2006 Yam City Triathlon Individual

Age Group Results

June 25, 2006


Race Results by Farrel & Robin LeBoeuf

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-99

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Rebecca Newman

30

*****

02:36.67

26:00/M

*****

40:41.26

20.6mph

*****

15:07.04

7:34/M

58:24.97

2

2

Stacy McMickens

35

*****

02:43.37

27:10/M

*****

41:19.26

20.3mph

*****

16:02.90

8:01/M

1:00:05.53

3

3

Mandy Leach

27

*****

02:27.67

24:30/M

*****

42:48.27

19.6mph

*****

15:34.73

7:47/M

1:00:50.67

 
Top

Overall Female Masters Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Ria Bertels

43

*****

03:13.29

32:10/M

*****

42:35.04

19.7mph

*****

16:08.10

8:04/M

1:01:56.43

 
Top

Female 15 to 19

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

17

Claire Broussard

18

1

01:55.26

19:10/M

1

46:11.04

18.2mph

2

20:38.05

10:19/M

1:08:44.35

2

39

Elyse Manuel

18

2

03:50.03

38:20/M

2

54:46.60

15.3mph

1

18:39.66

9:20/M

1:17:16.29

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Erica Urban

23

3

02:54.53

29:00/M

1

47:17.91

17.8mph

1

15:11.55

7:36/M

1:05:23.99

2

36

Beth Mouton

21

5

03:45.94

37:30/M

2

50:25.85

16.7mph

3

21:35.98

10:48/M

1:15:47.77

3

38

Jessica Aleman

21

1

02:37.62

26:10/M

4

51:23.38

16.3mph

4

22:56.11

11:28/M

1:16:57.11

4

44

Brandy Brennan

24

4

03:28.01

34:40/M

3

50:58.22

16.5mph

5

26:09.73

13:05/M

1:20:35.96

5

55

Maria Nix

24

2

02:53.93

28:50/M

5

1:08:42.00

12.2mph

2

21:24.90

10:42/M

1:33:00.83

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Gabrielle Guidry

26

1

02:36.08

26:00/M

2

44:47.76

18.8mph

2

18:12.07

9:06/M

1:05:35.91

2

10

Amanda Johnson

29

5

03:22.53

33:40/M

1

42:57.67

19.6mph

5

20:16.95

10:08/M

1:06:37.15

3

16

Kelli Toups

27

2

02:48.96

28:00/M

3

46:27.31

18.1mph

3

18:29.49

9:15/M

1:07:45.76

4

33

Dusti Clouatre

25

6

03:29.18

34:50/M

4

53:04.86

15.8mph

1

17:58.32

8:59/M

1:14:32.36

5

40

Jamie Edwards

27

8

03:58.00

39:40/M

5

53:33.25

15.7mph

4

19:56.24

9:58/M

1:17:27.49

6

43

Anna Ray

27

3

02:55.13

29:10/M

8

56:46.09

14.8mph

6

20:30.18

10:15/M

1:20:11.40

7

46

Angelle Driggs

29

4

03:05.96

30:50/M

6

54:12.70

15.5mph

7

24:08.41

12:04/M

1:21:27.07

8

47

Aimee Miller

26

7

03:32.28

35:20/M

7

54:50.45

15.3mph

8

24:50.03

12:25/M

1:23:12.76

9

58

Michelle Madere

28

9

04:50.82

48:20/M

9

1:05:03.41

12.9mph

9

27:24.08

13:42/M

1:37:18.31

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Phoebe Karam

