2008 Yam City Triathlon Individual

Age Group Results

June 22, 2008


Race Results by Robin & Farrel LeBoeuf with Volunteers

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-74 75-79 80-84 85-99

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Ria Bertels

45

3

02:59.65

29:50/M

1

41:36.46

20.2mph

1

15:07.58

7:34/M

59:43.69

2

2

Debbie Darby

49

2

02:53.61

28:50/M

2

42:06.86

20.0mph

3

17:08.91

8:34/M

1:02:09.38

3

3

Cissy Blanchard

38

1

02:44.30

27:20/M

3

44:15.45

19.0mph

2

16:36.03

8:18/M

1:03:35.78

 
Top

Overall Female Masters Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Faith Duncan

40

1

02:36.28

26:00/M

1

45:29.71

18.5mph

1

16:55.75

8:28/M

1:05:01.74

 
Top

Female 15 to 19

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

34

Kathryn Bell

16

1

02:44.84

27:20/M

1

58:14.30

14.4mph

1

22:20.23

11:10/M

1:23:19.37

2

36

Simone Bourgeois

17

2

02:48.00

28:00/M

2

58:54.47

14.3mph

2

24:12.67

12:06/M

1:25:55.14

 
Top

Female 20 to 24

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Jennifer Lastrapes

20

3

02:34.56

25:40/M

1

46:40.50

18.0mph

2

16:11.90

8:06/M

1:05:26.96

2

19

Megan Kliebert

24

1

02:19.76

23:10/M

3

55:38.90

15.1mph

1

14:54.73

7:27/M

1:12:53.39

3

20

Megan Coye

23

2

02:27.80

24:30/M

2

53:29.14

15.7mph

3

17:08.72

8:34/M

1:13:05.66

4

38

Amber Hargroder

21

4

02:54.67

29:00/M

4

1:04:16.63

13.1mph

4

22:03.48

11:02/M

1:29:14.78

 
Top

Female 25 to 29

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Heather Bracken

29

1

02:30.86

25:00/M

1

45:36.45

18.4mph

1

16:17.56

8:09/M

1:04:24.87

2

10

Jennifer Thorpe

28

2

02:53.20

28:50/M

2

45:36.46

18.4mph

3

17:33.38

8:47/M

1:06:03.04

3

11

Jana Taylor

28

3

02:56.95

29:20/M

3

45:51.47

18.3mph

2

17:16.29

8:38/M

1:06:04.71

4

22

Lissa Lyncker

26

4

03:17.01

32:50/M

4

52:10.99

16.1mph

4

18:37.95

9:19/M

1:14:05.95

5

30

Carey Jackson

26

8

03:51.65

38:30/M

5

54:56.63

15.3mph

5

20:20.02

10:10/M

1:19:08.30

6

37

Ronyell Dodson

27

5

03:24.04

34:00/M

6

1:02:12.24

13.5mph

6

22:36.69

11:18/M

1:28:12.97

7

43

Mary Hart

28

7

03:43.64

37:10/M

7

1:09:09.95

12.1mph

8

32:48.15

16:24/M

1:45:41.74

8

44

Beth Lagattuta

28

6

03:30.07

35:00/M

8

1:13:58.40

11.4mph

7

32:43.28

16:22/M

1:50:11.75

 
Top

Female 30 to 34

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Jennifer Jeansonne

34

2

02:52.39

28:40/M

1

43:56.35

19.1mph

3

16:54.83

8:27/M

1:03:43.57

2

6

Jeni Morrow

32

3

02:59.24

29:50/M

3

46:47.80

18.0mph

1

15:10.90

7:35/M

1:04:57.94

3

9

Jennifer MacHa Hebert

30

1

02:51.13

28:30/M

2

46:33.13

18.0mph

2

16:24.79

8:12/M

1:05:49.05

4

21

Julie McMillin

32

7

04:20.44

43:20/M

4

48:36.31

17.3mph

4

20:40.54

