2007 SIXTH ANNNUAL GAMES OF ACADIANA TRIATHLON Regular Participant

Age Group Results

August 18, 2007


Results By Farrel LeBoeuf, Todd, Axel and Volunteers

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Marie-Claude Belanger

33

*****

02:50.61

25:45/M

*****

25:22.49

18.9mph

*****

14:59.91

7:30/M

43:13.00

2

2

Heather Burns

28

*****

03:17.51

29:51/M

*****

25:33.91

18.8mph

*****

16:03.78

8:02/M

44:56.00

3

3

Lisa Causey

48

*****

03:20.68

30:18/M

*****

27:27.99

17.5mph

*****

16:51.30

8:26/M

47:40.00

 
Top

Overall Female Masters Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Tammy Deshotel

42

*****

03:46.85

34:15/M

*****

28:06.39

17.1mph

*****

17:47.39

8:54/M

49:41.00

 
Top

Overall Female Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

Kathi Bourgeois

53

*****

04:10.46

37:53/M

*****

30:36.94

15.7mph

*****

19:21.02

9:41/M

54:09.00

 
Top

Women 15 to 19

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

43

Jennie Garland

16

1

04:05.13

37:07/M

1

39:42.18

12.1mph

1

23:34.95

11:47/M

1:07:23.00

 
Top

Women 20 to 24

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Brittney Dubois

21

1

03:04.45

27:53/M

1

28:17.41

17.0mph

1

17:28.81

8:44/M

48:51.00

2

14

Beth Mouton

22

5

04:34.66

41:31/M

2

29:57.99

16.0mph

3

18:49.28

9:25/M

53:22.00

3

20

Claire Walter

24

3

03:22.49

30:36/M

4

34:23.00

14.0mph

2

17:46.29

8:53/M

55:32.00

4

21

Courtney Guidry

20

4

03:47.49

34:24/M

3

31:54.85

15.0mph

4

21:30.53

10:45/M

57:13.00

5

29

Philana Melder

22

2

03:22.21

30:36/M

5

35:17.93

13.6mph

5

22:02.23

11:01/M

1:00:43.00

 
Top

Women 25 to 29

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

19

Jeannie Theriot

28

2

04:11.05

38:02/M

1

33:11.79

14.5mph

1

17:51.50

8:56/M

55:15.00

2

42

Carla Stevens

25

1

03:59.89

36:13/M

2

35:14.44

13.6mph

2

26:30.45

13:15/M

1:05:45.00

 
Top

Women 30 to 34

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Jamie Barras

33

1

03:42.85

33:38/M

1

30:19.43

15.8mph

1

19:03.83

9:32/M

53:07.00

2

36

Kelly Ortego

31

2

04:30.43

40:55/M

2

35:37.52

13.5mph

3

23:18.71

11:39/M

1:03:27.00

3

40

Renee Clement

34

3

04:34.54

41:31/M

3

37:01.37

13.0mph

2

22:52.40

11:26/M

1:04:29.00

 
Top

Women 35 to 39

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Erin Babin

35

1

03:07.64

28:20/M

1

27:06.88

17.7mph

3

17:25.80

8:43/M

47:41.00

2

5

Julie Fay

37

3

03:31.27

31:58/M

3

29:07.42

16.5mph

1

16:05.31

8:03/M

48:44.00

3

10

Gina Zeigler

37

5

04:02.73

36:40/M

4

29:18.63

16.4mph

4

17:27.76

8:44/M

50:50.00

4

15

Reba Robertson

35

4

03:49.05

34:42/M

2

28:19.34

17.0mph

9

21:19.41

10:40/M

53:28.00

5

18

Brandi Putnam

37

2

03:27.83

31:22/M

5

30:21.37

15.8mph

8

20:29.83

10:15/M

54:19.00

6

22

Donna Ahmad

39

11

05:20.36

48:29/M

6

33:29.52

14.3mph

5

18:26.82

9:13/M

57:17.00

7

25

Naomi Friedberg

38

7

04:29.58

40:45/M

10

36:53.83

13.0mph

2

17:20.17

8:40/M

58:44.00

8

27

Marcella Esch

38

9

04:44.53

43:02/M

8

35:50.40

13.4mph

7

19:29.18

9:45/M

1:00:05.00

9

