2004 Indian Creek Triathlon Individual Participants

Age Group Results

June 13, 2004


Results by Farrel and Robin LeBoeuf

Men: 0- 9 10-14 15-17 18-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0- 9 10-14 15-17 18-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Caroline Smith

33

*****

11:10.9

22:20

*****

55:07.6

21.8

*****

22:45.6

7:20

1:29:04.2

2

2

Heather Black

28

*****

13:29.7

26:58

*****

59:17.4

20.2

*****

23:39.9

7:38

1:36:27.1

3

3

Susan Hayden

38

*****

12:38.1

25:16

*****

58:51.2

20.4

*****

25:08.8

8:06

1:36:38.3

 
Top

Overall Female Masters Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Linda Wynn

43

*****

11:36.1

23:12

*****

1:00:27.3

19.9

*****

30:12.0

9:45

1:42:15.5

 
Top

Overall Female Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

48

Claudia Thomas

50

*****

21:45.5

43:30

*****

1:19:06.2

15.2

*****

33:45.6

10:53

2:14:37.4

 
Top

Women 20 to 24

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

29

Dawnielle Delaune

24

1

15:58.1

31:56

1

1:05:44.2

18.3

1

34:12.1

11:02

1:55:54.6

2

30

Kathryn O'Quinn

24

2

18:55.0

37:50

2

1:08:37.4

17.5

2

28:23.6

9:09

1:55:56.1

 
Top

Women 25 to 29

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Kristen Horn

28

2

15:35.3

31:10

1

59:53.1

20.0

1

25:01.2

8:04

1:40:29.8

2

13

Trisha Stavinoha

27

6

16:46.4

33:32

6

1:08:00.3

17.6

2

21:12.1

6:50

1:45:58.8

3

16

Julie Lessiter

28

5

16:24.6

32:48

5

1:07:21.1

17.8

3

23:24.2

7:33

1:47:10.0

4

21

Johnnie Bond

29

3

15:37.2

31:14

2

1:05:04.0

18.4

4

29:35.1

9:33

1:50:16.3

5

22

Olivia Smith

28

4

15:53.0

31:46

7

1:09:27.9

17.3

5

28:05.8

9:04

1:53:26.8

6

24

Lisa Porter

27

9

18:39.6

37:18

9

1:08:09.8

17.6

6

28:06.3

9:04

1:54:55.8

7

26

Heather Burns

25

10

19:04.2

38:08

8

1:06:28.4

18.1

7

29:36.3

9:33

1:55:09.0

8

27

Robyn Schwartz

29

8

17:20.5

34:40

4

1:06:09.6

18.1

8

32:15.2

10:24

1:55:45.4

9

33

Tonya McCulloch

28

1

13:07.5

26:14

3

1:10:08.0

17.1

9

34:34.2

11:09

1:57:49.8

10

41

Deena Holley

27

12

20:40.5

41:20

11

1:14:46.6

16.0

10

29:27.6

9:30

2:04:54.8

11

47

Aimee Fortier

28

7

16:58.2

33:56

10

1:17:05.6

15.6

11

36:15.9

11:42

2:10:19.7

12

50

Rebecca Leaumont

26

11

20:19.0

40:38

12

1:25:18.3

14.1

12

37:22.7

12:03

2:23:00.0

 
Top

Women 30 to 34

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Taylor Ahrens

34

2

13:19.8

26:38

2

1:00:47.8

19.7

1

23:35.9

7:36

1:37:43.6

2

5

Elizabeth Cassano

34

8

15:58.5

31:56

3

59:30.4

20.2

2

24:45.3

7:59

1:40:14.3

3

7

Stacy McMickens

32

1

13:03.7

26:06

1

58:35.1

20.5

3

29:19.4

9:27

1:40:58.4

4

11

Heidi Howe

33

11

18:50.2

37:40

7

1:01:53.1

19.4

4

24:15.9

7:49

1:44:59.2

5

12

Kristi Monnot

34

3

