2006 Yam City Triathlon Individual

Overall Results

June 25, 2006


Race Results by Farrel & Robin LeBoeuf

Female Finishers

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

Rebecca Newman

24

30

5

02:36.67

26:00/M

1

40:41.26

20.6mph

1

15:07.04

7:34/M

58:24.97

2

Stacy McMickens

165

35

7

02:43.37

27:10/M

2

41:19.26

20.3mph

5

16:02.90

8:01/M

1:00:05.53

3

Mandy Leach

164

27

2

02:27.67

24:30/M

5

42:48.27

19.6mph

4

15:34.73

7:47/M

1:00:50.67

4

Phoebe Karam

30

33

13

02:59.17

29:50/M

6

42:53.10

19.6mph

3

15:27.56

7:44/M

1:01:19.83

5

Ria Bertels

88

43

23

03:13.29

32:10/M

4

42:35.04

19.7mph

6

16:08.10

8:04/M

1:01:56.43

6

Jennifer Jeansonne

38

32

14

03:00.50

30:00/M

7

42:55.39

19.6mph

7

17:13.65

8:37/M

1:03:09.54

7

Faith Duncan

90

38

19

03:08.07

31:20/M

9

43:04.53

19.5mph

8

17:39.77

8:50/M

1:03:52.37

8

Erica Urban

148

23

11

02:54.53

29:00/M

27

47:17.91

17.8mph

2

15:11.55

7:36/M

1:05:23.99

9

Gabrielle Guidry

27

26

4

02:36.08

26:00/M

12

44:47.76

18.8mph

12

18:12.07

9:06/M

1:05:35.91

10

Amanda Johnson

133

29

29

03:22.53

33:40/M

8

42:57.67

19.6mph

25

20:16.95

10:08/M

1:06:37.15

11

Caroline Owen

47

36

43

03:47.52

37:50/M

3

42:03.11

20.0mph

33

21:19.73

10:40/M

1:07:10.36

12

Wendy Blankenship

92

32

36

03:35.09

35:50/M

11

44:44.26

18.8mph

15

18:56.98

9:28/M

1:07:16.33

13

Brandi Huval

141

30

15

03:02.01

30:20/M

24

46:36.92

18.0mph

9

17:53.92

8:57/M

1:07:32.85

14

Mitzi Fairbanks

166

33

28

03:22.13

33:40/M

17

46:10.51

18.2mph

11

18:01.43

9:01/M

1:07:34.07

15

Erin Babin

34

35

3

02:35.98

25:50/M

10

44:25.30

18.9mph

28

20:37.25

10:19/M

1:07:38.53

16

Kelli Toups

10

27

8

02:48.96

28:00/M

22

46:27.31

18.1mph

13

18:29.49

9:15/M

1:07:45.76

17

Claire Broussard

1

18

1

01:55.26

19:10/M

18

46:11.04

18.2mph

29

20:38.05

10:19/M

1:08:44.35

18

Martha Howe

169

45

37

03:35.55

35:50/M

14

45:01.69

18.7mph

24

20:07.60

10:04/M

1:08:44.84

19

Annette Besse

144

46

31

03:24.36

34:00/M

19

46:13.71

18.2mph

17

19:19.04

9:40/M

1:08:57.11

20

Claudia Thomas

139

53

51

04:11.67

41:50/M

13

44:57.20

18.7mph

30

20:48.87

10:24/M

1:09:57.74

21

Monika Harper

112

45

58

05:36.84

56:00/M

16

45:58.01

18.3mph

18

19:21.74

9:41/M

1:10:56.59

22

Kathi Bourgeois

4

52

30

03:23.90

33:50/M

20

46:16.22

18.2mph

34

21:21.39

10:41/M

1:11:01.51

23

Ann Latour

99

40

38

03:37.07

36:10/M

28

47:30.24

17.7mph

27

20:30.42

10:15/M

1:11:37.73

24

Robin Diamond

60

37

50

03:59.71

39:50/M

15

45:32.04

18.4mph

41

22:12.31

11:06/M

1:11:44.06

25

Cherie Neill

83

39

21

03:11.27

31:50/M

30

48:44.18

17.2mph

21

19:53.13

9:57/M

1:11:48.58

 
 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

26

Pamela Neef

89

53

47

03:53.54

38:50/M

23

46:34.69

18.0mph

35

21:23.25

10:42/M

1:11:51.48

27

Elizabeth Hill

130

51

42

03:47.49

37:50/M

25

46:54.08

17.9mph

36

21:23.51

10:42/M

1:12:05.08

28

Stacey Mejia

142

43

24

03:15.34

32:30/M

33

49:43.06

16.9mph

16

19:09.07

9:35/M

1:12:07.47

29

Lynda Campbell

46

34

9

02:50.05

28:20/M

36

50:28.98