33

2

02:59.17

29:50/M

1

42:53.10

19.6mph

1

15:27.56

7:44/M

1:01:19.83

2

6

Jennifer Jeansonne

32

3

03:00.50

30:00/M

2

42:55.39

19.6mph

2

17:13.65

8:37/M

1:03:09.54

3

12

Wendy Blankenship

32

10

03:35.09

35:50/M

3

44:44.26

18.8mph

5

18:56.98

9:28/M

1:07:16.33

4

13

Brandi Huval

30

4

03:02.01

30:20/M

6

46:36.92

18.0mph

3

17:53.92

8:57/M

1:07:32.85

5

14

Mitzi Fairbanks

33

8

03:22.13

33:40/M

4

46:10.51

18.2mph

4

18:01.43

9:01/M

1:07:34.07

6

29

Lynda Campbell

34

1

02:50.05

28:20/M

9

50:28.98

16.6mph

6

19:43.22

9:52/M

1:13:02.25

7

30

Nicole Lawless

31

6

03:08.81

31:20/M

5

46:21.36

18.1mph

10

23:37.56

11:49/M

1:13:07.73

8

35

Amanda Rothrock

33

5

03:07.72

31:10/M

8

49:19.39

17.0mph

9

22:50.55

11:25/M

1:15:17.66

9

37

Melissa Brown

30

7

03:18.29

33:00/M

7

49:00.43

17.1mph

12

23:59.51

12:00/M

1:16:18.23

10

50

Amy Thompson

34

11

03:51.07

38:30/M

12

1:02:38.19

13.4mph

7

20:49.34

10:25/M

1:27:18.60

11

52

Jennifer Angelle

32

9

03:34.68

35:40/M

11

1:01:56.87

13.6mph

8

22:23.59

11:12/M

1:27:55.14

12

53

Tami Charbonnet

32

12

04:27.85

44:30/M

10

1:00:27.00

13.9mph

11

23:44.33

11:52/M

1:28:39.18

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Faith Duncan

38

2

03:08.07

31:20/M

2

43:04.53

19.5mph

1

17:39.77

8:50/M

1:03:52.37

2

11

Caroline Owen

36

6

03:47.52

37:50/M

1

42:03.11

20.0mph

4

21:19.73

10:40/M

1:07:10.36

3

15

Erin Babin

35

1

02:35.98

25:50/M

3

44:25.30

18.9mph

3

20:37.25

10:19/M

1:07:38.53

4

24

Robin Diamond

37

8

03:59.71

39:50/M

4

45:32.04

18.4mph

6

22:12.31

11:06/M

1:11:44.06

5

25

Cherie Neill

39

3

03:11.27

31:50/M

6

48:44.18

17.2mph

2

19:53.13

9:57/M

1:11:48.58

6

31

Treva Parolli-Barnes

36

4

03:11.84

31:50/M

5

47:13.01

17.8mph

7

22:58.69

11:29/M

1:13:23.54

7

49

Michelle Haydel

35

5

03:39.58

36:30/M

7

59:43.25

14.1mph

5

22:11.77

11:06/M

1:25:34.60

8

54

Gabrielle Erny

37

7

03:52.21

38:40/M

8

1:02:40.25

13.4mph

8

24:44.38

12:22/M

1:31:16.84

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

Ann Latour

40

4

03:37.07

36:10/M

1

47:30.24

17.7mph

2

20:30.42

10:15/M

1:11:37.73

2

28

Stacey Mejia

43

1

03:15.34

32:30/M

2

49:43.06

16.9mph

1

19:09.07

9:35/M

1:12:07.47

3

45

Geralyn Thomassee

42

5

04:58.63

49:40/M

3

54:59.06

15.3mph

3

20:52.40

10:26/M

1:20:50.09

4

56

Carla Vander Molen

43

2

03:19.66

33:10/M

4

1:01:06.27

13.7mph

4

29:07.42

14:34/M

1:33:33.35

5

57