13:46.5

27:32

4

1:03:45.3

18.8

5

28:17.5

9:07

1:45:49.4

6

18

Shelley Beaty

31

6

15:49.7

31:38

5

1:03:25.0

18.9

6

28:27.2

9:11

1:47:42.0

7

19

Tammy Winch

32

7

15:56.3

31:52

8

1:05:33.9

18.3

7

26:59.6

8:42

1:48:29.9

8

20

Erin Babin

32

4

14:52.3

29:44

6

1:04:59.5

18.5

8

28:59.7

9:21

1:48:51.5

9

31

Jennifer Whitehead

30

9

16:49.0

33:38

9

1:09:26.8

17.3

9

30:33.8

9:51

1:56:49.7

10

36

Lynda Campell

31

5

15:31.8

31:02

10

1:14:06.1

16.2

10

30:25.1

9:49

2:00:03.0

11

38

Sheila Johnson

32

12

19:46.2

39:32

11

1:10:38.7

17.0

11

30:09.5

9:44

2:00:34.4

12

45

Ranada Guidry

33

10

18:05.0

36:10

12

1:14:33.6

16.1

12

34:19.1

11:04

2:06:57.8

 
Top

Women 35 to 39

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Dawn Vick

37

2

16:52.2

33:44

2

1:01:29.5

19.5

1

24:04.6

7:46

1:42:26.4

2

10

Martina Burkett

35

3

17:04.0

34:08

3

1:01:56.9

19.4

2

24:11.9

7:48

1:43:12.9

3

14

Lori Barbe

35

1

14:35.0

29:10

1

1:02:38.0

19.2

3

28:54.1

9:19

1:46:07.2

4

32

Gaynell Lemoine

35

5

19:02.1

38:04

4

1:08:44.9

17.5

4

29:09.6

9:24

1:56:56.7

5

42

Julie Parke

35

4

18:22.0

36:44

5

1:14:07.6

16.2

5

32:28.0

10:28

2:04:57.7

6

46

Dee Colby

36

6

20:01.8

40:02

6

1:13:01.5

16.4

6

36:20.3

11:43

2:09:23.7

 
Top

Women 40 to 44

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

15

Ann McLindon

43

1

14:50.5

29:40

1

1:05:16.3

18.4

1

26:09.1

8:26

1:46:15.9

2

23

Dawn Skinner

40

2

17:06.9

34:12

3

1:10:22.6

17.1

2

27:04.4

8:44

1:54:34.0

3

25

Terri Dawes

43

5

18:44.6

37:28

2

1:08:20.7

17.6

3

27:53.5

9:00

1:54:58.9

4

39

Catherine Guenard

42

3

17:41.5

35:22

6

1:12:40.1

16.5

4

30:55.7

9:58

2:01:17.4

5

40

Michelle Ferrer

40

6

19:43.4

39:26

4

1:09:17.8

17.3

5

35:42.7

11:31

2:04:44.0

6

43

Jeri Seils

44

4

18:13.5

36:26

5

1:11:21.2

16.8

6

35:37.5

11:29

2:05:12.2

 
Top

Women 45 to 49

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

17

Uno Reilly

45

2

16:47.8

33:34

1

1:02:15.3

19.3

1

28:13.1

9:06

1:47:16.3

2

28

Anne Billeaudeaux

45

6

19:08.5

38:16

2

1:04:28.1

18.6

2

32:09.9

10:22

1:55:46.5

3

34

Nancy Cole

46

1

16:42.4

33:24

4

1:13:35.7

16.3

3

28:40.8

9:15

1:58:58.9

4

35

Donna Pearce

45

4

18:53.1

37:46

5

1:11:29.9

16.8

4

28:56.2

9:20

1:59:19.3

5

37

Kathi Bourgeois

49

3

18:18.7

36:36

3

1:11:53.4

16.7

5

30:11.4

9:44

2:00:23.6

6

44

Elizabeth Hill

48

7

20:10.3

40:20

6

1:12:54.7

16.5

6

33:40.5

10:52

2:06:45.5

7

51

Ileen Turregano

47

5

18:57.5

37:54

7

1:25:48.5

14.0

7

39:55.8

12:53

2:24:41.9

8

54

Nita Deville

48

8

29:07.8

58:14

8

1:42:42.3

11.7

8

50:06.4

16:10

3:01:56.5

 
Top

Women 50 to 54

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

