2008 Indian Creek Triathlon Individual Participants

Age Group Results

June 08, 2008


Race Director: Brad Colwell & Results: Robin & Farrel LeBoeuf and Volu

Overall Female Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Stephanie Smith

75

27

1

11:27.65

22:54

00:47.24

2

54:37.31

22.0

01:01.95

1

22:30.65

7:15

1:30:24.80

2

17

Janice Theriault

49

34

2

15:56.41

31:52

00:59.03

1

53:47.52

22.3

00:55.40

3

25:28.72

8:13

1:37:07.08

3

19

Phoebe Karam

18

35

3

17:55.56

35:50

01:03.95

3

54:41.35

21.9

00:50.18

2

23:07.62

7:27

1:37:38.66

 

Overall Female Masters Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

46

Lisa Jenkins

81

53

1

15:32.35

31:04

01:37.92

1

1:05:28.38

18.3

01:38.96

1

25:54.83

8:21

1:50:12.44

 

Overall Female Grand Masters Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

83

Elisabeth Elder

57

57

1

23:48.91

47:36

03:00.40

1

1:13:13.39

16.4

02:12.94

1

38:07.11

12:18

2:20:22.75

 

Women 15 to 17

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

85

Adelle Meche

61

16

1

21:20.55

42:40

01:55.14

1

1:16:16.60

15.7

01:16.98

1

42:04.33

13:34

2:22:53.60

 

Women 18 to 19

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

93

Ashley Twyman

3

18

1

30:05.49

60:10

02:23.32

1

1:17:34.44

15.5

01:26.69

1

49:11.00

15:52

2:40:40.94

 

Women 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

78

Alison Lionberger

111

22

1

24:19.37

48:38

01:34.35

1

1:10:45.22

17.0

01:10.34

1

32:43.59

10:33

2:10:32.87

 

Women 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

73

Teresa Simpson

93

26

1

17:32.99

35:04

03:40.56

2

1:11:34.19

16.8

02:07.67

2

29:17.22

9:27

2:04:12.63

2

77

Kimberly Vinson

84

25

2

28:23.06

56:46

01:43.72

1

1:06:29.90

18.0

01:30.66

1

28:35.69

9:13

2:06:43.03

 

Women 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

22

Colette Hirstins

113

34

3

17:57.33

35:54

01:21.16

1

54:24.09

22.1

01:14.52

1

24:11.66

7:48

1:39:08.76

2

34

Julie Lessiter

2

32

2

17:36.06

35:12

01:31.79

3

59:15.81

20.3

01:31.81

2

24:25.12

7:53

1:44:20.59

3

42

Kara Goodin

62

33

1

14:35.88

29:10

01:16.86

6

1:03:23.05

18.9

01:12.66

3

27:51.31

8:59

1:48:19.76

4

54

Melissa Brown

78

32

6

19:14.48

38:28

01:43.13

2

58:21.67

20.6

01:58.81

4

30:51.39

9:57

1:52:09.48

5

63

Robyn Schwartz

107

34

4

18:52.13

37:44

01:57.74

4

1:00:51.09

19.7

01:34.95

6

33:18.76

10:45

1:56:34.67

6

65

K C Smith

104

30

5

19:08.70

38:16

01:32.05

5

1:02:15.91

19.3

01:48.09

5

32:15.43

10:24

1:57:00.18

7

79

Adaienne Albert

118

31

7

24:13.35

48:26

04:01.03

7

1:06:25.05

18.1

01:50.95

7

36:45.56

11:51

2:13:15.94

 

Women 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

Melanie Ruth Rowton

117

36

1

17:14.97

34:28

01:22.00

1

55:13.02

21.7

01:24.35

1

24:18.29

7:50

1:39:32.63

2

75

Brenda Eppler

92

36

2

20:50.11

41:40

01:56.95

2

1:06:13.49

18.1

02:10.39

2

34:30.14

11:08

2:05:41.08

3

86

Denise Evans

82

39

3

21:52.41

43:44

01:57.43

3

1:11:45.41

16.7

02:07.20

5

46:41.18

15:04

2:24:23.63

4

91

Rebecca Morrison

26

39

5

30:21.29

60:42

02:59.79

4

1:16:44.62

15.6

03:18.76

4

42:58.72

13:52

2:36:23.18

5

94

Genelle Rose

105

35

4

24:47.64

49:34

03:21.92

5

1:23:39.94

14.3

07:07.66

3

42:03.21

13:34

2:41:00.37

 