16.6mph

20

19:43.22

9:52/M

1:13:02.25

30

Nicole Lawless

145

31

20

03:08.81

31:20/M

21

46:21.36

18.1mph

46

23:37.56

11:49/M

1:13:07.73

31

Treva Parolli-Barnes

151

36

22

03:11.84

31:50/M

26

47:13.01

17.8mph

45

22:58.69

11:29/M

1:13:23.54

32

Susan Black

152

49

40

03:42.95

37:00/M

38

50:59.59

16.5mph

19

19:25.91

9:43/M

1:14:08.45

33

Dusti Clouatre

56

25

33

03:29.18

34:50/M

41

53:04.86

15.8mph

10

17:58.32

8:59/M

1:14:32.36

34

Julia Crout

26

48

17

03:07.08

31:10/M

40

51:35.36

16.3mph

22

19:53.19

9:57/M

1:14:35.63

35

Amanda Rothrock

94

33

18

03:07.72

31:10/M

32

49:19.39

17.0mph

43

22:50.55

11:25/M

1:15:17.66

36

Beth Mouton

97

21

41

03:45.94

37:30/M

35

50:25.85

16.7mph

38

21:35.98

10:48/M

1:15:47.77

37

Melissa Brown

110

30

25

03:18.29

33:00/M

31

49:00.43

17.1mph

48

23:59.51

12:00/M

1:16:18.23

38

Jessica Aleman

3

21

6

02:37.62

26:10/M

39

51:23.38

16.3mph

44

22:56.11

11:28/M

1:16:57.11

39

Elyse Manuel

104

18

44

03:50.03

38:20/M

44

54:46.60

15.3mph

14

18:39.66

9:20/M

1:17:16.29

40

Jamie Edwards

147

27

48

03:58.00

39:40/M

42

53:33.25

15.7mph

23

19:56.24

9:58/M

1:17:27.49

41

Janice Owens

98

52

49

03:58.10

39:40/M

29

48:25.56

17.3mph

53

25:09.19

12:35/M

1:17:32.85

42

Pamela Rubin

153

53

57

05:18.85

53:00/M

34

49:45.18

16.9mph

50

24:17.54

12:09/M

1:19:21.57

43

Anna Ray

125

27

12

02:55.13

29:10/M

48

56:46.09

14.8mph

26

20:30.18

10:15/M

1:20:11.40

44

Brandy Brennan

77

24

32

03:28.01

34:40/M

37

50:58.22

16.5mph

55

26:09.73

13:05/M

1:20:35.96

45

Geralyn Thomassee

111

42

56

04:58.63

49:40/M

46

54:59.06

15.3mph

32

20:52.40

10:26/M

1:20:50.09

46

Angelle Driggs

76

29

16

03:05.96

30:50/M

43

54:12.70

15.5mph

49

24:08.41

12:04/M

1:21:27.07

47

Aimee Miller

84

26

34

03:32.28

35:20/M

45

54:50.45

15.3mph

52

24:50.03

12:25/M

1:23:12.76

48

Ann Pollingue

150

56

55

04:54.98

49:00/M

47

56:44.62

14.8mph

39

21:47.49

10:54/M

1:23:27.09

49

Michelle Haydel

159

35

39

03:39.58

36:30/M

50

59:43.25

14.1mph

40

22:11.77

11:06/M

1:25:34.60

50

Amy Thompson

146

34

45

03:51.07

38:30/M

55

1:02:38.19

13.4mph

31

20:49.34

10:25/M

1:27:18.60

 
 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

51

Elisabeth Elder

155

55

52

04:12.07

42:00/M

49

57:57.73

14.5mph

54

25:16.27

12:38/M

1:27:26.07

52

Jennifer Angelle

137

32

35

03:34.68

35:40/M

54

1:01:56.87

13.6mph

42

22:23.59

11:12/M

1:27:55.14

53

Tami Charbonnet

122

32

53

04:27.85

44:30/M

51

1:00:27.00

13.9mph

47

23:44.33

11:52/M

1:28:39.18

54

Gabrielle Erny

79

37

46

03:52.21

38:40/M

56

1:02:40.25

13.4mph

51

24:44.38

12:22/M

1:31:16.84

55

Maria Nix

114

24

10

02:53.93

28:50/M

58

1:08:42.00

12.2mph

37

21:24.90

10:42/M

1:33:00.83

56

Carla Vander Molen

143

43

26

03:19.66

33:10/M

52

1:01:06.27

13.7mph

57

29:07.42

14:34/M

1:33:33.35

57

Teresa Kirk

70

41

27

03:20.48

33:20/M

53

1:01:49.50

13.6mph

58

30:07.52

15:04/M

1:35:17.50

58

Michelle Madere

52

28

54

04:50.82

48:20/M

57

1:05:03.41

12.9mph

56

27:24.08

13:42/M

1:37:18.31

 