49

Janice Owens

50

1

28:16.5

56:32

1

1:12:04.7

16.7

1

37:54.5

12:14

2:18:15.7

2

53

Jean Hall

50

2

29:08.5

58:16

2

1:42:41.5

11.7

2

50:05.6

16:09

3:01:55.6

 
Top

Women 65 to 69

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

52

Gege Brown

68

1

27:47.0

55:34

1

1:27:39.0

13.7

1

33:44.0

10:53

2:29:10.0

 
Top

Overall Male Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Terry Butts

34

*****

10:12.4

20:24

*****

49:39.4

24.2

*****

20:00.3

6:27

1:19:52.3

2

2

Neill Rowland

35

*****

10:49.5

21:38

*****

51:57.9

23.1

*****

19:08.4

6:10

1:21:55.8

3

3

Joe Obrien

23

*****

11:52.6

23:44

*****

52:17.9

23.0

*****

20:49.5

6:43

1:25:00.0

 
Top

Overall Male Masters Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

John Deshotel

41

*****

11:47.4

23:34

*****

52:52.9

22.7

*****

22:18.4

7:12

1:26:58.7

 
Top

Overall Male Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

31

Jerry Richard

54

*****

15:37.5

31:14

*****

54:04.1

22.2

*****

23:40.8

7:38

1:33:22.6

 
Top

Men 10 to 14

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

134

Chance Tarver

11

1

19:14.6

38:28

1

1:41:27.3

11.8

1

36:52.0

11:54

2:37:34.0

 
Top

Men 15 to 17

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

65

Jason Tarver

15

1

14:46.8

29:32

1

1:00:08.2

20.0

1

24:47.3

8:00

1:39:42.4

2

125

Charles Ayres

16

2

18:23.1

36:46

2

1:19:07.6

15.2

2

25:24.2

8:12

2:02:54.9

 
Top

Men 18 to 19

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Jordan Perret

18

1

10:30.3

21:00

1

51:52.3

23.1

1

25:38.4

8:16

1:28:01.0

2

63

Marc ( Owen ) Bernard

19

2

12:41.8

25:22

2

1:04:38.9

18.6

2

21:35.3

6:58

1:38:56.1

 
Top

Men 20 to 24

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

John Fell IV

24

1

12:07.7

24:14

1

53:06.6

22.6

1

21:43.7

7:00

1:26:58.1

2

18

Brian Lejeune

20

2

12:57.7

25:54

2

54:04.6

22.2

2

22:43.5

7:20

1:29:45.8

3

29

Patrick Obrien

20

3

13:01.2

26:02

3

57:15.4

21.0

3

22:33.7

7:16

1:32:50.4

4

53

Loye Ayres

20

8

16:03.0

32:06

5

59:15.0

20.3

4

22:30.6

7:15

1:37:48.6

5

56

Lionel Elmer

21

4

14:35.4

29:10

4

1:00:18.4

19.9

5

23:17.3

7:31

1:38:11.2

6

81

Steven Vrbka

20

6

15:43.8

31:26

6

59:49.1

20.1

6

26:39.3

8:36

1:42:12.3

7

82

Edward Guth

23

5

15:23.3

30:46

7

1:02:25.5

19.2

7

25:15.8

8:09

1:43:04.7

8

113

Chriustopher Lee

22

11

19:55.0

39:50

9

1:05:45.1

18.3

8

29:13.5

9:25

1:54:53.8

9

115

Richard Larrimer

20

9

16:27.1

32:54

8

1:06:37.3

18.0

9

34:08.8

11:01

1:57:13.3

10

116

Sam Gassiott

24

10

17:40.4

35:20

11

1:12:34.7

16.5

10

27:10.6

8:46

1:57:25.7

11

121

William Robison

22

7

16:01.0

32:02

10

1:11:12.3

16.9

11

32:01.8

10:20

1:59:15.2

12

