2005 FOURTH ANNNUAL GAMES OF ACADIANA TRIATHLON

Overall Results

August 20, 2005


Results By Jonathan Granger, Axel Vasquez and Crew
 

Regular Participant

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

John Deshotels

4

42

13

2:50.7

25:45

4

22:23.2

21.4

2

11:46.0

5:53

37:00.0

2

Tony Dietz

94

36

19

2:55.8

26:31

3

22:19.1

21.5

4

12:12.3

6:06

37:27.3

3

George Sobiesk

3

42

5

2:31.2

22:53

2

22:04.7

21.8

9

13:12.0

6:36

37:48.0

4

Robert Scott

33

37

27

3:03.8

27:44

5

23:00.1

20.9

3

12:07.0

6:04

38:11.0

5

Jason Gossen

13

37

14

2:51.8

25:55

14

24:06.1

19.9

1

11:31.0

5:46

38:29.0

6

Lawrence Uter

31

51

23

3:00.8

27:16

10

23:39.1

20.3

7

12:40.9

6:20

39:20.9

7

Ricky Tenney

14

45

51

3:23.4

30:45

6

23:24.6

20.5

10

13:23.4

6:42

40:11.4

8

Rock Rodriguez

7

21

3

2:26.2

22:07

11

23:58.7

20.0

14

13:53.7

6:57

40:18.7

9

Dwayne Landry

22

37

26

3:03.3

27:44

16

24:16.6

19.8

8

13:10.1

6:35

40:30.1

10

Zeb Stearns

55

34

22

2:58.8

26:58

13

24:04.1

19.9

12

13:30.9

6:45

40:33.9

11

Steve Baker

112

52

62

3:32.5

32:07

21

25:11.4

19.1

5

12:25.5

6:13

41:09.5

12

Chris Armstrong

32

30

17

2:53.2

26:13

8

23:35.7

20.4

22

14:42.9

7:21

41:11.9

13

Bennet Broussard

21

19

9

2:49.0

25:36

31

26:07.0

18.4

6

12:28.4

6:14

41:24.4

14

Tim Thomas

6

55

4

2:28.8

22:25

12

24:02.1

20.0

30

14:54.5

7:27

41:25.5

15

Jerry Richard

38

55

57

3:26.5

31:13

9

23:37.4

20.3

18

14:24.5

7:12

41:28.5

16

Susan Hayden

39

40

20

2:56.2

26:40

17

24:18.7

19.8

17

14:20.3

7:10

41:35.3

17

Billy McRae

51

31

49

3:22.2

30:36

15

24:13.7

19.8

19

14:30.0

7:15

42:06.0

18

John Hebert

89

49

65

3:32.8

32:07

7

23:28.1

20.5

42

15:28.2

7:44

42:29.2

19

Ryan Navarre

116

32

53

3:24.8

30:55

18

24:21.1

19.7

27

14:49.8

7:25

42:35.8

20

Chris Brown

66

36

16

2:53.2

26:13

23

25:24.7

18.9

16

14:18.8

7:09

42:36.8

21

Kenny Brown

65

44

50

3:23.3

30:45

24

25:29.6

18.8

13

13:47.1

6:54

42:40.1

22

Rick Thibodeaux

54

40

25

3:02.4

27:35

19

24:25.5

19.7

41

15:25.0

7:43

42:53.0

23

Jesse Dore

44

19

24

3:01.9

27:25

29

25:47.0

18.6

26

14:47.0

7:24

43:36.0

24

Tim Cormier

97

43

88

3:54.4

35:27

22

25:15.6

19.0

23

14:43.8

7:22

43:53.8

25

James Winter

28

45

11

2:49.2

25:36

33

26:22.7

18.2

25

14:46.9

7:23

43:58.9

 
 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

26

David Barczyk

1

36

1

2:07.8

19:15

46

27:31.1

17.4

20

14:39.8

7:20

44:18.8

27

David Brewbaker

137

31

96

3:59.5

36:13

28

25:42.4

18.7

21

14:41.8

7:21

44:23.8

28

Steve Darbonne

67

46

70

3:42.4

33:38

32

26:10.5

18.3

24

14:45.1

7:23

44:38.1

29

Veronica Miller

17

23

30

3:05.6

28:02

26

25:40.3

18.7

48

15:53.8

7:57

44:39.8

30

Sammy Baudoin

11

55

15

