2003 SECOND ANNNUAL GAMES OF ACADIANA TRIATHLON

All Divisions Overall

August 16, 2003


Results By Farrel and Robin LeBoeuf

Open Category

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

Bobo Anderson

41

16

2:42.0

24:33

3

21:41.0

22.1

2

11:55.2

5:58

36:18.2

2

John Deshotel

40

15

2:41.0

24:24

5

21:52.0

22.0

3

11:56.2

5:58

36:29.2

3

John Fell I V

23

46

3:16.0

29:42

6

21:59.0

21.8

12

13:59.2

7:00

39:14.2

4

Jason Gossen

35

23

2:57.0

26:49

19

25:14.0

19.0

1

11:04.2

5:32

39:15.2

5

Stewart Dover

32

60

3:38.0

33:02

7

23:02.0

20.8

7

12:52.7

6:26

39:32.7

6

Dwayne Cormier

36

14

2:39.0

24:05

12

24:08.0

19.9

23

14:26.5

7:13

41:13.5

7

Zeb Stearns

32

61

3:39.0

33:11

11

24:06.0

19.9

24

14:32.4

7:16

42:17.4

8

William West

25

28

3:01.0

27:25

18

25:12.0

19.0

19

14:15.2

7:08

42:28.2

9

Rick Thibodeaux

38

62

3:39.0

33:11

13

24:25.0

19.7

31

15:10.3

7:35

43:14.3

10

Bert Le Jeune

35

41

3:12.0

29:05

24

26:01.0

18.4

21

14:21.5

7:11

43:34.5

11

Dwayne Landry

35

48

3:17.0

29:51

26

26:11.0

18.3

25

14:42.7

7:21

44:10.7

12

Kendal Broussard

36

39

3:09.0

28:38

17

25:11.0

19.1

45

15:57.9

7:59

44:17.9

13

Bennett Broussard

17

55

3:24.0

30:55

54

28:54.0

16.6

4

12:09.2

6:05

44:27.2

14

Tara West

26

9

2:28.0

22:25

51

28:22.0

16.9

15

14:03.5

7:02

44:53.5

15

Kirk Richard

32

40

3:11.0

28:56

31

26:45.0

17.9

28

14:57.8

7:29

44:53.8

16

Russell Bex

38

33

3:05.0

28:02

34

27:04.0

17.7

27

14:55.1

7:28

45:04.1

17

Marty Orgeron

34

24

2:57.0

26:49

35

27:04.0

17.7

33

15:11.5

7:36

45:12.5

18

Taylor Ahrens

33

30

3:02.0

27:35

39

27:14.0

17.6

30

15:04.2

7:32

45:20.2

19

James La Fleur

27

50

3:18.0

30:00

22

25:43.0

18.7

56

16:26.7

8:13

45:27.7

20

David Wallace

25

29

3:01.0

27:25

30

26:38.0

18.0

44

15:56.3

7:58

45:35.3

21

Robin Ferguson

34

53

3:22.0

30:36

33

27:03.0

17.7

39

15:27.9

7:44

45:52.9

22

Rob Burnell

31

43

3:13.0

29:15

43

27:29.0

17.5

34

15:13.2

7:37

45:55.2

23

Dodd Foreman

37

63

3:39.0

33:11

23

25:48.0

18.6

59

16:35.7

8:18

46:02.7

24

Shaun Dodson

19

45

3:15.0

29:33

56

29:00.0

16.6

14

14:03.3

7:02

46:18.3

25

Robbie Smith

39

76

3:51.0

35:00

36

27:05.0

17.7

40

15:32.2

7:46

46:28.2

 
 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

26

Trevor Casper

38

47

3:16.0

29:42

50

28:09.0

17.1

38

15:20.7

7:40

46:45.7

27

Dustin Lamartina

29

34

3:05.0

28:02

49

27:54.0

17.2

46

15:58.9

7:59

46:57.9

28

Eric Thomas

22

54

3:23.0

30:45

52

28:30.0

16.8

37

15:19.4

7:40

47:12.4

29