123

William Albritton

24

12

23:04.6

46:08

12

1:11:56.3

16.7

12

26:03.7

8:24

2:01:04.7

 
Top

Men 25 to 29

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Norman Nolan

29

3

12:37.1

25:14

1

53:47.7

22.3

1

20:57.5

6:45

1:27:22.4

2

23

Brady Mills

28

5

13:26.3

26:52

2

54:51.2

21.9

2

22:03.0

7:07

1:30:20.6

3

30

Brian Soignier

28

2

12:32.7

25:04

3

56:38.1

21.2

3

23:52.3

7:42

1:33:03.1

4

38

Jeremy Domingue

28

6

14:54.9

29:48

4

56:27.4

21.3

4

24:15.2

7:49

1:35:37.6

5

44

Devon Dobrosielski

27

4

13:06.1

26:12

6

58:49.9

20.4

5

24:43.1

7:58

1:36:39.2

6

54

James Lafleur

28

7

15:10.2

30:20

5

56:32.4

21.2

6

26:07.5

8:25

1:37:50.1

7

88

Steven Kimball

27

1

10:59.0

21:58

7

1:02:51.9

19.1

7

31:33.1

10:11

1:45:24.0

8

90

Tim Bacon

26

8

17:36.1

35:12

8

1:03:56.1

18.8

8

24:05.5

7:46

1:45:37.7

9

117

David May

25

9

18:03.3

36:06

9

1:13:46.1

16.3

9

25:38.6

8:16

1:57:28.0

 
Top

Men 30 to 34

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Patrick Fellows

32

1

10:21.8

20:42

1

53:27.4

22.5

1

22:48.2

7:21

1:26:37.5

2

14

David Baker

32

2

11:54.6

23:48

3

54:58.7

21.8

2

21:46.2

7:01

1:28:39.6

3

15

Tony Dietz

34

12

14:56.1

29:52

4

52:47.5

22.7

3

21:20.1

6:53

1:29:03.8

4

21

Robby Burleigh

32

5

13:38.2

27:16

6

56:12.6

21.4

4

20:19.7

6:33

1:30:10.7

5

24

Don Cassano

30

3

12:03.2

24:06

2

54:00.5

22.2

5

24:36.9

7:56

1:30:40.6

6

35

Neil Albritton

34

13

15:35.5

31:10

5

54:13.6

22.1

6

24:54.1

8:02

1:34:43.3

7

42

Justin Stoeckle

34

4

13:14.2

26:28

7

58:13.4

20.6

7

24:46.5

7:59

1:36:14.2

8

45

Spencer Martin

34

11

14:51.3

29:42

8

57:17.5

20.9

8

24:30.6

7:54

1:36:39.6

9

47

Chris Domingue

31

6

13:46.7

27:32

9

59:19.8

20.2

9

23:44.8

7:39

1:36:51.4

10

49

Charles Gordon

34

14

15:43.2

31:26

10

58:33.0

20.5

10

23:07.5

7:27

1:37:23.8

11

66

Patrick Davis

32

16

16:38.8

33:16

14

1:00:02.2

20.0

11

23:06.7

7:27

1:39:47.9

12

70

Kent Kerne

34

8

14:37.1

29:14

12

1:01:14.1

19.6

12

24:23.5

7:52

1:40:14.8

13

72

Wes Richey

33

22

18:20.7

36:40

13

58:11.7

20.6

13

24:02.1

7:45

1:40:34.6

14

75

Trippe Hawthorne

33

7

13:53.4

27:46

11

1:00:50.4

19.7

14

26:33.3

8:34

1:41:17.2

15

89

Mike Lee

33

18

17:07.2

34:14

16

1:02:10.2

19.3

15

26:15.7

8:28

1:45:33.2

16

94

Christopher Brown

34

9

14:40.8

29:20

15

1:04:08.8

18.7

16

28:36.0

9:14

1:47:25.7

17

96

Trey Smith

31

19

17:54.8

35:48

17

1:05:19.6

18.4

17

24:35.0

7:56

1:47:49.5

18

102

Jim Ferguson

34

10

14:46.8

29:32

19

1:09:51.8

17.2

18

25:14.0

8:08

1:49:52.6

19

107

John Sefcik

32

21

18:17.3

36:34

18

1:05:51.0

18.2

19

28:11.9

9:05

1:52:20.2

20

111

Daryl Williams

30

