry Behrens

48

4

3:14.0

29:24

5

27:23.0

17.5

9

23:45.6

11:53

54:22.6

10

114

Robert Turnbull

46

2

3:04.0

27:53

9

31:51.0

15.1

10

23:55.5

11:58

58:50.5

 

Grand Masters Category

 
Top

Overall Female Grand Masters Winners

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

116

Janet George

56

*****

4:46.0

43:20

*****

35:41.0

13.5

*****

19:02.0

9:31

59:29.0

 
Top

Women 50 to 54

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

120

Claudia Thomas

50

1

4:56.0

44:51

1

36:27.0

13.2

1

21:00.7

10:30

1:02:23.7

 
Top

Overall Male Grand Masters Winners

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Jerry Richard

53

*****

3:35.0

32:35

*****

23:47.0

20.2

*****

14:05.0

7:03

41:27.0

 
Top

Men 50 to 54

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

32

Mike Alexander

50

7

5:07.0

46:31

2

27:37.0

17.4

1

13:14.3

6:37

45:58.3

2

38

Leroy Richard

52

8

6:14.0

56:40

1

25:38.5

18.7

3

15:03.4

7:32

46:55.9

3

43

Manuel Ocampo

50

6

4:48.0

43:38

3

29:00.0

16.6

2

14:21.2

7:11

48:09.2

4

59

Chummy Bourque

50

3

3:54.0

35:27

4

29:19.0

16.4

5

16:40.8

8:20

49:53.8

5

75

Sammy Baudoin

53

2

3:45.0

34:05

5

29:54.5

16.1

6

18:23.7

9:12

52:03.2

6

76

Dickie Villien

54

4

4:15.0

38:38

6

31:47.0

15.1

4

16:01.7

8:01

52:03.7

7

95

Tim Thomas

53

1

2:48.0

25:27

7

32:38.0

14.7

7

19:52.9

9:56

55:18.9

8

124

Danny Yeager

53

5

4:43.0

42:53

8

37:04.5

12.9

8

21:39.8

10:50

1:03:27.3

 
Top

Men 55 to 59

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

57

Daniel Bourgeois

56

1

4:13.0

38:20

1

29:29.0

16.3

1

16:05.9

8:03

49:47.9

2

112

Patrick Leonard Sr

57

3

6:34.0

59:42

2

33:06.5

14.5

3

18:42.2

9:21

58:22.7

3

123

Gary Dodson

57

2

5:59.0

54:24

3

39:20.0

12.2

2

17:56.8

8:58

1:03:15.8

4

129

Dean Ford

57

4

7:15.0

65:55

4

40:01.0

12.0

4

28:42.5

14:21

1:15:58.5

 
Top

Men 60 to 64

 

Overall

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

56

Gerald George

61

1

3:42.0

33:38

1

29:25.0

16.3

1

16:35.8

8:18

49:42.8


Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com