Male Finishers

 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

Kevin Cart

161

37

29

02:43.85

27:10/M

2

34:59.41

24.0mph

1

12:55.17

6:28/M

50:38.43

2

Charles Jantzi

162

39

26

02:40.33

26:40/M

3

35:32.84

23.6mph

4

13:44.36

6:52/M

51:57.53

3

Robert Scott

8

38

18

02:34.13

25:40/M

5

36:54.10

22.8mph

2

13:02.91

6:31/M

52:31.14

4

Tony Dietz

160

37

33

02:48.05

28:00/M

4

35:43.38

23.5mph

5

14:05.70

7:03/M

52:37.13

5

George Sobiesk

9

43

1

01:56.93

19:20/M

6

37:23.12

22.5mph

8

14:33.23

7:17/M

53:53.28

6

Charles Stewart

7

36

2

02:02.62

20:20/M

8

37:46.64

22.2mph

9

14:42.62

7:21/M

54:31.88

7

Ricky Tenney

31

46

20

02:36.27

26:00/M

7

37:25.67

22.4mph

12

14:56.11

7:28/M

54:58.05

8

Patrick Klester

19

32

10

02:26.99

24:20/M

14

39:19.60

21.4mph

3

13:21.49

6:41/M

55:08.08

9

Bert Lejeune

167

39

36

02:50.43

28:20/M

10

38:23.48

21.9mph

16

15:21.60

7:41/M

56:35.51

10

Lawrence Uter

12

53

7

02:22.83

23:40/M

16

39:25.60

21.3mph

15

15:19.20

7:40/M

57:07.63

11

Jerry Richard

21

56

38

02:53.80

28:50/M

11

38:36.50

21.8mph

18

15:41.83

7:51/M

57:12.13

12

John Hebert

62

51

64

03:18.56

33:00/M

9

38:05.67

22.1mph

23

16:04.26

8:02/M

57:28.49

13

Timothy Thomas

124

57

6

02:22.38

23:40/M

15

39:23.01

21.3mph

22

16:00.91

8:00/M

57:46.30

14

Josh Rubin

67

46

30

02:45.08

27:30/M

19

41:11.67

20.4mph

10

14:43.43

7:22/M

58:40.18

15

Clint Guillory

33

34

17

02:33.63

25:30/M

12

39:04.94

21.5mph

36

17:13.80

8:37/M

58:52.37

16

Edward Guth

105

26

14

02:29.58

24:50/M

24

41:42.35

20.1mph

11

14:54.78

7:27/M

59:06.71

17

Sheldon Dehart

68

30

69

03:22.58

33:40/M

13

39:18.83

21.4mph

28

16:31.83

8:16/M

59:13.24

18

Christopher Armstrong

14

32

5

02:15.25

22:30/M

18

41:05.23

20.4mph

29

16:36.95

8:18/M

59:57.43

19

Chas Bourgeois

40

27

12

02:28.54

24:40/M

23

41:41.23

20.2mph

24

16:05.67

8:03/M

1:00:15.44

20

Kevin Chevalier

106

32

53

03:10.50