20

18:01.9

36:02

20

1:08:34.0

17.5

20

27:25.1

8:51

1:54:01.1

21

119

David Morgan

33

15

16:25.6

32:50

21

1:14:39.7

16.1

21

27:47.0

8:58

1:58:52.4

22

130

Scott Raborn

34

17

17:04.9

34:08

22

1:23:23.2

14.4

22

34:38.2

11:10

2:15:06.3

 
Top

Men 35 to 39

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Perry Parke

35

1

11:46.0

23:32

3

54:15.3

22.1

1

21:23.0

6:54

1:27:24.3

2

10

Darius Sampey

39

4

12:30.1

25:00

2

53:07.0

22.6

2

22:05.5

7:07

1:27:42.6

3

12

David Guillory

38

11

14:01.0

28:02

1

51:20.8

23.4

3

23:03.0

7:26

1:28:24.9

4

13

Warren McDonald

37

7

13:40.9

27:20

6

54:06.9

22.2

4

20:43.0

6:41

1:28:30.9

5

20

Joe Meyers

38

3

12:12.7

24:24

4

53:50.3

22.3

5

23:49.1

7:41

1:29:52.2

6

22

Charles Jantzi

36

5

12:34.9

25:08

7

55:19.3

21.7

6

22:17.1

7:11

1:30:11.4

7

26

Marcus Eichhorn

39

2

11:53.0

23:46

5

54:46.3

21.9

7

24:16.2

7:50

1:30:55.6

8

27

Charles Brenke

37

6

12:41.7

25:22

8

55:16.4

21.7

8

23:47.0

7:40

1:31:45.1

9

28

Thomas McMichael

37

9

13:53.9

27:46

9

55:19.0

21.7

9

23:11.5

7:29

1:32:24.5

10

33

Bobby Guidry

37

15

15:04.8

30:08

10

55:39.9

21.6

10

23:23.4

7:33

1:34:08.2

11

37

Trevor Casper

39

14

14:52.1

29:44

12

56:29.4

21.2

11

24:13.9

7:49

1:35:35.5

12

39

Travis Lange

35

10

13:59.8

27:58

11

56:55.6

21.1

12

24:42.4

7:58

1:35:37.8

13

46

William Ingram

36

8

13:48.2

27:36

13

58:32.6

20.5

13

24:23.5

7:52

1:36:44.4

14

60

Edward Hardin

35

13

14:49.1

29:38

14

59:25.9

20.2

14

24:16.6

7:50

1:38:31.6

15

71

John Storment

39

19

15:52.4

31:44

18

1:01:20.3

19.6

15

23:19.8

7:31

1:40:32.5

16

73

Philip Herrera

39

17

15:40.2

31:20

17

1:00:25.1

19.9

16

24:32.0

7:55

1:40:37.4

17

78

Carlos Carrasco

39

18

15:47.7

31:34

16

1:00:14.2

19.9

17

25:48.5

8:19

1:41:50.5

18

79

Marty Orgeron

36

12

14:32.9

29:04

15

59:46.4

20.1

18

27:47.1

8:58

1:42:06.5

19

83

Russell Bex

39

21

16:17.7

32:34

19

1:04:01.8

18.7

19

23:15.4

7:30

1:43:35.0

20

92

Kenneth Walker

35

23

16:42.0

33:24

22

1:06:21.7

18.1

20

23:39.8

7:38

1:46:43.5

21

95

Rhad Hayden

39

16

15:38.3

31:16

20

1:05:17.6

18.4

21

26:32.1

8:34

1:47:28.1

22

98

Jeff Lamp

35

20

16:00.9

32:00

21

1:06:13.8

18.1

22

26:08.7

8:26

1:48:23.5

23

120

Phil Stoma

38

22

16:34.4

33:08

23

1:13:15.9

16.4

23

29:06.7

9:23

1:58:57.1

 
Top

Men 40 to 44

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Luken Hartlage

42

2

11:46.2

23:32

1

54:36.3

22.0

1

20:52.6

6:44

1:27:15.2

2

19

Stephen O'Neil

44

5

12:48.2

25:36

4

56:12.8

21.4

2

20:48.2

6:43

1:29:49.3

3

25

Alan McClure

40

1

11:45.4

23:30

3

56:46.3

21.1

3

22:11.2

7:09

1:30:43.0

4

34

Andy Juneau

44

11