Karl Lehmann

17

2

2:11.0

19:51

75

30:14.0

15.9

32

15:11.1

7:36

47:36.1

30

David Barczyk

33

11

2:29.0

22:35

47

27:40.0

17.3

73

17:32.5

8:46

47:41.5

31

Eric Bospfloug

13

26

2:58.0

26:58

59

29:09.0

16.5

48

16:02.2

8:01

48:09.2

32

Tanya Duhon

29

65

3:41.0

33:29

48

27:40.0

17.3

64

16:49.0

8:25

48:10.0

33

Jason Tarver

14

25

2:58.0

26:58

46

27:38.0

17.4

77

17:51.4

8:56

48:27.4

34

Tim Ingram

38

89

4:11.0

38:02

38

27:13.0

17.6

67

17:19.5

8:40

48:43.5

35

Jason Babin

32

85

4:01.0

36:31

44

27:34.5

17.4

74

17:35.4

8:48

49:10.9

36

Jason Shows

30

58

3:31.0

31:58

64

29:21.0

16.4

57

16:29.7

8:15

49:21.7

37

Wayne Brown

38

75

3:51.0

35:00

53

28:32.0

16.8

72

17:29.5

8:45

49:52.5

38

Elson Smith

15

5

2:19.0

21:04

61

29:16.0

16.4

86

18:19.7

9:10

49:54.7

39

Lauren Losicco

30

68

3:43.0

33:47

103

32:13.0

14.9

13

14:01.8

7:01

49:57.8

40

Claire Broussard

15

6

2:20.0

21:13

60

29:11.0

16.4

94

19:00.6

9:30

50:31.6

41

Philip " Trey " Aucoin I I I

11

35

3:06.0

28:11

84

30:58.0

15.5

58

16:30.7

8:15

50:34.7

42

Pablo Estiada

19

78

3:52.0

35:09

66

29:27.0

16.3

71

17:29.2

8:45

50:48.2

43

Josh Latiolais

19

8

2:27.0

22:16

83

30:51.0

15.6

84

18:09.7

9:05

51:27.7

44

Patrick Gray

17

108

4:39.0

42:16

87

31:07.5

15.4

42

15:52.5

7:56

51:39.0

45

Brittany Baudoin

26

56

3:25.0

31:04

88

31:17.0

15.3

65

16:59.4

8:30

51:41.4

46

Marcus Kilpatrick

32

119

5:12.0

47:16

73

30:02.5

16.0

61

16:35.8

8:18

51:50.3

47

Jennifer Jeansonne

29

100

4:24.0

40:00

79

30:28.5

15.8

66

17:03.9

8:32

51:56.4

48

Lisa Porter

27

88

4:10.0

37:53

116

34:19.0

14.0

10

13:36.5

6:48

52:05.5

49

Billy Noegel

33

22

2:55.0

26:31

94

31:38.0

15.2

76

17:44.4

8:52

52:17.4

50

Caroline Gray

15

69

3:44.0

33:56

104

32:29.5

14.8

52

16:12.4

8:06

52:25.9

 
 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

51

Robert Thomas

16

52

3:21.0

30:27

95

31:40.0

15.2

70

17:27.7

8:44

52:28.7

52

Alexandra Hales

18

4

2:16.0

20:36

117

34:24.0

14.0

53

16:17.7

8:09

52:57.7

53

Kevin Purcell

26

51

3:20.0

30:18

69

29:31.5

16.3

102

20:06.6

10:03

52:58.1

54

Meredith Walker

15

10

2:29.0

22:35

92

31:35.0

15.2

92

18:55.1

9:28

52:59.1

55

James Cole

38

82

3:57.0

35:55

86

31:07.0

15.4

82

18:05.8

9:03

53:09.8

56

Tammy Deshotel

38

96

4:20.0

39:24

89

31:18.0

15.3

93

18:55.9

9:28

54:33.9

57

Erin Babin

31

27

2:59.0

27:07

93

31:35.5

15.2

101

20:00.0

10:00

54:34.5

58

Jerry Johnson

18

84

4:01.0

36:31

90

31:27.0

15.3

96

19:09.1

9:35