32

Cherie Mills

38

8

04:39.08

42:16/M

7

35:28.35

13.5mph

10

21:35.32

10:48/M

1:01:43.00

10

38

Kris Kelley

37

10

05:09.24

46:49/M

11

39:52.48

12.0mph

6

19:07.66

9:34/M

1:04:10.00

11

39

Elizabeth Ross

38

6

04:20.40

39:24/M

9

36:18.64

13.2mph

11

23:46.04

11:53/M

1:04:25.00

 
Top

Women 40 to 44

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Linda Hughes

43

3

04:22.34

39:42/M

1

28:14.62

17.0mph

2

17:06.11

8:33/M

49:43.00

2

9

Cecilia Cuntz

42

1

03:11.97

28:56/M

3

30:44.81

15.6mph

1

15:48.88

7:54/M

49:46.00

3

12

Sheri McKey

42

4

04:24.17

40:00/M

2

29:36.37

16.2mph

3

17:53.05

8:57/M

51:54.00

4

26

Theresa Blanchard

40

2

04:08.13

37:35/M

4

34:05.29

14.1mph

6

20:53.09

10:27/M

59:07.00

5

30

Sherri Ellis

42

9

05:34.16

50:36/M

5

34:46.60

13.8mph

5

20:44.95

10:22/M

1:01:06.00

6

31

Ginger Olivier

42

8

05:30.54

50:00/M

8

35:47.59

13.4mph

4

20:09.79

10:05/M

1:01:28.00

7

35

Rachel Matherne

41

6

04:53.58

44:24/M

7

35:41.61

13.5mph

7

21:31.98

10:46/M

1:02:08.00

8

37

Monique Khamphilavong

44

5

04:47.53

43:29/M

6

35:02.85

13.7mph

8

24:01.80

12:01/M

1:03:53.00

9

44

Sandy Foret

43

7

05:24.04

49:05/M

9

38:07.46

12.6mph

9

24:35.20

12:18/M

1:08:07.00

 
Top

Women 45 to 49

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Annette Besse

47

3

03:52.85

35:09/M

1

29:26.94

16.3mph

1

17:40.75

8:50/M

51:01.00

2

23

Lisa Ford

47

7

06:02.50

54:51/M

2

31:08.87

15.4mph

2

20:09.58

10:05/M

57:21.00

3

28

Sonya Moore

47

5

04:29.21

40:45/M

3

32:53.45

14.6mph

3

22:48.42

11:24/M

1:00:11.00

4

33

Frances McIntosh

47

4

04:27.30

40:27/M

5

34:10.33

14.0mph

4

23:09.24

11:35/M

1:01:47.00

5

41

Angel Hebert

45

6

05:26.28

49:24/M

4

33:54.97

14.2mph

5

25:45.30

12:53/M

1:05:07.00

6

46

Mary Ellen Stegall

49

2

03:52.18

35:09/M

6

46:39.72

10.3mph

7

30:10.28

15:05/M

1:20:43.00

7

47

Monica Courville

46

1

03:32.74

32:07/M

7

50:59.49

9.41mph

6

26:31.53

13:16/M

1:21:04.00

 
Top

Women 50 to 54

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

45

Suzanne Dardeau

50

1

03:59.36

36:13/M

1

45:37.45

10.5mph

1

24:25.77

12:13/M

1:14:03.00

 
Top

Women 55 to 59

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

17

Nell Hahn

55

1

03:40.75

33:20/M

1

30:49.40

15.6mph

1

19:38.21

9:49/M

54:09.00

2

34

Vicki Slason

55

2

04:40.88

42:25/M

2

34:28.86

13.9mph

2

22:37.55

11:19/M

1:01:48.00

 
Top

Women 60 to 64

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

24

Joyce Shay

62

1

05:26.02

49:24/M

1

33:29.52

14.3mph

1

19:01.22

9:31/M

57:57.00

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Sean Schnur

28

*****

02:54.54

26:22/M

*****

22:53.56

21.0mph

*****

11:41.08

5:51/M

37:30.00

2

2

John Deshotel

44

*****

02:51.86

25:55/M

*****

22:26.18

21.4mph

*****

12:35.00

6:18/M

37:53.00

3

3

Brian Soignier

31

*****

02:33.88

23:11/M

*****

22:56.86

20.9mph

*****

12:27.01

6:14/M

37:58.00

 
Top

Overall Male Masters Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Lawrence Uter