14:21.5

28:42

6

56:44.7

21.2

4

23:18.3

7:31

1:34:24.6

5

36

Houston Jones

41

4

12:43.1

25:26

2

55:12.6

21.7

5

26:58.9

8:42

1:34:54.6

6

43

Chuck Owen

41

7

13:38.0

27:16

7

57:33.1

20.9

6

25:22.1

8:11

1:36:33.4

7

50

Glay Collier

41

9

14:08.1

28:16

10

58:44.3

20.4

7

24:42.4

7:58

1:37:34.8

8

51

David Dawes

41

3

12:40.7

25:20

8

59:46.2

20.1

8

25:11.3

8:07

1:37:38.2

9

57

Bob Bourgeois

40

12

14:24.0

28:48

13

1:00:21.4

19.9

9

23:28.5

7:34

1:38:14.0

10

61

James Wisenbaker

42

8

14:04.7

28:08

9

58:33.1

20.5

10

25:54.7

8:21

1:38:32.5

11

62

Patrick Serret

43

20

17:41.1

35:22

12

56:30.1

21.2

11

24:43.0

7:58

1:38:54.3

12

69

Derek Wynn

44

10

14:11.2

28:22

5

55:38.9

21.6

12

30:20.4

9:47

1:40:10.7

13

77

Jeff Beaty

43

16

16:13.3

32:26

11

57:55.0

20.7

13

27:22.4

8:50

1:41:30.9

14

80

Robert Mitchell

44

15

15:55.4

31:50

15

59:27.8

20.2

14

26:45.6

8:38

1:42:08.8

15

86

Scott McClelland

40

6

12:53.9

25:46

14

1:02:01.2

19.3

15

29:56.2

9:39

1:44:51.3

16

87

David McCarstle

43

13

15:34.7

31:08

16

1:01:48.4

19.4

16

27:47.5

8:58

1:45:10.7

17

91

Thomas Neeley

44

21

18:14.7

36:28

17

1:01:50.4

19.4

17

26:02.2

8:24

1:46:07.4

18

97

William Tudor

40

18

16:49.7

33:38

18

1:06:28.4

18.1

18

25:00.9

8:04

1:48:19.2

19

109

Thomas Forest

40

17

16:22.7

32:44

20

1:09:35.1

17.2

19

26:59.3

8:42

1:52:57.2

20

118

John Sewel

42

19

16:53.2

33:46

21

1:13:40.5

16.3

20

27:03.3

8:44

1:57:37.1

21

122

Mark Tarver

41

14

15:40.6

31:20

19

1:10:10.9

17.1

21

34:38.6

11:10

2:00:30.2

22

131

Clinton Price

40

22

29:51.8

59:42

22

1:21:20.5

14.8

22

25:15.6

8:09

2:16:28.0

 
Top

Men 45 to 49

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

Glyn Rogers

46

3

13:06.4

26:12

2

54:01.2

22.2

1

22:10.6

7:09

1:29:18.3

2

17

Tim Daigle

45

2

12:52.2

25:44

1

53:31.8

22.4

2

23:06.9

7:27

1:29:30.9

3

32

Mitchell Evans

47

8

16:06.1

32:12

3

53:47.1

22.3

3

24:01.7

7:45

1:33:55.0

4

40

Ben Hawn

47

9

16:07.9

32:14

6

57:02.6

21.0

4

22:30.6

7:15

1:35:41.1

5

41

Kevin Kilpatrick

45

5

13:36.5

27:12

5

57:11.3

21.0

5

25:13.2

8:08

1:36:01.1

6

59

Stanton Cadow

48

1

12:39.1

25:18

7

1:01:04.9

19.7

6

24:36.8

7:56

1:38:20.9

7

64

Michael Jones

45

4

13:34.2

27:08

4

57:09.5

21.0

7

28:49.0

9:18

1:39:32.8

8

67

Ben Coffman

45

7

15:53.2

31:46

9

1:02:23.0

19.2

8

21:52.0

7:03

1:40:08.4

9

74

Kenneth Dunaway

48

10

17:30.7

35:00

8

59:01.4

20.3

9

24:11.5

7:48

1:40:43.7

10

101

Brian Fontenot

46

11

17:33.8

35:06

11

1:08:02.7

17.6

10

23:44.2

7:39

1:49:20.9

11

108

Keith Hebert

49

13

19:40.8

39:20

10

1:04:49.3

18.5

11

28:04.9

9:03

1:52:35.2

12

110