Women 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

80

Claire Coco

76

40

2

24:22.48

48:44

01:41.77

1

1:09:14.69

17.3

01:27.54

1

37:36.03

12:08

2:14:22.51

2

87

Samantha Meche

60

43

1

23:32.92

47:04

01:43.64

2

1:13:15.52

16.4

02:09.56

2

43:55.60

14:10

2:24:37.24

 

Women 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

50

Lisa Lauve

112

45

5

22:33.69

45:06

00:59.36

1

1:00:50.67

19.7

01:02.99

1

25:42.96

8:17

1:51:09.67

2

53

Linda Wynn

65

47

1

14:34.34

29:08

01:11.00

3

1:01:01.17

19.7

01:24.81

4

33:13.57

10:43

1:51:24.89

3

56

Susan Wallace

72

46

2

17:18.47

34:36

01:39.00

2

1:00:57.00

19.7

01:41.49

3

31:29.70

10:09

1:53:05.66

4

64

Teresa Coplen

20

49

4

21:37.03

43:14

01:48.75

4

1:03:06.03

19.0

01:26.43

2

28:48.87

9:17

1:56:47.11

5

76

Kahne Perkins

103

47

3

20:40.27

41:20

02:09.31

5

1:03:09.26

19.0

01:49.20

5

38:34.40

12:26

2:06:22.44

6

88

Carol Twyman

4

47

7

27:21.43

54:42

01:42.47

6

1:14:11.34

16.2

01:56.22

6

41:14.57

13:18

2:26:26.03

7

89

Jeri Seils

28

49

6

23:06.51

46:12

02:43.75

7

1:15:17.60

15.9

01:42.29

7

44:19.64

14:18

2:27:09.79

 

Women 70 and over

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

95

Gege Brown

89

72

1

35:50.24

71:40

05:36.45

1

1:24:11.31

14.3

03:40.01

1

34:38.33

11:10

2:43:56.34

 

Overall Male Open Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Neill Rowland

91

39

1

12:48.84

25:36

01:04.75

1

47:04.45

25.5

00:41.78

1

19:13.12

6:12

1:20:52.94

2

2

Jared Quoyeser

42

39

2

13:13.62

26:26

00:51.12

2

47:37.16

25.2

00:57.18

3

21:18.23

6:52

1:23:57.31

3

3

Chris Herrington

63

28

3

14:24.65

28:48

01:06.34

3

48:58.35

24.5

00:55.63

2

19:34.22

6:19

1:24:59.19

 

Overall Male Masters Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Keith Babin

68

40

1

16:05.40

32:10

01:09.04

1

54:58.78

21.8

00:59.84

1

21:04.29

6:48

1:34:17.35

 

Overall Male Grand Masters Winners

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Glenn Rogers

33

51

1

17:11.15

34:22

01:22.73

1

51:16.89

23.4

01:14.94

1

23:18.98

7:31

1:34:24.69

 

Men 15 to 17

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

21

Philip Aucoin, III

56

16

1

14:32.90

29:04

01:24.81

1

55:43.77

21.5

00:45.97

1

25:50.48

8:20

1:38:17.93

 

Men 20 to 24

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

John Collins

94

22

2

14:39.48

29:18

00:59.33

1

51:14.47

23.4

00:57.16

2

23:20.19

7:32

1:31:10.63

2

9

Chris Staudinger

116

20

1

12:46.25

25:32

01:05.54

3

55:25.02

21.7

01:01.99

1

21:51.08

7:03

1:32:09.88

3

28

David McLichar

110

22

3

18:40.94

37:20

01:13.02

2

54:55.28

21.9

00:53.52

4

25:25.99

8:12

1:41:08.75

4

36

Jason Dubos

70

21

4

19:02.90

38:04

01:11.11

4

59:29.03

20.2

00:52.85

3

24:31.18

7:55

1:45:07.07

 

Men 25 to 29

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

Caleb Dixon

114

27

4

19:26.74

38:52

01:21.34

1

53:54.67

22.3

00:54.40

3

24:40.89

7:57

1:40:18.04

2

32

Bryan Pape

73

25

1

17:07.40

34:14

01:49.25

3

1:00:17.24

19.9

01:28.95

1

22:04.19

7:07

1:42:47.03

3

37

Jason Schwartz

54

26

2

18:33.78

37:06

01:45.53

2

59:14.97

20.3

00:54.79

4

25:02.10

8:05

1:45:31.17

4

40

Leslie Martin

97

27

3

19:11.63

38:22

01:09.31

4

1:02:37.57

19.2

01:09.40

2

22:27.73

7:15

1:46:35.64

5

74

Philip Oubre

58

26

5

22:39.60

45:18

02:20.14

5

1:10:41.01

17.0

01:28.22

5

28:02.27

9:03

2:05:11.24

 

Men 30 to 34

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

18

Michael Hebert Jr.