10:20/M

1:13:37.29

5

24

Cindy Reid

32

5

03:00.95

30:00/M

5

51:05.39

16.4mph

5

21:15.85

10:38/M

1:15:22.19

6

26

Laurie Callaba

33

4

02:59.80

29:50/M

7

52:44.04

15.9mph

6

21:30.70

10:45/M

1:17:14.54

7

28

Ginger Webb

33

6

03:49.30

38:10/M

6

51:20.80

16.4mph

7

22:54.82

11:27/M

1:18:04.92

 
Top

Female 35 to 39

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Reba Robertson

36

3

02:58.00

29:40/M

1

42:22.67

19.8mph

3

20:44.18

10:22/M

1:06:04.85

2

14

Shelly McRae

36

5

03:32.49

35:20/M

2

47:22.31

17.7mph

1

17:32.70

8:46/M

1:08:27.50

3

17

Erin Enright

38

2

02:44.96

27:20/M

3

49:22.29

17.0mph

2

20:36.48

10:18/M

1:12:43.73

4

23

Melissa Mulkey

37

1

02:43.07

27:10/M

5

50:38.77

16.6mph

5

21:30.06

10:45/M

1:14:51.90

5

27

Heather Bell

37

8

04:20.20

43:20/M

4

49:52.24

16.8mph

6

23:23.60

11:42/M

1:17:36.04

6

32

Marci Esch

39

4

03:29.57

34:50/M

6

55:02.54

15.3mph

4

20:47.61

10:24/M

1:19:19.72

7

35

Rebecca Morrison

39

6

04:10.46

41:40/M

7

56:02.66

15.0mph

7

24:06.27

12:03/M

1:24:19.39

8

40

Melissa Hollinger

37

9

07:10.69

71:40/M

8

1:00:14.37

13.9mph

8

29:47.25

14:54/M

1:37:12.31

9

41

Page Allgood

38

7

04:17.24

42:50/M

9

1:05:35.21

12.8mph

9

30:53.09

15:27/M

1:40:45.54

 
Top

Female 40 to 44

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Ann Latour

42

1

02:53.07

28:50/M

1

45:06.98

18.6mph

2

18:30.21

9:15/M

1:06:30.26

2

15

Tammy Deshotel

44

2

02:58.44

29:40/M

2

47:43.80

17.6mph

1

17:51.80

8:56/M

1:08:34.04

3

16

Sherri Ellis

44

3

03:39.94

36:30/M

3

47:46.89

17.6mph

3

19:59.81

10:00/M

1:11:26.64

4

25

Wendy Cicciu

43

4

04:06.50

41:00/M

4

52:27.84

16.0mph

4

20:37.50

10:19/M

1:17:11.84

5

31

Geralyn Thomassee

44

5

04:40.86

46:40/M

5

52:44.60

15.9mph

5

21:46.13

10:53/M

1:19:11.59

 
Top

Female 45 to 49

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

39

Angel Hebert

46

1

04:35.19

45:50/M

1

1:01:57.71

13.6mph

1

26:53.48

13:27/M

1:33:26.38

 
Top

Female 50 to 54

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

18

Kathy Kliebert

52

1

03:44.94

37:20/M

1

50:50.08

16.5mph

1

18:13.51

9:07/M

1:12:48.53

2

42

Marian Lagattuta

54

2

05:37.89

56:10/M

2

1:06:13.98

12.7mph

2

32:39.89

16:20/M

1:44:31.76

 
Top

Female 55 to 59

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

29

Elisabeth Elder

57

1

03:45.76

37:30/M

1

52:34.61

16.0mph

2

22:20.60

11:10/M

1:18:40.97

2

33

Ann Pollingue

58

2

04:24.84

44:00/M

2

57:41.80

14.6mph

1

20:57.97

10:29/M

1:23:04.61

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

John Deshotel

46

3

02:14.14

22:20/M

1

35:02.81

24.0mph

3

12:45.83

6:23/M

50:02.78

2

2

Will Boggs

33

2

02:08.34

21:20/M

2