31:40/M

21

41:32.76

20.2mph

21

15:58.30

7:59/M

1:00:41.56

21

Mark Cernigliaro

42

36

40

02:56.55

29:20/M

20

41:32.03

20.2mph

26

16:13.67

8:07/M

1:00:42.25

22

Bennett Broussard

5

21

4

02:15.10

22:30/M

36

44:01.43

19.1mph

7

14:26.26

7:13/M

1:00:42.79

23

Nick King

126

23

35

02:49.72

28:10/M

22

41:38.75

20.2mph

31

16:40.18

8:20/M

1:01:08.65

24

Kristopher Benesta

135

32

63

03:18.51

33:00/M

30

42:34.17

19.7mph

27

16:28.66

8:14/M

1:02:21.34

25

Craig Matherne

65

39

42

03:00.00

30:00/M

26

41:55.04

20.0mph

44

17:28.85

8:44/M

1:02:23.89

 
 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

26

Henry Helo

36

27

16

02:30.91

25:00/M

27

42:01.20

20.0mph

46

17:56.62

8:58/M

1:02:28.73

27

Allen Darbonne

25

40

24

02:39.34

26:30/M

29

42:21.05

19.8mph

45

17:37.26

8:49/M

1:02:37.65

28

Michael Guidry

28

29

13

02:28.90

24:40/M

28

42:19.03

19.9mph

58

18:43.05

9:22/M

1:03:30.98

29

Christopher Thibodeaux

123

21

82

03:44.23

37:20/M

50

45:38.81

18.4mph

6

14:18.89

7:09/M

1:03:41.93

30

Joseph Kelty

29

31

11

02:27.45

24:30/M

41

44:24.31

18.9mph

43

17:26.24

8:43/M

1:04:18.00

31

Jason Babin

45

35

47

03:05.27

30:50/M

38

44:09.57

19.0mph

38

17:15.65

8:38/M

1:04:30.49

32

Leroy Richard

103

55

91

05:31.99

55:10/M

17

40:55.59

20.5mph

54

18:20.68

9:10/M

1:04:48.26

33

Jordan Langford

117

23

62

03:16.62

32:40/M

25

41:43.01

20.1mph

72

19:51.50

9:56/M

1:04:51.13

34

Tophie Malloy

22

35

25

02:40.05

26:40/M

32

43:20.66

19.4mph

63

18:54.17

9:27/M

1:04:54.88

35

David Regan

58

48

66

03:21.19

33:30/M

34

43:42.64

19.2mph

48

17:59.18

9:00/M

1:05:03.01

36

Jeff Shay

13

32

3

02:14.81

22:20/M

39

44:16.34

19.0mph

57

18:38.28

9:19/M

1:05:09.43

37

Aaron Gremillion

91

15

39

02:54.35

29:00/M

65

47:12.54

17.8mph

13

15:05.30

7:33/M

1:05:12.19

38

John Lalla

78

39

65

03:20.49

33:20/M

31

42:43.68

19.7mph

65

19:08.10

9:34/M

1:05:12.27

39

Frank Sauter Jr.