59

33

3

19:04.93

38:08

01:06.94

1

53:33.69

22.4

00:45.72

1

22:55.38

7:24

1:37:26.66

2

47

Steven Wolfe

21

33

6

23:21.57

46:42

01:43.24

2

56:15.10

21.3

01:16.00

5

27:44.23

8:57

1:50:20.14

3

55

Rene Leblanc

69

33

4

19:19.98

38:38

02:09.76

3

1:03:04.96

19.0

01:50.37

4

25:54.36

8:21

1:52:19.43

4

57

John Barefield

87

34

1

16:53.68

33:46

02:20.50

4

1:06:53.26

17.9

01:30.05

2

25:28.54

8:13

1:53:06.03

5

62

Jeremy Romero

43

34

5

19:32.16

39:04

01:53.58

5

1:06:54.41

17.9

01:33.46

3

25:47.83

8:19

1:55:41.44

6

81

Jeffrey Conaway

44

34

2

17:31.54

35:02

03:56.39

6

1:15:42.66

15.9

01:21.65

6

37:48.07

12:12

2:16:20.31

 

Men 35 to 39

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Geoffrey Mire

88

35

2

12:52.45

25:44

01:34.00

1

48:41.84

24.6

01:13.97

2

21:26.72

6:55

1:25:48.98

2

5

Mark Eldredge

51

39

1

12:37.27

25:14

01:03.19

5

52:19.29

22.9

00:55.94

3

22:03.35

7:07

1:28:59.04

3

7

Billy McRae

98

35

5

16:26.51

32:52

00:53.92

3

50:17.01

23.9

00:49.80

4

22:16.10

7:11

1:30:43.34

4

10

Wes Richey

86

38

3

15:38.69

31:16

01:25.23

2

48:57.76

24.5

00:58.56

8

25:23.52

8:11

1:32:23.76

5

11

Spencer Martin

16

39

6

17:30.45

35:00

01:02.95

4

52:00.53

23.1

01:07.44

1

20:46.22

6:42

1:32:27.59

6

24

Andy Scott

77

36

9

19:29.07

38:58

01:16.67

6

53:29.67

22.4

01:01.85

6

24:27.07

7:53

1:39:44.33

7

27

Justin Stoeckle

37

39

4

15:57.43

31:54

01:24.12

7

58:33.51

20.5

01:15.58

5

23:52.91

7:42

1:41:03.55

8

44

Shannon Pope

25

35

7

18:13.18

36:26

02:24.08

8

1:00:02.48

20.0

01:29.93

9

27:08.67

8:45

1:49:18.34

9

49

Roderick Ardoin

31

36

10

20:28.93

40:56

02:39.35

9

1:00:45.85

19.8

01:51.61

7

25:08.19

8:06

1:50:53.93

10

51

John Shaver

13

36

8

19:24.97

38:48

01:57.41

10

1:00:51.61

19.7

01:23.90

10

27:32.15

8:53

1:51:10.04

11

72

Rick Leoni

47

39

11

20:31.34

41:02

01:44.50

11

1:01:18.02

19.6

02:00.78

11

35:05.42

11:19

2:00:40.06

 

Men 40 to 44

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

15

William Justice

101

42

1

16:54.23

33:48

01:11.55

1

52:08.02

23.0

01:22.43

2

23:53.78

7:42

1:35:30.01

2

33

Bob Bourgeois

45

44

2

18:20.16

36:40

01:56.26

4

58:36.63

20.5

01:07.60

1

22:52.18

7:23

1:42:52.83

3

35

Jay De Lima

24

42

4

21:11.94

42:22

01:39.07

2

55:50.63

21.5

01:25.17

3

24:35.53

7:56

1:44:42.34

4

39

Scott Rogers

102

41

3

19:02.70

38:04

01:27.43

3

56:33.76

21.2

01:47.26

4

27:39.54

8:55

1:46:30.69

 