36:00.66

23.3mph

1

12:38.07

6:19/M

50:47.07

3

3

Michael Miguel

35

1

02:07.61

21:10/M

3

36:51.87

22.8mph

2

12:39.16

6:20/M

51:38.64

 
Top

Overall Male Masters Winners

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Steve Baker

55

1

02:43.04

27:10/M

1

36:35.20

23.0mph

1

13:49.06

6:55/M

53:07.30

 
Top

Male 14 and under

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

66

Blake Esch

13

1

02:41.43

26:50/M

1

48:21.57

17.4mph

2

17:18.54

8:39/M

1:08:21.54

2

77

Patrick Gremillion

12

2

02:48.05

28:00/M

2

52:52.75

15.9mph

1

16:49.14

8:25/M

1:12:29.94

 
Top

Male 15 to 19

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Aaron Gremillion

17

2

02:21.30

23:30/M

1

37:41.44

22.3mph

2

13:47.35

6:54/M

53:50.09

2

28

Michael Artigue

16

1

01:58.68

19:40/M

2

45:18.36

18.5mph

1

13:35.60

6:48/M

1:00:52.64

3

58

Phillip Gremillion

15

3

02:26.96

24:20/M

4

49:20.43

17.0mph

3

15:07.82

7:34/M

1:06:55.21

4

79

Dylan Hebert

16

4

03:30.51

35:00/M

3

45:20.00

18.5mph

4

23:58.01

11:59/M

1:12:48.52

 
Top

Male 20 to 24

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

14

Ryan McNeill

21

2

02:07.08

21:10/M

1

40:16.86

20.9mph

1

15:19.27

7:40/M

57:43.21

2

47

Ross Richard

21

4

02:27.93

24:30/M

2

45:41.91

18.4mph

3

16:24.37

8:12/M

1:04:34.21

3

50

Stephen Miller

22

1

01:59.58

19:50/M

3

46:30.30

18.1mph

4

16:45.76

8:23/M

1:05:15.64

4

65

Jeremy Sanders

21

5

03:03.08

30:30/M

5

49:10.16

17.1mph

2

15:50.52

7:55/M

1:08:03.76

5

67

Striker Brown

21

3

02:22.60

23:40/M

4

47:52.60

17.5mph

6

18:58.07

9:29/M

1:09:13.27

6

93

Patrick McKinney

23

7

04:05.40

40:50/M

6

59:18.94

14.2mph

7

19:07.30

9:34/M

1:22:31.64

7

96

Philip McCann

24

6

03:50.93

38:20/M

7

1:04:55.01

12.9mph

5

17:46.80

8:53/M

1:26:32.74

 
Top

Male 25 to 29

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Matthew Migues

26

2

02:17.49

22:50/M

1

39:30.35

21.3mph

1

13:57.64

6:59/M

55:45.48

2

17

Alex Bruno

28

1

02:12.85

22:00/M

3

41:49.71

20.1mph

2

14:41.86

7:21/M

58:44.42

3

21

Kevin Soignier

29

5

02:26.44

24:20/M

2

41:07.75

20.4mph

4

15:59.22

8:00/M

59:33.41

4

41

Michael Nelson

27

4

02:24.34

24:00/M

6

45:49.12

18.3mph

3

15:47.23

7:54/M

1:04:00.69

5

49

Ryan Ellender

27

6

02:34.97

25:40/M

5

45:38.27

18.4mph

7

16:56.83

8:28/M

1:05:10.07

6

53

Damon Pourciau

28

9

02:58.88

29:40/M

4

45:35.29

18.4mph

8

17:20.25

8:40/M

1:05:54.42

7

54

Cody Fontenot

29

8

02:56.26

29:20/M

7

46:54.98

17.9mph

5

16:08.30

8:04/M

1:05:59.54

8

57

Justin Landry

27

7

02:47.04

27:50/M

8

47:06.19

17.8mph

6

16:38.18

8:19/M

1:06:31.41

9

75

John Korosi

27

3

02:24.20

24:00/M

9

51:30.05

16.3mph

9

17:49.80

8:55/M