2:52.8

26:04

25

25:33.1

18.8

55

16:18.9

8:09

44:44.9

31

Rusty Bex

36

38

31

3:06.3

28:11

45

27:27.6

17.5

28

14:51.1

7:26

45:25.1

32

Ty Richey

52

34

39

3:15.3

29:33

20

24:52.6

19.3

79

17:28.3

8:44

45:36.3

33

Jon Sonbuchner

27

40

6

2:43.9

24:42

27

25:41.0

18.7

74

17:14.2

8:37

45:39.2

34

Charles Bourgeois

35

25

34

3:12.7

29:05

42

27:21.2

17.6

36

15:12.5

7:36

45:46.5

35

John Sefcik

70

34

45

3:21.5

30:27

38

26:47.5

17.9

44

15:41.1

7:51

45:50.1

36

Danny Domingue

140

24

42

3:17.5

29:51

36

26:35.4

18.1

53

16:10.5

8:05

46:03.5

37

Jason Ray

26

33

52

3:24.6

30:55

43

27:22.3

17.5

43

15:35.6

7:48

46:22.6

38

Betsy Deshotels

41

40

28

3:04.6

27:53

35

26:32.3

18.1

61

16:45.7

8:23

46:22.7

39

Gary Worsham

72

33

69

3:38.9

33:02

50

27:39.0

17.4

34

15:05.7

7:33

46:23.7

40

Erin Babin

15

33

21

2:57.7

26:49

37

26:41.2

18.0

63

16:50.2

8:25

46:29.2

41

Philip Aucoin

12

13

7

2:46.0

25:09

59

28:04.9

17.1

45

15:43.4

7:52

46:34.4

42

Andrew Gerard

87

35

78

3:47.6

34:24

57

28:01.3

17.1

32

14:57.5

7:29

46:46.5

43

Heather Bracken

74

25

64

3:32.6

32:07

54

27:56.3

17.2

39

15:22.5

7:41

46:51.5

44

Scott Guidry

68

30

68

3:37.6

32:53

60

28:05.3

17.1

37

15:19.5

7:40

47:02.5

45

Jeff Shay

34

31

10

2:49.0

25:36

40

27:08.0

17.7

73

17:09.8

8:35

47:06.8

46

Todd Trahan

30

35

32

3:07.7

28:20

39

26:59.2

17.8

69

17:02.1

8:31

47:09.1

47

Sam Duck

120

30

72

3:43.4

33:47

34

26:24.5

18.2

68

17:02.0

8:31

47:10.0

48

Eric Mouton

24

35

8

2:48.9

25:27

64

28:18.0

17.0

50

16:05.5

8:03

47:12.5

49

Eric Thomas

91

24

40

3:15.5

29:33

55

27:59.4

17.2

49

15:58.4

7:59

47:13.4

50

Andy Todd

29

24

38

3:14.9

29:24

30

25:51.0

18.6

93

18:26.6

9:13

47:32.6

 
 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

51

Eric Aucoin

82

43

56

3:26.3

31:13

69

28:47.6

16.7

40

15:23.8

7:42

47:37.8

52

Claire Broussard

2

21

2

2:17.4

20:45

48

27:37.5

17.4

85

18:04.3

9:02

47:59.3

53

Tommy Dupuis

98

42

66

3:36.7

32:44

63

28:17.2

17.0

51

16:08.7

8:04

48:02.7

54

Jeff Carpenter

85

45

41

3:15.8

29:33

49

27:38.1

17.4

72

17:09.4

8:35

48:03.4

55

Annette Besse

43

45

97

4:03.5

36:49

51

27:40.4

17.3

60

16:40.6

8:20

48:24.6

56

Scotty Stafford

84

32

80

3:49.4

34:42

70

28:56.5

16.6

47

15:51.7

7:56

48:37.7

57

Kevin Romero

69

32

111

4:25.8

40:09

41

27:17.1

17.6

70

17:02.8

8:31

48:45.8

58

Monique Prejean

62

17

113

4:28.7

40:36

44

27:26.2

17.5

66

16:53.6

8:27

48:48.6

59

Clint Guillory

130

33

46

3:21.6

30:27

52

27:53.3

17.2

82

17:47.4

8:54

49:02.4

60

Stacey Mejia

46

42

95

3:59.0

36:13

65

28:18.9

17.0

64

16:51.3

8:26

49:09.3

61

Tyson Dupuis

122

36

92

3:56.6

35:45

62

28:12.4

17.0

71