Men 45 to 49

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

26

Eric Aucoin

41

46

6

17:49.40

35:38

01:45.45

4

55:54.59

21.5

01:30.12

1

23:51.31

7:42

1:40:50.87

2

29

Andy Juneau

95

48

4

17:29.80

34:58

01:29.06

3

55:28.38

21.6

00:53.58

3

25:55.29

8:22

1:41:16.11

3

30

Patrick Serret

12

48

8

20:56.58

41:52

01:26.80

1

51:09.40

23.5

01:53.67

4

26:21.71

8:30

1:41:48.16

4

31

Mark McGraw

7

45

3

17:09.39

34:18

00:57.74

5

58:31.99

20.5

01:03.52

2

24:49.31

8:00

1:42:31.95

5

43

Stephen Wright

96

48

5

17:35.29

35:10

01:26.09

6

59:47.27

20.1

01:41.00

7

28:00.19

9:02

1:48:29.84

6

52

Derek Wynn

66

48

2

16:47.45

33:34

01:42.31

2

54:14.18

22.1

01:51.41

8

36:41.11

11:50

1:51:16.46

7

68

Kemal Burnley

19

45

7

19:45.04

39:30

02:43.05

7

1:05:26.91

18.3

02:01.66

6

27:43.77

8:56

1:57:40.43

8

70

Jim Brown

6

49

1

15:42.57

31:24

01:36.57

8

1:14:30.40

16.1

01:06.44

5

26:24.40

8:31

1:59:20.38

 

Men 50 to 54

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

14

Ben Hawn

30

51

6

19:27.16

38:54

01:13.18

1

51:21.92

23.4

01:14.61

1

21:43.81

7:00

1:35:00.68

2

41

Scott Harville

17

51

4

18:10.44

36:20

01:56.70

2

58:30.42

20.5

01:21.51

3

26:45.02

8:38

1:46:44.09

3

48

Ed Turnipseed

74

53

1

17:13.61

34:26

02:04.77

3

1:00:50.13

19.7

01:29.72

6

29:11.67

9:25

1:50:49.90

4

58

Joseph McCright

79

51

7

20:40.17

41:20

02:26.04

6

1:02:57.27

19.1

01:35.68

2

26:27.29

8:32

1:54:06.45

5

60

David Jenkins

80

54

5

18:44.25

37:28

02:00.19

7

1:04:24.01

18.6

01:26.25

5

28:00.95

9:02

1:54:35.65

6

61

Richard Twyman

5

50

8

21:48.21

43:36

02:17.07

5

1:01:24.56

19.5

01:32.25

4

27:59.15

9:02

1:55:01.24

7

66

Ralph Kearfott

29

54

3

18:04.13

36:08

01:47.96

8

1:05:34.41

18.3

01:47.87

7

29:46.16

9:36

1:57:00.53

8

71

Kerry Behrens

46

54

2

17:19.91

34:38

01:33.86

4

1:01:05.53

19.6

02:11.04

8

38:22.01

12:23

2:00:32.35

 

Men 55 to 59

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

Lawrence Uter

40

55

2

18:42.43

37:24

01:01.32

2

51:25.49

23.3

01:00.83

1

24:33.81

7:55

1:36:43.88

2

20

Jerry Richard

14

58

1

18:34.16

37:08

01:23.94

1

51:16.00

23.4

01:18.58

2

25:32.73

8:14

1:38:05.41

 

Men 60 to 64

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

38

J P Gilles

36

64

7

23:44.57

47:28

02:06.07

1

53:27.97

22.5

02:06.73

1

24:46.76

7:59

1:46:12.10

2

45

Gary Maurin

83

60

1

17:42.18

35:24

02:28.36

2

59:42.94

20.1

01:54.77

3

28:15.50

9:07

1:50:03.75

3

59

Tom Vernetti

15

61

4

22:07.37

44:14

01:43.41

5

1:02:38.86

19.2

01:58.23

2

26:00.51

8:23

1:54:28.38

4

67

Bennie Nobles

9

64

3

22:01.64

44:02

02:31.25

3

1:01:32.79

19.5

02:00.74

4

29:09.52

9:24

1:57:15.94

5

69

Paul Turregano

71

60

5

22:18.04

44:36

02:17.56

4

1:01:55.79

19.4

01:17.94

5

30:36.25

9:52

1:58:25.58

6

82

Wally Fall

35

64

2

21:58.33

43:56

04:03.96

7

1:15:28.31

15.9

01:37.14

6

34:42.96

11:12

2:17:50.70

7

90

John Lutes

1

64

6

23:13.34

46:26

02:57.87

6

1:10:34.50

17.0

02:38.04

7

49:47.05

16:04

2:29:10.80

 

Men 65 to 69

 

Overall

 

------- Swim -------

T-1

------- Bike -------

T-2

------- Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

84

Ronnie Carroum

52

65

2

29:16.93

58:32

03:01.48

1

1:06:10.20

18.1

02:29.13

1

39:51.85

12:51

2:20:49.59

2

92

Donald Johnson

32

69

1

21:06.60

42:12

02:20.18

2

1:30:22.31

13.3

03:28.89

2

41:05.96

13:15

2:38:23.94