1:11:44.05

10

87

Timothy Bergeron

29

10

03:08.35

31:20/M

10

52:39.99

16.0mph

10

20:53.00

10:27/M

1:16:41.34

11

92

Winston Wood

27

11

03:21.21

33:30/M

12

56:51.37

14.8mph

11

22:10.26

11:05/M

1:22:22.84

12

94

Robin Bonin

29

12

03:47.36

37:50/M

11

53:12.72

15.8mph

12

26:21.17

13:11/M

1:23:21.25

 
Top

Male 30 to 34

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Sheldon Dehart

32

2

02:09.45

21:30/M

1

38:37.18

21.8mph

2

14:37.51

7:19/M

55:24.14

2

12

Michael Hebert Jr.

33

4

02:12.71

22:00/M

2

38:57.74

21.6mph

4

16:16.21

8:08/M

57:26.66

3

15

Brian Vajcner

30

11

02:54.87

29:00/M

3

40:24.30

20.8mph

1

14:29.43

7:15/M

57:48.60

4

25

Shawn Kelley

34

1

02:08.76

21:20/M

4

41:36.63

20.2mph

7

16:23.86

8:12/M

1:00:09.25

5

38

Chad Kocian

32

3

02:10.44

21:40/M

5

44:41.19

18.8mph

5

16:17.50

8:09/M

1:03:09.13

6

45

John Chadeayne II

34

9

02:49.87

28:10/M

6

45:07.18

18.6mph

6

16:23.30

8:12/M

1:04:20.35

7

46

Scott Hodges

30

8

02:29.44

24:50/M

7

45:18.54

18.5mph

8

16:40.59

8:20/M

1:04:28.57

8

56

Lance Burgos

34

12

02:59.55

29:50/M

8

46:21.25

18.1mph

9

17:05.54

8:33/M

1:06:26.34

9

64

Antonio Bruno

31

5

02:22.51

23:40/M

9

47:17.67

17.8mph

10

18:12.66

9:06/M

1:07:52.84

10

70

Vincent Shaw

32

13

03:47.53

37:50/M

12

50:20.21

16.7mph

3

15:38.10

7:49/M

1:09:45.84

11

78

Casey Crow

31

10

02:52.41

28:40/M

10

49:23.30

17.0mph

11

20:23.58

10:12/M

1:12:39.29

12

81

Chad Aucoin

33

7

02:29.20

24:50/M

11

50:14.25

16.7mph

13

21:02.29

10:31/M

1:13:45.74

13

97

Blair Landry

30

14

05:05.40

50:50/M

13

1:03:30.64

13.2mph

12

20:24.16

10:12/M

1:29:00.20

 
Top

Male 35 to 39

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Christopher Brown

39

2

02:12.64

22:00/M

1

37:56.77

22.1mph

4

15:19.54

7:40/M

55:28.95

2

10

J. D. Williams

37

20

03:02.97

30:20/M

2

39:00.80

21.5mph

1

13:45.88

6:53/M

55:49.65

3

18

Robert House

38

11

02:37.28

26:10/M

4

40:43.06

20.6mph

5

15:25.33

7:43/M

58:45.67

4

19

Michael Ford

35

9

02:31.24

25:10/M

7

41:41.37

20.2mph

3

15:09.36

7:35/M

59:21.97

5

22

Alan Lebato

38

21

03:03.57

30:30/M

12

42:44.97

19.7mph

2

13:49.81

6:55/M

59:38.35

6

23

William Collins

37

12

02:44.86

27:20/M

5

40:48.32

20.6mph

9

16:20.62

8:10/M

59:53.80

7

24

Jason Ray

36

10

02:35.50

25:50/M

8

41:41.54

20.2mph

7

15:45.46

7:53/M

1:00:02.50

8

30

Paul Esch

39

3

02:21.72

23:30/M

10

41:51.39

20.1mph

11

16:46.40

8:23/M

1:00:59.51

9

31

Craig McCleery

36

17

02:56.69

29:20/M

11

42:39.37

19.7mph

8

16:09.44

8:05/M

1:01:45.50

10

34

Murray Fontenot

38

1

01:52.64

18:40/M

17

44:58.60

18.7mph

6

15:32.60

7:46/M

1:02:23.84

11

39

Kenny Guerin, Jr.