116

45

83

04:01.26

40:10/M

44

45:04.87

18.6mph

25

16:10.65

8:05/M

1:05:16.78

40

Gabriel Giraldo

20

20

23

02:38.54

26:20/M

60

46:49.41

17.9mph

19

15:49.18

7:55/M

1:05:17.13

41

Andrew Bayer

113

20

59

03:14.12

32:20/M

63

46:58.02

17.9mph

14

15:06.04

7:33/M

1:05:18.18

42

Jason Cormier

61

35

77

03:37.18

36:10/M

59

46:30.36

18.1mph

17

15:28.76

7:44/M

1:05:36.30

43

Nicholas Bayer

108

21

41

02:59.50

29:50/M

45

45:13.50

18.6mph

42

17:23.78

8:42/M

1:05:36.78

44

Thomas Townsend

63

44

54

03:10.54

31:40/M

37

44:06.21

19.0mph

53

18:20.56

9:10/M

1:05:37.31

45

Raymond Pesson

163

36

60

03:14.95

32:20/M

47

45:26.94

18.5mph

39

17:17.47

8:39/M

1:05:59.36

46

Manuel Ocampo

69

53

71

03:26.43

34:20/M

51

45:40.32

18.4mph

34

16:55.53

8:28/M

1:06:02.28

47

Douglas Foreman

158

48

37

02:50.78

28:20/M

43

44:57.92

18.7mph

55

18:27.44

9:14/M

1:06:16.14

48

Scott Rogers

44

39

43

03:00.26

30:00/M

42

44:36.57

18.8mph

60

18:45.68

9:23/M

1:06:22.51

49

Jared Leblanc

17

22

27

02:42.49

27:00/M

62

46:57.55

17.9mph

35

16:57.44

8:29/M

1:06:37.48

50

Randy Hargroder

49

52

55

03:11.43

31:50/M

40

44:17.01

19.0mph

67

19:16.71

9:38/M

1:06:45.15

 
 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

51

Dennis Hebert

168

42

50

03:08.65

31:20/M

67

47:28.44

17.7mph

30

16:37.96

8:19/M

1:07:15.05

52

Philip Achee II

154

37

80

03:42.81

37:00/M

49

45:36.23

18.4mph

47

17:56.64

8:58/M

1:07:15.68

53

Jeffrey Carpenter

48

48

31

02:45.10

27:30/M

48

45:35.04

18.4mph

66

19:13.38

9:37/M

1:07:33.52

54

Erk Graveson

18

36

9

02:23.67

23:50/M

56

46:27.46

18.1mph

59

18:44.33

9:22/M

1:07:35.46

55

Ramon Boudreaux

66

22

46

03:03.48

30:30/M

66

47:14.89

17.8mph

40

17:20.18

8:40/M

1:07:38.55

56

Andrew Hatchett

43

32

22

02:38.00

26:20/M

53

45:46.35

18.4mph

69

19:21.07

9:41/M

1:07:45.42

57

Burton Angelle

138

28

49

03:07.80

31:10/M

35

43:58.93

19.1mph

76

20:53.01

10:27/M

1:07:59.74

58

Phillip Smith

127

15

34

02:48.13

28:00/M

73

48:01.70

17.5mph

41

17:21.34

8:41/M

1:08:11.17

59

Keith Miller

57

20

58

03:13.53

32:10/M

61

46:53.18

17.9mph

51

18:12.81

9:06/M

1:08:19.52

60

Randall Dorvin

51

35

44

03:00.86

30:00/M

54

45:47.30

18.3mph

70

19:34.34

9:47/M

1:08:22.50

61

Mike Delahoussaye

119

44

84

04:04.88

40:40/M

55

46:14.34

18.2mph

49

18:05.52

9:03/M

1:08:24.74

62

John Rapp

64

32

67

03:21.54

33:30/M

64

46:59.19

17.9mph

52

18:18.65

9:09/M

1:08:39.38

63

Eric Borne

54

28

78

03:39.16

36:30/M

76

48:24.28

17.4mph

32

16:42.19

8:21/M

1:08:45.63

64

Danny Leblanc

134

37

68

03:22.16

33:40/M

33

43:41.14

19.2mph

80

22:41.89

11:21/M

1:09:45.19

65

Daniel Poynot

72

25

51

03:08.90

31:20/M

74

48:02.94

17.5mph

56

18:36.61

9:18/M

1:09:48.45

66

Matthew Bell

95

38

57

03:13.48

32:10/M

77

48:26.08

17.3mph

50

18:10.68

9:05/M

1:09:50.24

67

Thomas Neeley

96

46

52

03:09.50

31:30/M

68

47:30.63

17.7mph

68

19:18.03

9:39/M

1:09:58.16

68

Andrew Gerard Jr.