17:04.1

8:32

49:13.1

62

Dustin Lamartina

79

32

36

3:14.1

29:24

74

29:34.8

16.2

59

16:38.4

8:19

49:27.4

63

Miriam Hollier

144

41

125

4:48.2

43:38

87

30:49.7

15.6

15

13:57.5

6:59

49:35.5

64

Eric Greenwood

49

37

33

3:11.9

28:56

47

27:36.0

17.4

102

19:03.1

9:32

49:51.1

65

Brandon Doucet

119

26

43

3:19.1

30:09

58

28:03.8

17.1

96

18:34.5

9:17

49:57.5

66

Philip Smith

71

14

59

3:30.0

31:49

71

29:12.9

16.4

77

17:20.3

8:40

50:03.3

67

Raymond Pesson

57

35

89

3:54.7

35:27

76

29:50.2

16.1

57

16:26.1

8:13

50:11.1

68

Kenneth Spiller

101

13

73

3:44.5

33:56

89

31:05.4

15.4

38

15:22.3

7:41

50:12.3

69

Mike Ray

131

36

91

3:56.1

35:45

85

30:46.8

15.6

52

16:09.0

8:05

50:52.0

70

Claudia Thomas

95

52

115

4:32.7

41:13

56

28:00.2

17.1

95

18:34.0

9:17

51:07.0

71

Brennan Autrey

81

33

87

3:53.3

35:18

61

28:05.6

17.1

105

19:14.8

9:37

51:13.8

72

Tammy Deshotels

40

40

67

3:36.9

32:44

73

29:29.0

16.3

90

18:13.4

9:07

51:19.4

73

Rebecca Kreamer

153

41

119

4:38.5

42:07

99

31:55.4

15.0

31

14:55.8

7:28

51:29.8

74

Joseph McCright

117

47

74

3:44.7

33:56

91

31:17.3

15.3

58

16:35.7

8:18

51:37.7

75

Danny Leblanc

25

36

86

3:53.0

35:18

66

28:32.9

16.8

107

19:16.6

9:38

51:42.6

 
 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

76

Michael Aucoin

20

11

18

2:53.7

26:13

100

31:58.2

15.0

67

17:00.7

8:30

51:52.7

77

Bryan Blum

113

33

107

4:17.2

38:56

97

31:38.7

15.2

54

16:12.5

8:06

52:08.5

78

Adam Barry

138

15

102

4:10.3

37:53

68

28:46.6

16.7

104

19:13.6

9:37

52:10.6

79

Scott Leblue

100

55

112

4:26.4

40:18

78

30:02.5

16.0

84

17:59.0

9:00

52:28.0

80

Jodi McClin

157

30

127

4:48.5

43:38

80

30:07.4

15.9

80

17:33.7

8:47

52:29.7

81

Jim Andrepont

111

33

63

3:32.6

32:07

105

32:41.4

14.7

56

16:20.6

8:10

52:34.6

82

David Sutter

56

31

35

3:13.5

29:15

82

30:27.4

15.8

99

18:56.2

9:28

52:37.2

83

Nell Hahn

60

53

71

3:42.8

33:38

79

30:05.1

16.0

100

18:57.9

9:29

52:45.9

84

Anne Pyle

107

49

114

4:30.4

40:55

72

29:14.5

16.4

101

19:02.1

9:31

52:47.1

85

Sean Jones

125

11

94

3:57.0

35:55

88

31:00.9

15.5

83

17:52.9

8:56

52:50.9

86

William White

92

32

48

3:22.1

30:36

83

30:28.8

15.8

106

19:16.0

9:38

53:07.0

87

Beth Mouton

61

20

117

4:35.6

41:40

67

28:43.3

16.7

112

19:48.3

9:54

53:07.3

88

Amanda Galloway

162

32

105

4:15.9

38:38

90

31:14.0

15.4

81

17:46.2

8:53

53:16.2

89

Theresa Blanchard

108

38

99

4:04.5

36:58

86

30:47.4

15.6

94

18:29.1

9:15

53:21.1

90

Miguel Atala

110

30

120

4:39.3

42:16

77

29:54.6

16.1

98

18:48.1

9:24

53:22.1

91

Jessica Alleman

42

19

44

3:19.6

30:09

75

29:46.4

16.1

117

20:29.0

10:15

53:35.0

92

Mitt Fuqua

123

47

124

4:45.4

43:11

 