38

13

02:48.39

28:00/M

14

43:47.90

19.2mph

12

16:56.84

8:28/M

1:03:33.13

12

40

Chad Soileau

37

16

02:53.75

28:50/M

13

43:02.60

19.5mph

15

17:46.19

8:53/M

1:03:42.54

13

42

James Millet

35

15

02:52.43

28:40/M

16

44:51.47

18.7mph

10

16:24.18

8:12/M

1:04:08.08

14

44

Mickey Robertson

38

19

03:00.25

30:00/M

6

41:00.64

20.5mph

19

20:18.48

10:09/M

1:04:19.37

15

51

Michael Reis

38

4

02:22.47

23:40/M

9

41:48.81

20.1mph

22

21:09.66

10:35/M

1:05:20.94

16

52

Michael Blue

39

5

02:23.23

23:50/M

18

46:00.18

18.3mph

13

17:08.15

8:34/M

1:05:31.56

17

62

Danny Leblanc

39

23

03:05.40

30:50/M

15

44:32.19

18.9mph

18

19:38.03

9:49/M

1:07:15.62

18

63

Tophie Malloy

37

6

02:26.85

24:20/M

19

46:32.69

18.1mph

17

18:52.92

9:26/M

1:07:52.46

19

68

Christopher Boggs

39

14

02:52.30

28:40/M

3

40:03.98

21.0mph

24

26:26.16

13:13/M

1:09:22.44

20

71

Jason Casso

37

18

02:57.76

29:30/M

21

48:41.08

17.3mph

16

18:16.42

9:08/M

1:09:55.26

21

72

Carl Venable

37

7

02:30.78

25:00/M

20

47:24.18

17.7mph

20

20:31.21

10:16/M

1:10:26.17

22

82

Ryan Ours

35

8

02:31.21

25:10/M

23

50:39.60

16.6mph

21

21:08.10

10:34/M

1:14:18.91

23

84

Stephen Hollinger

38

22

03:05.16

30:50/M

24

55:06.11

15.2mph

14

17:38.32

8:49/M

1:15:49.59

24

86

Marc Breecher

38

24

04:36.64

46:00/M

22

49:50.10

16.9mph

23

21:53.91

10:57/M

1:16:20.65

 
Top

Male 40 to 44

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

26

Kyle McMillin

40

4

02:51.49

28:30/M

1

40:54.79

20.5mph

3

16:43.81

8:22/M

1:00:30.09

2

29

Bob Bourgeois

44

3

02:40.81

26:40/M

3

43:37.72

19.3mph

1

14:34.83

7:17/M

1:00:53.36

3

32

Thomas Enright

41

2

02:34.84

25:40/M

2

42:51.00

19.6mph

4

16:54.21

8:27/M

1:02:20.05

4

43

Mark Hammer

40

1

02:21.93

23:30/M

5

45:52.12

18.3mph

2

16:02.26

8:01/M

1:04:16.31

5

48

Jerry Sanford

44

5

03:02.04

30:20/M

4

44:21.58

18.9mph

5

17:35.72

8:48/M

1:04:59.34

 
Top

Men 45 to 49

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

Frank Sauter Jr.