54:37.1

59

Brian Sonnier

28

37

3:07.0

28:20

118

34:59.5

13.7

63

16:40.9

8:20

54:47.4

60

Danny Leblanc

34

106

4:34.0

41:31

58

29:00.5

16.6

114

21:25.9

10:43

55:00.4

61

Darcee Bex

36

118

5:10.0

46:58

102

32:12.5

14.9

78

17:56.4

8:58

55:18.9

62

Keith Gremillion

36

115

5:06.0

46:22

112

33:53.5

14.2

55

16:23.7

8:12

55:23.2

63

Philip Fontenot

16

3

2:13.0

20:09

99

31:55.0

15.0

112

21:18.4

10:39

55:26.4

64

Theresa Blanchard

36

86

4:02.0

36:40

109

33:00.5

14.5

89

18:24.6

9:12

55:27.1

65

Seth Greene

29

104

4:34.0

41:31

78

30:19.5

15.8

106

20:37.1

10:19

55:30.6

66

Daina Thibodeaux

33

103

4:33.0

41:22

108

32:50.5

14.6

85

18:12.0

9:06

55:35.5

67

Nadia Delahoussaye

38

102

4:32.0

41:13

29

26:28.0

18.1

128

24:44.3

12:22

55:44.3

68

Andrew Reynolds

15

1

2:03.0

18:38

81

30:40.0

15.7

122

23:12.9

11:36

55:55.9

69

Javier Moreno

33

98

4:23.0

39:51

110

33:01.5

14.5

91

18:50.4

9:25

56:14.9

70

Michelle Forte

33

97

4:21.0

39:33

97

31:47.0

15.1

104

20:23.2

10:12

56:31.2

71

Jake Boyer

25

49

3:17.0

29:51

106

32:43.0

14.7

109

21:00.8

10:30

57:00.8

72

Chance Tarver

11

70

3:45.0

34:05

100

32:00.0

15.0

115

21:29.9

10:45

57:14.9

73

Linda Hughes

39

131

6:44.0

61:13

107

32:47.0

14.6

87

18:20.6

9:10

57:51.6

74

Gigi Harris

32

64

3:39.0

33:11

123

35:51.0

13.4

97

19:09.8

9:35

58:39.8

75

Relay 2 Goodell

0

1

2:16.0

20:36

1

39:58.0

12.0

3

16:34.0

8:17

58:48.0

 
 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

76

David Foster

34

73

3:48.0

34:33

115

34:13.5

14.0

107

20:50.5

10:25

58:52.0

77

Ginger Olivier

38

117

5:09.0

46:49

119

34:59.5

13.7

103

20:11.5

10:06

1:00:20.0

78

Landry Carbo

15

12

2:33.0

23:11

121

35:28.0

13.5

120

22:43.5

11:22

1:00:44.5

79

Scott Hayes

35

128

6:13.0

56:31

113

33:59.0

14.1

119

22:15.4

11:08

1:02:27.4

80

Relay 1 Roberts

0

2

3:39.0

33:11

2

44:13.0

10.9

2

14:40.4

7:20

1:02:32.4

81

Renee Helmer

35

77

3:52.0

35:09

120

35:04.0

13.7

127

24:00.1

12:00

1:02:56.1

82

Relay 3 Leslie

0

3

3:50.0

34:51

3

44:41.0

10.7

4

18:48.5

9:24

1:07:19.5

83

Erin Billeaud

12

21

2:55.0

26:31

128

41:37.0

11.5

121

23:00.0

11:30

1:07:32.0

84

Patrick Spiller

11

92

4:14.0

38:29

129

42:37.0

11.3

110

21:07.5

10:34

1:07:58.5

85

Relay 4 Relay 4

0

4

5:11.0

47:07

4

49:19.0

9.73

1

14:11.1

7:06

1:08:41.1

86

Janee Richard

35

125

5:46.0

52:25

130

42:48.5

11.2

116

21:34.5

10:47

1:10:09.0

87

Kathryn Fontenot

14

93

4:14.0

38:29

131

50:25.5

9.52

98

19:13.4

9:37

1:13:52.9

 