Jim Robinson

49

12

19:32.0

39:04

12

1:06:51.8

18.0

12

26:37.6

8:35

1:53:01.5

13

132

Kerry Behrens

49

6

14:01.1

28:02

13

1:12:47.8

16.5

13

50:20.1

16:14

2:17:09.1

 
Top

Men 50 to 54

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

48

Patrick Gray

50

7

15:59.3

31:58

5

1:00:44.3

19.8

1

20:35.5

6:38

1:37:19.2

2

52

Lawrence Uter

50

6

15:31.2

31:02

2

59:16.1

20.2

2

22:55.7

7:24

1:37:43.1

3

58

Dan Galligan

50

9

16:40.6

33:20

3

58:11.7

20.6

3

23:25.7

7:33

1:38:18.1

4

68

Chris Comeaux

53

5

15:28.8

30:56

1

55:59.3

21.4

4

28:40.9

9:15

1:40:09.0

5

85

Timothy Thomas

54

2

13:11.1

26:22

4

1:03:20.3

18.9

5

27:49.8

8:58

1:44:21.2

6

100

Terry Dupuy

50

3

13:14.1

26:28

7

1:04:48.4

18.5

6

31:16.6

10:05

1:49:19.3

7

103

Gervies Metrejean

50

8

16:18.5

32:36

9

1:05:40.8

18.3

7

28:13.8

9:06

1:50:13.3

8

104

Rick Payer

51

10

16:48.1

33:36

10

1:06:32.2

18.0

8

27:58.5

9:01

1:51:18.9

9

105

William Goodell

51

1

12:13.1

24:26

6

1:05:45.6

18.3

9

33:42.0

10:52

1:51:40.8

10

106

Sammy Baudoin

54

4

14:24.4

28:48

8

1:06:49.0

18.0

10

31:02.5

10:01

1:52:15.9

11

128

Rick Yates

52

11

18:19.7

36:38

11

1:12:35.2

16.5

11

37:39.6

12:09

2:08:34.5

 
Top

Men 55 to 59

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

55

J. P. Gilles

59

4

17:11.9

34:22

2

56:15.1

21.3

1

24:42.7

7:58

1:38:09.7

2

76

Robert Fleming

56

2

14:19.6

28:38

1

58:32.4

20.5

2

28:26.6

9:10

1:41:18.8

3

84

Gary Maurin

56

1

13:04.4

26:08

3

1:04:49.5

18.5

3

25:48.2

8:19

1:43:42.2

4

93

Ron Stalker

56

3

16:55.0

33:50

4

1:05:53.5

18.2

4

24:28.7

7:54

1:47:17.3

5

99

Robert Sharp

56

6

21:13.9

42:26

5

1:02:18.0

19.3

5

25:35.1

8:15

1:49:07.0

6

112

Ron Nezat

56

5

20:31.0

41:02

6

1:03:57.8

18.8

6

30:12.3

9:45

1:54:41.2

7

126

Donald Richard

58

7

21:18.3

42:36

7

1:16:24.3

15.7

7

26:18.4

8:29

2:04:01.0

 
Top

Men 60 to 64

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

114

Lovick Johnson

64

3

18:32.2

37:04

1

1:08:46.7

17.5

1

29:23.2

9:29

1:56:42.2

2

124

John Lutes

60

1

17:19.4

34:38

2

1:13:41.0

16.3

2

31:25.8

10:08

2:02:26.3

3

129

Donald Johnson

64

2

17:54.9

35:48

3

1:15:28.9

15.9

3

37:27.3

12:05

2:10:51.3

 
Top

Men 65 to 69

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

127

Miller Petesy

65

1

25:06.7

50:12

1

1:09:55.0

17.2

1

32:57.5

10:38

2:07:59.2

 
Top

Men 70 and over

 

Overall*

 

------- Swim -------

------- Bike -------

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

133

Ed Bulliard

73

1

17:45.1

35:30

1

1:14:03.5

16.2

1

47:03.2

15:11

2:18:51.9

*Overall place within gender.
Software: The Race Director, Race Management Systems, http://www.theracedirector.com