74

37

75

03:36.19

36:00/M

69

47:32.91

17.7mph

61

18:50.00

9:25/M

1:09:59.10

69

Arthur McFatter

71

40

70

03:24.38

34:00/M

58

46:29.63

18.1mph

75

20:50.86

10:25/M

1:10:44.87

70

Vincent Shaw

120

30

86

04:13.08

42:10/M

83

49:49.28

16.9mph

37

17:15.13

8:38/M

1:11:17.49

71

Kevin Hargrave

87

36

81

03:42.93

37:00/M

80

49:20.33

17.0mph

64

18:55.27

9:28/M

1:11:58.53

72

Michael Artigue

129

14

19

02:34.80

25:40/M

87

53:51.42

15.6mph

20

15:52.47

7:56/M

1:12:18.69

73

Scott Silverii

157

41

74

03:32.85

35:20/M

57

46:28.10

18.1mph

79

22:41.18

11:21/M

1:12:42.13

74

Cody Fontenot

6

27

32

02:46.82

27:40/M

79

49:10.34

17.1mph

74

20:50.13

10:25/M

1:12:47.29

75

Robert House

2

36

76

03:36.96

36:00/M

75

48:10.87

17.4mph

77

21:04.41

10:32/M

1:12:52.24

 
 

------- SWIM -------

------- T-1/BIKE -------

------- T-2/RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

76

Michael Driggs

35

31

21

02:36.73

26:00/M

72

48:00.43

17.5mph

78

22:23.95

11:12/M

1:13:01.11

77

Doug Gremillion

102

46

90

04:45.00

47:30/M

78

48:32.23

17.3mph

73

19:52.06

9:56/M

1:13:09.29

78

James Hawkins

41

56

28

02:42.67

27:00/M

86

52:13.89

16.1mph

62

18:52.65

9:26/M

1:13:49.21

79

Kerry Behrens

37

52

8

02:23.57

23:50/M

52

45:45.18

18.4mph

86

25:59.88

13:00/M

1:14:08.63

80

David Suter

82

33

45

03:01.97

30:10/M

85

51:33.80

16.3mph

71

19:47.06

9:54/M

1:14:22.83

81

Lee Trahan

121

41

61

03:15.10

32:30/M

71

47:51.97

17.6mph

84

23:49.00

11:55/M

1:14:56.07

82

Marc Breecher

107

36

88

04:31.24

45:10/M

70

47:39.40

17.6mph

82

23:05.36

11:33/M

1:15:16.00

83

Ben Doga

100

36

73

03:31.51

35:10/M

81

49:38.10

16.9mph

81

23:03.84

11:32/M

1:16:13.45

84

Serret Patrick

75

46

48

03:06.39

31:00/M

89

58:21.74

14.4mph

33

16:51.46

8:26/M

1:18:19.59

85

Mickey Robertson

53

36

85

04:05.57

40:50/M

82

49:43.87

16.9mph

85

24:38.84

12:19/M

1:18:28.28

86

Scott Babin

156

27

89

04:38.25

46:20/M

84

51:12.11

16.4mph

83

23:25.42

11:43/M

1:19:15.78

87

Llew Hughes

59

59

87

04:18.30

43:00/M

46

45:17.97

18.5mph

87

32:15.23

16:08/M

1:21:51.50

88

Christopher Boggs

15

37

56

03:11.61

31:50/M

88

55:57.89

15.0mph

89

40:48.30

20:24/M

1:39:57.80

89

Michael Pate

85

39

79

03:40.42

36:40/M

90

58:35.02

14.3mph

88

38:53.45

19:27/M

1:41:08.89