Masters Category

 
 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

88

George Sobiesk

40

13

2:34.0

23:20

4

21:50.0

22.0

8

13:12.0

6:36

37:36.0

89

Tim Daigle

44

38

3:07.0

28:20

8

23:17.0

20.6

11

13:54.6

6:57

40:18.6

90

Pat Gray

49

87

4:09.0

37:44

14

24:32.0

19.6

5

12:12.9

6:06

40:53.9

91

Lawrence Uter

49

36

3:06.0

28:11

28

26:28.0

18.1

6

12:27.0

6:14

42:01.0

92

Jim Gross

43

20

2:54.0

26:22

9

23:35.0

20.4

41

15:44.8

7:52

42:13.8

93

Chuck Owen

40

17

2:42.0

24:33

20

25:19.0

19.0

18

14:15.1

7:08

42:16.1

94

Kelly Morvant

41

107

4:39.0

42:16

16

25:02.0

19.2

17

14:12.1

7:06

43:53.1

95

Timothy Cormier

40

74

3:51.0

35:00

25

26:06.0

18.4

22

14:22.0

7:11

44:19.0

96

David Dawes

40

19

2:50.0

25:45

42

27:29.0

17.5

43

15:53.8

7:57

46:12.8

97

Kimberly Hebert

46

83

4:00.0

36:22

55

28:54.5

16.6

36

15:14.8

7:37

48:09.3

98

Johnny Johnson

43

123

5:34.0

50:36

15

24:57.0

19.2

81

18:02.4

9:01

48:33.4

99

Randy Hargroder

48

90

4:11.0

38:02

27

26:27.5

18.1

83

18:06.8

9:03

48:45.3

100

Kenneth Spiller

45

31

3:03.0

27:44

85

30:59.0

15.5

26

14:53.6

7:27

48:55.6

101

Cecile Broussard

48

72

3:46.0

34:15

62

29:17.0

16.4

54

16:20.8

8:10

49:23.8

102

Al Comeaux

49

114

5:00.0

45:27

32

27:02.0

17.8

68

17:21.9

8:41

49:23.9

103

Pam Neef

49

122

5:31.0

50:09

37

27:05.5

17.7

75

17:40.3

8:50

50:16.8

104

Gervies Metrejean

49

79

3:53.0

35:18

80

30:37.0

15.7

50

16:11.7

8:06

50:41.7

105

Terri Dawes

43

99

4:24.0

40:00

70

29:33.0

16.2

69

17:23.4

8:42

51:20.4

106

Milton Fuqua

45

120

5:12.0

47:16

72

29:57.5

16.0

51

16:12.1

8:06

51:21.6

107

Pat Lanza

41

67

3:43.0

33:47

41

27:28.0

17.5

105

20:25.8

10:13

51:36.8

108

Kathi Bourgeois

48

95

4:18.0

39:05

76

30:14.0

15.9

80

17:59.2

9:00

52:31.2

109

Gerald Janise

47

124

5:35.0

50:45

101

32:04.0

15.0

35

15:14.1

7:37

52:53.1

110

Glenn Armentor

43

7

2:23.0

21:40

68

29:31.0

16.3

111

21:07.6

10:34

53:01.6

111

Kerry Behrens

48

44

3:14.0

29:24

40

27:23.0

17.5

125

23:45.6

11:53

54:22.6

112

Chris Roberts

40

81

3:56.0

35:45

82

30:47.0

15.6

113

21:23.4

10:42

56:06.4

 
 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

113

Mark Olivier

42

113

4:58.0

45:09

91

31:28.5

15.3

99

19:51.9

9:56

56:18.4

114

Cheryl Dugas

43

126

5:46.0

52:25

74

30:08.5

15.9

118

21:40.5

10:50

57:35.0

115

Janice Owens

49

101

4:26.0

40:18

77

30:14.5

15.9

123

23:27.3

11:44

58:07.8

116

Robert Turnbull

46

32

3:04.0

27:53

98

31:51.0

15.1

126

23:55.5

11:58

58:50.5

117

Robin Broussard

44

57

3:28.0

31:31

114

34:03.5

14.1

124

23:37.7

11:49

1:01:09.2

 

Grand Masters Category

 
 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

118

Jerry Richard

53

59

3:35.0

32:35

10

23:47.0

20.2

16

14:05.0

7:03

41:27.0

119

Mike Alexander

50

116

5:07.0

46:31

45

27:37.0

17.4

9

13:14.3

6:37

45:58.3

120

Leroy Richard

52

129

6:14.0

56:40

21

25:38.5

18.7

29

15:03.4

7:32

46:55.9

121

Manuel Ocampo

50

111

4:48.0

43:38

57

29:00.0

16.6

20

14:21.2

7:11

48:09.2

122

Gerald George

61

66

3:42.0

33:38

65

29:25.0

16.3

60

16:35.8

8:18

49:42.8

123

Daniel Bourgeois

56

91

4:13.0

38:20

67

29:29.0

16.3

49

16:05.9

8:03

49:47.9

124

Chummy Bourque

50

80

3:54.0

35:27

63

29:19.0

16.4

62

16:40.8

8:20

49:53.8

125

Sammy Baudoin

53

71

3:45.0

34:05

71

29:54.5

16.1

88

18:23.7

9:12

52:03.2

126

Dickie Villien

54

94

4:15.0

38:38

96

31:47.0

15.1

47

16:01.7

8:01

52:03.7

127

Tim Thomas

53

18

2:48.0

25:27

105

32:38.0

14.7

100

19:52.9

9:56

55:18.9

128

Patrick Leonard Sr

57

130

6:34.0

59:42

111

33:06.5

14.5

90

18:42.2

9:21

58:22.7

129

Janet George

56

110

4:46.0

43:20

122

35:41.0

13.5

95

19:02.0

9:31

59:29.0

130

Claudia Thomas

50

112

4:56.0

44:51

124

36:27.0

13.2

108

21:00.7

10:30

1:02:23.7

131

Gary Dodson

57

127

5:59.0

54:24

126

39:20.0

12.2

79

17:56.8

8:58

1:03:15.8

132

Danny Yeager

53

109

4:43.0

42:53

125

37:04.5

12.9

117

21:39.8

10:50

1:03:27.3

133

Dean Ford

57

132

7:15.0

65:55

127

40:01.0

12.0

129

28:42.5

14:21

1:15:58.5


Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com