47

6

03:11.74

31:50/M

1

40:47.57

20.6mph

1

14:10.05

7:05/M

58:09.36

2

27

Johnny Devillier

49

5

03:10.14

31:40/M

2

41:14.44

20.4mph

3

16:15.57

8:08/M

1:00:40.15

3

33

Jed Darby

49

1

02:26.15

24:20/M

3

43:06.76

19.5mph

4

16:47.63

8:24/M

1:02:20.54

4

36

Hansen Leland

45

2

02:37.49

26:10/M

4

44:12.29

19.0mph

2

15:52.76

7:56/M

1:02:42.54

5

61

Chris Angelle

47

4

03:05.69

30:50/M

6

47:01.81

17.9mph

5

16:59.46

8:30/M

1:07:06.96

6

74

Randy Hargroder

49

3

02:51.14

28:30/M

5

46:47.11

18.0mph

6

21:08.87

10:34/M

1:10:47.12

7

83

Doug Gremillion

48

7

04:17.67

42:50/M

7

47:36.41

17.6mph

7

22:33.11

11:17/M

1:14:27.19

 
Top

Male 50 to 54

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Dean Flanner

53

2

02:25.49

24:10/M

1

39:56.42

21.0mph

1

15:20.23

7:40/M

57:42.14

2

20

David Aguillard

50

4

02:45.99

27:30/M

3

41:10.87

20.4mph

2

15:31.73

7:46/M

59:28.59

3

35

John Hebert

53

7

02:55.59

29:10/M

2

40:58.92

20.5mph

8

18:29.77

9:15/M

1:02:24.28

4

37

Michael Manuel

50

8

03:01.36

30:10/M

4

43:05.94

19.5mph

3

16:37.20

8:19/M

1:02:44.50

5

55

Jeffrey Carpenter

50

3

02:33.90

25:30/M

7

45:30.77

18.5mph

4

18:00.93

9:00/M

1:06:05.60

6

59

Bobby Spears

51

11

03:21.41

33:30/M

6

45:05.49

18.6mph

7

18:29.59

9:15/M

1:06:56.49

7

60

Kerry Behrens

54

1

02:09.02

21:30/M

5

44:05.52

19.1mph

11

20:49.87

10:25/M

1:07:04.41

8

69

Jerry Savoy

50

13

03:25.98

34:10/M

8

48:01.58

17.5mph

5

18:09.21

9:05/M

1:09:36.77

9

76

Tim Osborn

50

5

02:48.11

28:00/M

11

51:02.88

16.5mph

6

18:26.95

9:13/M

1:12:17.94

10

80

Dean Fontenot

51

6

02:52.85

28:40/M

10

50:59.01

16.5mph

9

19:05.84

9:33/M

1:12:57.70

11

85

Carl Jeansonne

53

14

03:40.55

36:40/M

12

52:48.29

15.9mph

10

19:22.80

9:41/M

1:15:51.64

12

89

Lynn Wood

54

10

03:20.60

33:20/M

9

50:14.42

16.7mph

13

24:24.42

12:12/M

1:17:59.44

13

91

Lynn Kliebert

52

9

03:13.01

32:10/M

13

55:28.91

15.1mph

12

23:15.58

11:38/M

1:21:57.50

14

95

Bill Ellis

50

12

03:22.15

33:40/M

14

55:53.44

15.0mph

14

26:01.75

13:01/M

1:25:17.34

 
Top

Male 55 to 59

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Lawrence Uter

55

2

02:16.78

22:40/M

1

38:40.42

21.7mph

1

13:54.47

6:57/M

54:51.67

2

11

Jerry Richard

58

3

02:36.19

26:00/M

2

38:54.66

21.6mph

2

15:40.50

7:50/M

57:11.35

3

73

Keith Miller

55

1

02:06.05

21:00/M

3

46:41.32

18.0mph

3

21:41.97

10:51/M

1:10:29.34

4

90

Steve Colwell

55

4

03:43.75

37:10/M

4

52:01.67

16.1mph

4

25:21.06

12:41/M

1:21:06.48

 
Top

Male 65 to 69

 

Overall*

 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

88

Ronnie Carroum

65

1

03:30.24

35:00/M

1

49:00.42

17.1mph

1

24:30.64

12:15/M

1:17:01.30

*Overall place within gender.