Teresa Kirk

41

3

03:20.48

33:20/M

5

1:01:49.50

13.6mph

5

30:07.52

15:04/M

1:35:17.50

 
Top

Female 45 to 49

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

18

Martha Howe

45

3

03:35.55

35:50/M

1

45:01.69

18.7mph

5

20:07.60

10:04/M

1:08:44.84

2

19

Annette Besse

46

2

03:24.36

34:00/M

3

46:13.71

18.2mph

1

19:19.04

9:40/M

1:08:57.11

3

21

Monika Harper

45

5

05:36.84

56:00/M

2

45:58.01

18.3mph

2

19:21.74

9:41/M

1:10:56.59

4

32

Susan Black

49

4

03:42.95

37:00/M

4

50:59.59

16.5mph

3

19:25.91

9:43/M

1:14:08.45

5

34

Julia Crout

48

1

03:07.08

31:10/M

5

51:35.36

16.3mph

4

19:53.19

9:57/M

1:14:35.63

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

20

Claudia Thomas

53

5

04:11.67

41:50/M

1

44:57.20

18.7mph

1

20:48.87

10:24/M

1:09:57.74

2

22

Kathi Bourgeois

52

1

03:23.90

33:50/M

2

46:16.22

18.2mph

2

21:21.39

10:41/M

1:11:01.51

3

26

Pamela Neef

53

3

03:53.54

38:50/M

3

46:34.69

18.0mph

3

21:23.25

10:42/M

1:11:51.48

4

27

Elizabeth Hill

51

2

03:47.49

37:50/M

4

46:54.08

17.9mph

4

21:23.51

10:42/M

1:12:05.08

5

41

Janice Owens

52

4

03:58.10

39:40/M

5

48:25.56

17.3mph

6

25:09.19

12:35/M

1:17:32.85

6

42

Pamela Rubin

53

6

05:18.85

53:00/M

6

49:45.18

16.9mph

5

24:17.54

12:09/M

1:19:21.57

 
Top

Female 55 to 59

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

48

Ann Pollingue

56

2

04:54.98

49:00/M

1

56:44.62

14.8mph

1

21:47.49

10:54/M

1:23:27.09

2

51

Elisabeth Elder

55

1

04:12.07

42:00/M

2

57:57.73

14.5mph

2

25:16.27

12:38/M

1:27:26.07

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Kevin Cart

37

*****

02:43.85

27:10/M

*****

34:59.41

24.0mph

*****

12:55.17

6:28/M

50:38.43

2

2

Charles Jantzi

39

*****

02:40.33

26:40/M

*****

35:32.84

23.6mph

*****

13:44.36

6:52/M

51:57.53

3

3

Robert Scott

38

*****

02:34.13

25:40/M

*****

36:54.10

22.8mph

*****

13:02.91

6:31/M

52:31.14

 
Top

Overall Male Masters Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

George Sobiesk

43

*****

01:56.93

19:20/M

*****

37:23.12

22.5mph

*****

14:33.23

7:17/M

53:53.28

 
Top

Male 14 and under

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

72

Michael Artigue

14

1

02:34.80

25:40/M

1

53:51.42

15.6mph

1

15:52.47

7:56/M

1:12:18.69

 
Top

Male 15 to 19

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

37

Aaron Gremillion

15

2

02:54.35

29:00/M

1

47:12.54

17.8mph

1

15:05.30

7:33/M

1:05:12.19

2

58

Phillip Smith

15

1

02:48.13

28:00/M

2

48:01.70