53

*****

02:58.04

26:58/M

*****

24:08.65

19.9mph

*****

13:36.93

6:48/M

40:44.00

 
Top

Overall Male Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Jerry Richard

57

*****

03:26.88

31:13/M

*****

23:34.72

20.4mph

*****

14:20.43

7:10/M

41:22.00

 
Top

Men 14 and under

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

40

Michael Artigue

14

1

02:40.25

24:15/M

1

30:17.24

15.9mph

1

14:27.87

7:14/M

47:26.00

2

47

Phillip Gremillion

14

3

03:23.93

30:45/M

2

30:26.16

15.8mph

2

15:16.34

7:38/M

49:07.00

3

67

Blake Esch

12

4

03:41.13

33:29/M

3

31:32.98

15.2mph

4

17:17.75

8:39/M

52:32.00

4

75

Michael Aucoin

13

2

02:51.48

25:55/M

4

33:25.73

14.4mph

6

18:09.75

9:05/M

54:27.00

5

78

Patrick Gremillion

11

6

04:20.28

39:24/M

6

34:56.41

13.7mph

3

16:11.67

8:06/M

55:29.00

6

85

Trey Touchet

11

7

04:42.90

42:44/M

7

35:20.26

13.6mph

7

21:33.33

10:47/M

1:01:37.00

7

86

Kieran McIntosh

11

5

04:06.03

37:16/M

5

34:40.13

13.8mph

8

23:13.02

11:37/M

1:02:00.00

8

87

Ryan O'Banion

12

9

06:33.29

59:33/M

8

38:02.57

12.6mph

5

18:02.07

9:01/M

1:02:38.00

9

89

Garrett Touchet

14

8

05:25.14

49:15/M

 

 

 