 

 

145

49:13.0

24:37

53:58.5

93

Craig Thompson

136

37

110

4:24.0

40:00

96

31:27.9

15.3

87

18:08.0

9:04

54:00.0

94

Neal Guidry

124

32

77

3:46.7

34:15

117

35:13.2

13.6

35

15:08.6

7:34

54:08.6

95

Sandi Brown

143

34

130

5:04.0

46:04

 

 

 

146

49:17.8

24:39

54:21.8

96

Pat Leonards

148

60

137

5:23.7

48:56

 

 

 

144

49:03.3

24:32

54:27.0

97

Kerry Behrens

18

50

12

2:50.0

25:45

53

27:53.9

17.2

136

23:44.9

11:52

54:28.9

98

Rowdy Gautreau

146

27

118

4:36.0

41:49

84

30:39.9

15.7

109

19:25.1

9:43

54:41.1

99

Gerald Janise

129

49

143

5:59.4

54:24

109

33:41.5

14.3

33

15:01.1

7:31

54:42.1

100

Kevin Hargrave

121

35

129

4:55.3

44:42

92

31:19.6

15.3

97

18:34.6

9:17

54:49.6

 
 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

101

Sarah Mitchell

47

37

58

3:28.2

31:31

81

30:26.7

15.8

121

20:55.1

10:28

54:50.1

102

Christin Courtois

77

25

82

3:49.8

34:42

111

34:20.1

14.0

78

17:20.9

8:40

55:30.9

103

Amy Guillory

132

34

85

3:51.9

35:00

95

31:27.0

15.3

116

20:20.8

10:10

55:39.8

104

Rocky Chen

58

38

37

3:14.1

29:24

93

31:24.8

15.3

123

21:13.5

10:37

55:52.5

105

Elyse Manuel

165

14

121

4:40.8

42:25

123

36:24.1

13.2

29

14:53.2

7:27

55:58.2

106

Michael Artigue

5

12

29

3:05.5

28:02

119

35:21.4

13.6

88

18:10.4

9:05

56:37.4

107

Gregory Hall

158

39

135

5:16.4

47:53

98

31:47.5

15.1

114

20:00.5

10:00

57:04.5

108

Annette Rath

141

46

126

4:48.4

43:38

110

34:12.5

14.0

89

18:11.1

9:06

57:12.1

109

Darrell Strother

127

59

79

3:48.2

34:33

127

37:11.7

12.9

75

17:15.1

8:38

58:15.1

110

Jason Babin

63

34

60

3:30.6

31:49

114

34:40.3

13.8

115

20:04.3

10:02

58:15.3

111

Carlotta Caffey

83

24

81

3:49.8

34:42

103

32:31.1

14.8

128

22:11.1

11:06

58:32.1

112

Andy Cawyer

118

33

108

4:18.7

39:05

108

33:20.2

14.4

122

21:06.6

10:33

58:45.6

113

Jen Mouton

93

30

128

4:50.1

43:56

121

35:37.8

13.5

92

18:25.5

9:13

58:53.5

114

Al Comeaux

147

51

136

5:23.0

48:56

94

31:26.9

15.3

130

22:20.7

11:10

59:10.7

115

Robert Steffes

90

19

76

3:44.9

33:56

137

42:12.0

11.4

11

13:28.1

6:44

59:25.1

116

Nathan Roberts

53

43

55

3:26.3

31:13

131

37:56.6

12.7

86

18:05.7

9:03

59:28.7

117

Derek Lejeune

102

28

93

3:56.6

35:45

101

32:08.3

14.9

135

23:29.3

11:45

59:34.3

118

Winston Wood

135

23

83

3:50.4

34:51

112

34:24.5

14.0

126

21:23.2

10:42

59:38.2

119

Dean Ford

149

59

123

4:45.0

43:11

102

32:16.9

14.9

132

22:43.7

11:22

59:45.7

120

Stephanie Brooks

75

37

100

4:05.2

37:07

106

33:13.7

14.5

131

22:32.1

11:16

59:51.1

121

Todd Delcambre

139

34

116

4:34.7

41:31

122

35:52.2

13.4

110

19:40.5

9:50

1:00:07.5

122

Laurie Lejeune

96

28