17.5mph

2

17:21.34

8:41/M

1:08:11.17

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

22

Bennett Broussard

21

1

02:15.10

22:30/M

3

44:01.43

19.1mph

2

14:26.26

7:13/M

1:00:42.79

2

23

Nick King

23

4

02:49.72

28:10/M

1

41:38.75

20.2mph

5

16:40.18

8:20/M

1:01:08.65

3

29

Christopher Thibodeaux

21

10

03:44.23

37:20/M

5

45:38.81

18.4mph

1

14:18.89

7:09/M

1:03:41.93

4

33

Jordan Langford

23

9

03:16.62

32:40/M

2

41:43.01

20.1mph

10

19:51.50

9:56/M

1:04:51.13

5

40

Gabriel Giraldo

20

2

02:38.54

26:20/M

6

46:49.41

17.9mph

4

15:49.18

7:55/M

1:05:17.13

6

41

Andrew Bayer

20

8

03:14.12

32:20/M

9

46:58.02

17.9mph

3

15:06.04

7:33/M

1:05:18.18

7

43

Nicholas Bayer

21

5

02:59.50

29:50/M

4

45:13.50

18.6mph

8

17:23.78

8:42/M

1:05:36.78

8

49

Jared Leblanc

22

3

02:42.49

27:00/M

8

46:57.55

17.9mph

6

16:57.44

8:29/M

1:06:37.48

9

55

Ramon Boudreaux

22

6

03:03.48

30:30/M

10

47:14.89

17.8mph

7

17:20.18

8:40/M

1:07:38.55

10

59

Keith Miller

20

7

03:13.53

32:10/M

7

46:53.18

17.9mph

9

18:12.81

9:06/M

1:08:19.52

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

Edward Guth

26

3

02:29.58

24:50/M

2

41:42.35

20.1mph

1

14:54.78

7:27/M

59:06.71

2

19

Chas Bourgeois

27

1

02:28.54

24:40/M

1

41:41.23

20.2mph

2

16:05.67

8:03/M

1:00:15.44

3

26

Henry Helo

27

4

02:30.91

25:00/M

3

42:01.20

20.0mph

4

17:56.62

8:58/M

1:02:28.73

4

28

Michael Guidry

29

2

02:28.90

24:40/M

4

42:19.03

19.9mph

6

18:43.05

9:22/M

1:03:30.98

5

57

Burton Angelle

28

6

03:07.80

31:10/M

5

43:58.93

19.1mph

8

20:53.01

10:27/M

1:07:59.74

6

63

Eric Borne

28

8

03:39.16

36:30/M

7

48:24.28

17.4mph

3

16:42.19

8:21/M

1:08:45.63

7

65

Daniel Poynot

25

7

03:08.90

31:20/M

6

48:02.94

17.5mph

5

18:36.61

9:18/M

1:09:48.45

8

74

Cody Fontenot

27

5

02:46.82

27:40/M

8

49:10.34

17.1mph

7

20:50.13

10:25/M

1:12:47.29

9

86

Scott Babin

27

9

04:38.25

46:20/M

9

51:12.11

16.4mph

9

23:25.42

11:43/M

1:19:15.78

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Patrick Klester

32

3

02:26.99

24:20/M

3

39:19.60

21.4mph

1

13:21.49

6:41/M

55:08.08

2

15

Clint Guillory

34

5

02:33.63

25:30/M

1

39:04.94

21.5mph

6

17:13.80

8:37/M

58:52.37

3

17

Sheldon Dehart

30

12

03:22.58

33:40/M

2

39:18.83

21.4mph

4

16:31.83

8:16/M

59:13.24

4

18

Christopher Armstrong

32

2

02:15.25

22:30/M

4

41:05.23

20.4mph

5

16:36.95

8:18/M

59:57.43

5

20

Kevin Chevalier

32

9

03:10.50

31:40/M

5