9

1:00:44.34

30:22/M

1:06:10.00

 
Top

Men 15 to 19

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

14

Aaron Gremillion

16

4

03:02.44

27:35/M

1

24:41.14

19.4mph

1

13:50.69

6:55/M

41:35.00

2

21

Phillip Smith

16

3

03:00.01

27:16/M

2

25:03.37

19.2mph

5

14:51.20

7:26/M

42:55.00

3

23

Philip, III Aucoin

15

1

02:33.82

23:11/M

3

25:42.12

18.7mph

4

14:50.35

7:25/M

43:07.00

4

30

Jake O'Brien

17

6

03:26.94

31:13/M

5

27:21.34

17.6mph

3

14:24.27

7:12/M

45:13.00

5

35

Sheldon McIntosh

15

2

02:40.97

24:15/M

4

26:43.96

18.0mph

6

16:11.11

8:06/M

45:36.00

6

45

Jacob Nelson

15

5

03:25.86

31:04/M

8

31:09.48

15.4mph

2

14:05.56

7:03/M

48:41.00

7

58

Christopher Tucker

18

8

03:37.32

32:53/M

6

27:28.43

17.5mph

9

19:13.92

9:37/M

50:20.00

8

62

Dylan Hebert

15

10

04:46.96

43:20/M

7

29:08.88

16.5mph

7

17:38.64

8:49/M

51:35.00

9

79

James Tucker

19

9

03:52.18

35:09/M

9

33:34.71

14.3mph

8

18:27.11

9:14/M

55:54.00

 
Top

Men 20 to 24

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

19

Stuart Huntsman

21

1

02:47.73

25:18/M

2

27:03.75

17.7mph

1

12:46.87

6:23/M

42:39.00

2

24

Gabe Geraldo

21

3

02:52.83

26:04/M

1

26:33.25

18.1mph

3

14:13.61

7:07/M

43:40.00

3

26

Brennan Bernard

23

2

02:47.76

25:18/M

3

27:25.18

17.5mph

4

14:23.64

7:12/M

44:37.00

4

38

Mike Larson

21

4

03:22.45

30:36/M

4

28:00.65

17.1mph

5

15:30.18

7:45/M

46:54.00

5

56

Jared Sonnier

20

7

04:22.66

39:42/M

7

31:35.30

15.2mph

2

14:08.85

7:04/M

50:07.00

6

57

T.j. Davis

23

5

03:29.48

31:40/M

5

29:31.02

16.3mph

7

17:07.16

8:34/M

50:08.00

7

65

Ian Prejean

22

6

03:36.07

32:44/M

6

31:13.62

15.4mph

6

16:58.26

8:29/M

51:48.00

 
Top

Men 25 to 29

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Keith Terro

25

1

02:51.00

25:55/M

1

23:38.40

20.3mph

1

12:43.16

6:22/M

39:13.00

2

16

Grant Autrey

27

4

03:16.04

29:42/M

3

24:58.21

19.2mph

3

13:58.98

6:59/M

42:14.00

3

18

Stephen Anson

25

5

03:16.36

29:42/M

4

25:23.61

18.9mph

2

13:54.04

6:57/M

42:34.00

4

20

Kevin Soignier

27

3

03:07.70

28:20/M

2

24:51.74

19.3mph

4

14:41.25

7:21/M

42:41.00

5

44

Jace Melder

26

7

04:01.75

36:31/M

5

27:27.96

17.5mph

7

16:59.63

8:30/M

48:30.00

6

46

Rowdy Gautreau

29

8

04:03.45

36:49/M

6

27:58.41

17.2mph

6

16:48.21

8:24/M

48:50.00

7

53

Jacob Richardson

26

2

02:51.03

25:55/M

7

30:21.41

15.8mph

5

16:44.25

8:22/M

49:57.00

8

84

Courtney Keeling

29

6

03:41.42

33:29/M

8

34:08.55

14.1mph

8

19:48.13

9:54/M

57:39.00

 
Top

Men 30 to 34

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Sheldon Dehart

30

2

02:43.20

24:42/M

1

22:36.44

21.2mph

1

12:49.13

6:25/M

38:09.00

2

11

Christopher Armstrong

33

1

02:40.07

24:15/M

2

23:37.54

20.3mph

2

14:44.73

7:22/M

41:03.00

3

27

Miguel Atala

32

9

04:07.83

37:25/M

3

25:50.71

18.6mph

3

14:46.55

7:23/M

44:45.00

4

34

David Suter

33

6

03:24.41

30:55/M

4

26:14.93

18.3mph

5

15:51.25

7:56/M

45:31.00

5

37

Jeff Shay

33

3

02:49.15

25:36/M

5

26:45.17

17.9mph

7

17:11.05

8:36/M

46:46.00

6

41

Michael Hebert

32

7

03:29.16

31:40/M

6

27:04.18

17.7mph

6

16:55.66

8:28/M

47:29.00

7

48

John Theriot

32

8

03:48.05

34:33/M

7

27:29.12

17.5mph

8

17:52.95

8:56/M

49:11.00

8

54

Michael Stevens

30

11

06:58.36

63:20/M

8

27:38.37

17.4mph

4

15:19.85

7:40/M

49:57.00

9

59

Ryan Ours

34

4

03:12.79

29:05/M

9

28:55.54

16.6mph

11

18:48.63

9:24/M

50:57.00

10

72

Chad Aucoin

32

5

03:13.38

29:15/M

10

31:59.98

15.0mph

10

18:22.64

9:11/M

53:36.00

11

77

Dane Babin

32

10

04:29.93

40:45/M

11

32:30.32

14.8mph

9

18:19.51

9:10/M

55:20.00

 
Top

Men 35 to 39

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Hunter Hardin

35

5

03:04.39

27:53/M

2

23:28.95

20.5mph

1

12:01.91

6:01/M

38:36.00

2

6

Mark Eldredge

38

1

02:18.13

20:55/M

1

23:19.26

20.6mph

2

13:10.01

6:35/M

38:48.00

3

8

Tony Dietz

38

2

02:55.36

26:31/M

3

23:32.33

20.4mph

3

13:33.50

6:47/M

40:02.00

4

17

J.d. Williams

36

18

04:02.86

36:40/M

4

24:49.88

19.3mph

4

13:40.90

6:50/M