103

4:14.8

38:29

107

33:19.1

14.4

134

23:12.0

11:36

1:00:46.0

123

Joel Rivers

133

41

133

5:08.5

46:40

125

36:29.4

13.2

108

19:19.9

9:40

1:00:57.9

124

Tyler Sonbuchner

114

12

84

3:51.7

35:00

124

36:28.2

13.2

119

20:45.7

10:23

1:01:05.7

125

Robin Olvier

156

38

146

6:57.5

63:11

115

34:42.4

13.8

111

19:45.8

9:53

1:01:25.8

 
 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

126

Brigitte Karr

151

38

138

5:24.5

49:05

116

34:57.4

13.7

125

21:17.9

10:39

1:01:39.9

127

Janee Roger

152

37

134

5:12.0

47:16

120

35:24.9

13.6

124

21:14.0

10:37

1:01:51.0

128

Brady Landry

128

24

106

4:16.0

38:47

134

40:18.0

11.9

76

17:20.0

8:40

1:01:54.0

129

Sandra McCright

155

44

140

5:34.8

50:36

132

38:00.1

12.6

91

18:21.0

9:11

1:01:56.0

130

Scott Grissom

88

25

47

3:21.6

30:27

129

37:19.3

12.9

127

22:00.8

11:00

1:02:41.8

131

Daniel Yeager

109

56

109

4:23.0

39:51

126

36:35.9

13.1

129

22:16.2

11:08

1:03:15.2

132

Dale Ducote

163

40

142

5:39.4

51:22

128

37:18.5

12.9

118

20:42.6

10:21

1:03:40.6

133

Kelli Brooks

19

33

131

5:07.3

46:31

113

34:26.7

13.9

137

24:29.1

12:15

1:04:03.1

134

Nick Hundley

23

26

122

4:41.3

42:35

135

40:25.6

11.9

103

19:11.0

9:36

1:04:18.0

135

Joyce Shay

142

61

144

5:59.5

54:24

130

37:53.5

12.7

120

20:54.4

10:27

1:04:47.4

136

Katherine Domingue

76

27

104

4:15.7

38:38

139

47:14.2

10.2

65

16:51.6

8:26

1:08:21.6

137

Jenn Leboeuf

64

17

54

3:26.0

31:13

140

48:18.9

9.94

62

16:47.4

8:24

1:08:32.4

138

Ali Leboeuf

78

10

75

3:44.7

33:56

138

45:41.2

10.5

113

19:54.9

9:57

1:09:20.9

139

Michael Pate

99

37

90

3:55.8

35:36

104

32:41.1

14.7

143

32:58.2

16:29

1:09:35.2

140

Kelly Briggs

161

27

132

5:07.4

46:31

136

41:31.5

11.6

133

22:58.1

11:29

1:09:37.1

141

7 Bandit

172

0

147

32:11.7

**:35

118

35:20.2

13.6

46

15:45.4

7:53

1:23:17.4

142

Shirley Strother

126

59

145

6:23.1

58:02

144

52:56.8

9.07

138

24:32.7

12:16

1:23:52.7

143

Gracie Rees

106

11

139

5:25.5

49:15

141

50:35.4

9.49

141

30:09.3

15:05

1:26:10.3

144

Rose Rees

105

8

 

 

 

145

56:32.0

8.49

140

30:07.7

15:04

1:26:39.7

145

Lainey Rees

104

9

141

5:37.5

51:04

142

51:05.4

9.40

139

30:04.1

15:02

1:26:47.1

146

Paul Rees

103

38

98

4:04.1

36:58

143

52:43.8

9.11

142

30:14.5

15:07

1:27:02.5

 

Relay TEAM

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

Greg Schexnider

164

4

4:54.6

44:33

1

25:13.3

19.0

3

17:09.5

8:35

47:17.5

2

Chris Roberts

73

1

3:03.5

27:44

2

28:09.4

17.1

2

16:11.4

8:06

47:24.4

3

Pete Bernatz

37

2

4:00.5

36:22

3

31:25.4

15.3

1

12:14.0

6:07

47:40.0

4

Barbara Alleman

160

3

4:24.2

40:00

4

38:24.8

12.5

4

23:23.8

11:42

1:06:12.8