41:32.76

20.2mph

2

15:58.30

7:59/M

1:00:41.56

6

24

Kristopher Benesta

32

10

03:18.51

33:00/M

6

42:34.17

19.7mph

3

16:28.66

8:14/M

1:02:21.34

7

30

Joseph Kelty

31

4

02:27.45

24:30/M

8

44:24.31

18.9mph

8

17:26.24

8:43/M

1:04:18.00

8

36

Jeff Shay

32

1

02:14.81

22:20/M

7

44:16.34

19.0mph

10

18:38.28

9:19/M

1:05:09.43

9

56

Andrew Hatchett

32

7

02:38.00

26:20/M

9

45:46.35

18.4mph

11

19:21.07

9:41/M

1:07:45.42

10

62

John Rapp

32

11

03:21.54

33:30/M

10

46:59.19

17.9mph

9

18:18.65

9:09/M

1:08:39.38

11

70

Vincent Shaw

30

13

04:13.08

42:10/M

12

49:49.28

16.9mph

7

17:15.13

8:38/M

1:11:17.49

12

76

Michael Driggs

31

6

02:36.73

26:00/M

11

48:00.43

17.5mph

13

22:23.95

11:12/M

1:13:01.11

13

80

David Suter

33

8

03:01.97

30:10/M

13

51:33.80

16.3mph

12

19:47.06

9:54/M

1:14:22.83

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Tony Dietz

37

4

02:48.05

28:00/M

1

35:43.38

23.5mph

1

14:05.70

7:03/M

52:37.13

2

6

Charles Stewart

36

1

02:02.62

20:20/M

2

37:46.64

22.2mph

2

14:42.62

7:21/M

54:31.88

3

9

Bert Lejeune

39

5

02:50.43

28:20/M

3

38:23.48

21.9mph

3

15:21.60

7:41/M

56:35.51

4

21

Mark Cernigliaro

36

6

02:56.55

29:20/M

4

41:32.03

20.2mph

5

16:13.67

8:07/M

1:00:42.25

5

25

Craig Matherne

39

7

03:00.00

30:00/M

5

41:55.04

20.0mph

8

17:28.85

8:44/M

1:02:23.89

6

31

Jason Babin

35

10

03:05.27

30:50/M

9

44:09.57

19.0mph

6

17:15.65

8:38/M

1:04:30.49

7

34

Tophie Malloy

35

3

02:40.05

26:40/M

7

43:20.66

19.4mph

14

18:54.17

9:27/M

1:04:54.88

8

38

John Lalla

39

14

03:20.49

33:20/M

6

42:43.68

19.7mph

16

19:08.10

9:34/M

1:05:12.27

9

42

Jason Cormier

35

20

03:37.18

36:10/M

15

46:30.36

18.1mph

4

15:28.76

7:44/M

1:05:36.30

10

45

Raymond Pesson

36

13

03:14.95

32:20/M

11

45:26.94

18.5mph

7

17:17.47

8:39/M

1:05:59.36

11

48

Scott Rogers

39

8

03:00.26

30:00/M

10

44:36.57

18.8mph

12

18:45.68

9:23/M

1:06:22.51

12

52

Philip Achee II

37

22

03:42.81

37:00/M

12

45:36.23

18.4mph

9

17:56.64

8:58/M

1:07:15.68

13

54

Erk Graveson

36

2

02:23.67

23:50/M

14

46:27.46

18.1mph

11

18:44.33

9:22/M

1:07:35.46

14

60

Randall Dorvin

35

9

03:00.86

30:00/M

13

45:47.30

18.3mph

17

19:34.34

9:47/M

1:08:22.50

15

64

Danny Leblanc

37

15

03:22.16

33:40/M

8

43:41.14

19.2mph

19

22:41.89

11:21/M

1:09:45.19

16

66

Matthew Bell

38

12

03:13.48

32:10/M

19

48:26.08

17.3mph

10

18:10.68

9:05/M

1:09:50.24

17

68

Andrew Gerard Jr.