42:34.00

5

22

Chris Brown

38

3

02:57.08

26:49/M

5

24:53.98

19.3mph

7

15:04.40

7:32/M

42:56.00

6

25

Brennan Autrey

35

10

03:32.39

32:07/M

6

25:16.15

19.0mph

8

15:32.35

7:46/M

44:21.00

7

28

Jason Cormier

36

13

03:44.57

33:56/M

10

26:41.33

18.0mph

5

14:35.07

7:18/M

45:01.00

8

29

Willaim Collins

36

11

03:36.39

32:44/M

8

26:34.57

18.1mph

6

14:54.93

7:27/M

45:06.00

9

31

Jason Ray

35

8

03:26.06

31:13/M

7

25:57.30

18.5mph

9

15:49.03

7:55/M

45:13.00

10

39

Paul Esch

38

6

03:10.31

28:47/M

12

27:21.76

17.6mph

12

16:46.77

8:23/M

47:19.00

11

42

Jason Babin

36

12

03:38.82

33:02/M

9

26:34.72

18.1mph

18

18:12.45

9:06/M

48:26.00

12

43

Benjamin Foster

39

7

03:20.51

30:18/M

13

28:36.06

16.8mph

11

16:33.06

8:17/M

48:30.00

13

49

Andrew Jr. Gerard

37

17

04:02.07

36:40/M

14

28:38.88

16.8mph

14

16:53.58

8:27/M

49:35.00

14

50

Sean Shannon

36

4

02:58.91

26:58/M

17

30:02.67

16.0mph

13

16:48.23

8:24/M

49:50.00

15

52

Jim Cobb

39

9

03:27.25

31:22/M

15

28:57.00

16.6mph

16

17:31.73

8:46/M

49:56.00

16

60

Jason Casso

35

14

03:46.71

34:15/M

16

29:26.23

16.3mph

17

17:50.69

8:55/M

51:04.00

17

61

Mickey Robertson

36

15

03:49.15

34:42/M

11

26:53.00

17.9mph

21

20:48.99

10:24/M

51:32.00

18

70

Jason Barras

36

20

04:37.15

41:58/M

20

32:15.77

14.9mph

10

16:14.46

8:07/M

53:08.00

19

73

Wendell Meyers

37

19

04:04.32

36:58/M

19

31:04.66

15.5mph

19

18:31.78

9:16/M

53:41.00

20

76

James Williams

38

21

04:43.98

42:53/M

22

33:02.10

14.5mph

15

17:02.00

8:31/M

54:48.00

21

81

Andy Cawyer

35

16

03:52.13

35:09/M

18

30:54.69

15.5mph

22

21:38.14

10:49/M

56:25.00

22

82

Darrin Touchet

38

22

04:54.47

44:33/M

21

32:26.67

14.8mph

20

20:12.39

10:06/M

57:34.00

 
Top

Men 40 to 44

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

33

Allen Darbonne

41

1

03:03.45

27:44/M

1

25:52.24

18.6mph

1

16:30.54

8:15/M

45:27.00

2

64

Mike Martin

41

2

03:32.38

32:07/M

2

30:23.28

15.8mph

2

17:47.43

8:54/M

51:43.00

 
Top

Men 45 to 49

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Rick Fitts

45

3

03:33.34

32:16/M

1

22:32.79

21.3mph

2

14:46.54

7:23/M

40:53.00

2

13

Andre' Aucoin

48

1

02:57.56

26:49/M

2

24:59.48

19.2mph

1

13:37.02

6:49/M

41:34.00

3

15

Herb Armentrout

47

4

03:34.33

32:25/M

 

 

 

10

38:08.04

19:04/M

41:43.00

4

51

Scott Sinclair

48

5

03:56.73

35:45/M

4

28:38.54

16.8mph

4

17:18.19

8:39/M

49:54.00

5

55

Kevin Courville

45

7

04:18.15

39:05/M

6

29:24.56

16.3mph

3

16:17.86

8:09/M

50:01.00

6

63

Vance Balado

47

2

03:25.13

31:04/M

5

28:40.54

16.7mph

7

19:34.63

9:47/M

51:41.00

7

66

Douglas Gremillion

46

10

05:11.65

47:07/M

3

28:11.89

17.0mph

6

18:31.08

9:16/M

51:55.00

8

68

Neil Juneau

46

8

04:23.12

39:51/M

7

30:17.79

15.9mph

5

18:10.29

9:05/M

52:52.00

9

83

Mark Olivier

46

9

05:09.65

46:49/M

8

31:43.76

15.1mph

8

20:42.83

10:21/M

57:37.00

10

88

Marion Veenendaal

46

6

03:59.87

36:13/M

9

36:52.83

13.0mph

9

24:51.85

12:26/M

1:05:45.00

 
Top

Men 50 to 54

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

32

John Hebert

51

2

03:31.93

31:58/M

1

24:01.11

20.0mph

2

17:40.66

8:50/M

45:14.00

2

36

Manuel Ocampo

54

3

03:48.91

34:33/M

2

27:32.79

17.4mph

1

14:49.57

7:25/M

46:12.00

3

74

Kerry Berhrens

52

1

02:49.48

25:36/M

3

27:50.26

17.2mph

3

23:17.11

11:39/M

53:57.00

 
Top

Men 55 to 59

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

69

Bobby Green

58

2

04:55.97

44:42/M

1

30:01.87

16.0mph

1

17:56.20

8:58/M

52:54.00

2

80

Scott Lebleu

57

1

04:43.85

42:53/M

2

31:36.29

15.2mph

2

19:51.24

9:56/M

56:12.00

 
Top

Men 60 to 64

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

71

Dr. Pat Leonard

63

1

05:36.69

50:55/M

1

29:40.35

16.2mph

1

18:01.34

9:01/M

53:19.00

 
Top

Male 65 to 69

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- BIKE -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

90

Bill Hardin

65

1

04:54.91

44:33/M

1

37:11.30

12.9mph

1

27:07.63

13:34/M

1:09:14.00

*Overall place within gender.