37

18

03:36.19

36:00/M

16

47:32.91

17.7mph

13

18:50.00

9:25/M

1:09:59.10

18

71

Kevin Hargrave

36

23

03:42.93

37:00/M

20

49:20.33

17.0mph

15

18:55.27

9:28/M

1:11:58.53

19

75

Robert House

36

19

03:36.96

36:00/M

18

48:10.87

17.4mph

18

21:04.41

10:32/M

1:12:52.24

20

82

Marc Breecher

36

25

04:31.24

45:10/M

17

47:39.40

17.6mph

21

23:05.36

11:33/M

1:15:16.00

21

83

Ben Doga

36

17

03:31.51

35:10/M

21

49:38.10

16.9mph

20

23:03.84

11:32/M

1:16:13.45

22

85

Mickey Robertson

36

24

04:05.57

40:50/M

22

49:43.87

16.9mph

22

24:38.84

12:19/M

1:18:28.28

23

88

Christopher Boggs

37

11

03:11.61

31:50/M

23

55:57.89

15.0mph

24

40:48.30

20:24/M

1:39:57.80

24

89

Michael Pate

39

21

03:40.42

36:40/M

24

58:35.02

14.3mph

23

38:53.45

19:27/M

1:41:08.89

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

27

Allen Darbonne

40

2

02:39.34

26:30/M

2

42:21.05

19.8mph

2

17:37.26

8:49/M

1:02:37.65

2

44

Thomas Townsend

44

4

03:10.54

31:40/M

3

44:06.21

19.0mph

4

18:20.56

9:10/M

1:05:37.31

3

51

Dennis Hebert

42

3

03:08.65

31:20/M

7

47:28.44

17.7mph

1

16:37.96

8:19/M

1:07:15.05

4

61

Mike Delahoussaye

44

8

04:04.88

40:40/M

4

46:14.34

18.2mph

3

18:05.52

9:03/M

1:08:24.74

5

69

Arthur McFatter

40

6

03:24.38

34:00/M

6

46:29.63

18.1mph

5

20:50.86

10:25/M

1:10:44.87

6

73

Scott Silverii

41

7

03:32.85

35:20/M

5

46:28.10

18.1mph

6

22:41.18

11:21/M

1:12:42.13

7

81

Lee Trahan

41

5

03:15.10

32:30/M

8

47:51.97

17.6mph

7

23:49.00

11:55/M

1:14:56.07

 
Top

Men 45 to 49

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Ricky Tenney

46

1

02:36.27

26:00/M

1

37:25.67

22.4mph

2

14:56.11

7:28/M

54:58.05

2

14

Josh Rubin

46

2

02:45.08

27:30/M

2

41:11.67

20.4mph

1

14:43.43

7:22/M

58:40.18

3

35

David Regan

48

7

03:21.19

33:30/M

3

43:42.64

19.2mph

5

17:59.18

9:00/M

1:05:03.01

4

39

Frank Sauter Jr.

45

8

04:01.26

40:10/M

5

45:04.87

18.6mph

3

16:10.65

8:05/M

1:05:16.78

5

47

Douglas Foreman

48

4

02:50.78

28:20/M

4

44:57.92

18.7mph

6

18:27.44

9:14/M

1:06:16.14

6

53

Jeffrey Carpenter

48

3

02:45.10

27:30/M

6

45:35.04

18.4mph

7

19:13.38

9:37/M

1:07:33.52

7

67

Thomas Neeley

46

6

03:09.50

31:30/M

7

47:30.63

17.7mph

8

19:18.03

9:39/M

1:09:58.16

8

77

Doug Gremillion

46

9

04:45.00

47:30/M

8

48:32.23

17.3mph

9

19:52.06

9:56/M

1:13:09.29

9

84

Serret Patrick

46

5

03:06.39

31:00/M

9

58:21.74

14.4mph

4

16:51.46

8:26/M

1:18:19.59

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Lawrence Uter

53

1

02:22.83

23:40/M

2

39:25.60

21.3mph

1

15:19.20

7:40/M

57:07.63

2

12

John Hebert

51

4

03:18.56

33:00/M

1

38:05.67

22.1mph

2

16:04.26

8:02/M

57:28.49

3

46

Manuel Ocampo

53

5

03:26.43

34:20/M

4

45:40.32

18.4mph

3

16:55.53

8:28/M

1:06:02.28

4

50

Randy Hargroder

52

3

03:11.43

31:50/M

3

44:17.01

19.0mph

4

19:16.71

9:38/M

1:06:45.15

5

79

Kerry Behrens

52

2

02:23.57

23:50/M

5

45:45.18

18.4mph

5

25:59.88

13:00/M

1:14:08.63

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Jerry Richard

56

3

02:53.80

28:50/M

1

38:36.50

21.8mph

1

15:41.83

7:51/M

57:12.13

2

13

Timothy Thomas

57

1

02:22.38

23:40/M

2

39:23.01

21.3mph

2

16:00.91

8:00/M

57:46.30

3

32

Leroy Richard

55

5

05:31.99

55:10/M

3

40:55.59

20.5mph

3

18:20.68

9:10/M

1:04:48.26

4

78

James Hawkins

56

2

02:42.67

27:00/M

5

52:13.89

16.1mph

4

18:52.65

9:26/M

1:13:49.21

5

87

Llew Hughes

59

4

04:18.30

43:00/M

4

45:17.97

18.5mph

5

32:15.23

16:08/M

1:21:51.50

*Overall place within gender.