2009 Yam City Triathlon Individual

Age Group Results

August 30, 2009


Results By Robin & Farrel LeBoeuf with Volunteers.

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Marie-Claude Belanger

66

35

1

2:44.5

27:20

0:31.7

1

38:02.7

22.1

0:38.6

2

15:22.7

7:41

57:20.2

2

2

Kelly Rhodes

27

33

2

2:46.1

27:40

0:42.7

2

41:23.0

20.3

0:44.5

1

15:04.3

7:32

1:00:40.6

3

3

Jennifer Thorpe

58

29

3

3:33.9

35:30

0:47.0

3

42:27.0

19.8

0:30.9

3

16:25.9

8:13

1:03:44.7

 

Overall Female Masters Winners

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Claudia Thomas

53

56

1

3:41.9

36:50

0:50.7

1

42:23.4

19.8

1:04.7

1

17:50.5

8:55

1:05:51.2

 

Female 14 and under

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

71

Jessica Shelby

226

11

1

4:08.0

41:20

2:17.2

1

1:05:46.3

12.8

0:51.9

1

24:46.7

12:23

1:37:50.1

 

Female 15 to 19

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

30

Kayla Meche

130

19

5

4:21.4

43:30

0:45.0

1

50:30.2

16.6

0:53.2

2

20:28.0

10:14

1:16:57.8

2

36

Carolyn Oehl

88

18

1

3:18.1

33:00

1:57.1

2

54:24.1

15.4

0:45.0

1

19:36.3

9:48

1:20:00.6

3

47

Ashley Brunet

187

19

2

3:53.1

38:50

1:25.8

5

59:18.3

14.2

0:42.5

3

21:11.2

10:36

1:26:30.9

4

48

Molly Jordan

168

19

4

4:16.4

42:40

1:57.2

3

55:18.1

15.2

0:36.8

4

24:39.1

12:20

1:26:47.6

5

57

Sarah Hugg

223

18

3

4:00.9

40:00

1:30.5

4

58:36.8

14.3

0:51.1

5

25:35.6

12:48

1:30:34.9

 

Female 20 to 24

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Jennifer Lastrapes

20

21

1

3:05.9

30:50

1:38.6

2

44:31.6

18.9

0:47.1

2

15:58.2

7:59

1:06:01.4

2

16

Lauren Ardoin

203

24

5

4:13.0

42:10

1:00.7

3

49:15.9

17.1

0:39.9

1

15:45.1

7:53

1:10:54.6

3

22

Brittany Taylor

158

21

2

3:28.4

34:40

1:30.3

5

50:45.3

16.6

0:24.3

3

16:51.4

8:26

1:12:59.7

4

26

Hollie Hebert

90

22

3

3:32.8

35:20

1:09.2

4

50:11.8

16.7

0:48.6

4

18:33.4

9:17

1:14:15.8

5

35

Ariane Martin

210

20

9

4:45.4

47:30

1:38.2

6

51:45.6

16.2

0:49.9

6

19:54.3

9:57

1:18:53.4

6

43

Elizabeth Trainor

182

24

8

4:43.5

47:10

2:09.2

8

57:23.4

14.6

0:32.1

7

19:55.0

9:58

1:24:43.2

7

56

Tamara Palmer

165

23

12

5:02.3

50:20

1:48.1

7

56:27.6

14.9

1:04.5

11

25:52.2

12:56

1:30:14.7

8

61

Heather Matte

87

22

10

4:58.7

49:40

3:06.8

12

1:05:38.3

12.8

1:10.1

5

18:36.7

9:18

1:33:30.6

9

62

Andrea Doucet

153

24

6

4:15.0

42:30

1:50.9

10

1:03:58.6

13.1

0:46.8

8

22:49.8

11:25

1:33:41.1

10

66

Megan Sias

83

24

4

3:35.6

35:50

2:22.5

11

1:04:17.8

13.1

0:51.7

9

23:35.7

11:48

1:34:43.3

11

70

Sarah Karam

86

21

11

4:59.0

49:50

3:26.2

9

1:02:46.7

13.4

0:38.0

10

24:54.1

12:27

1:36:44.0

 

Female 25 to 29

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Rachel Landry

84

26

4

3:19.7

33:10

1:02.2

2

43:59.9

19.1

0:50.0

2

15:28.1

7:44

1:04:39.9

2

8

Holly Ratcliff

188

25

9

4:23.7

43:50

1:10.7

1

43:26.7

19.3

1:13.7

5

17:05.3

8:33

1:07:20.1

3

9

Megan Kliebert

95

25

1

2:46.9

27:40

0:44.0

5

49:26.5

17.0

0:48.9

1

13:41.9

6:51

1:07:28.2

4

11

Megan Miron

37

28

7

4:04.2

40:40

0:59.0

3

45:18.3

18.5

1:02.5

6

17:17.6

8:39

1:08:41.6

5

13

Sarah Harris

208

25

5

3:30.7

35:00

0:56.5

4

47:19.1

17.8

0:46.1

4

16:47.0

8:24

1:09:19.4

6

24

Leah Johnson

82

25

6

3:37.0

36:10

1:40.9

8

52:12.5

16.1

0:21.7

3

15:35.0

7:48

1:13:27.1

7

28

Allison Repic

199

28

3

3:19.5

33:10

1:01.0

6

51:23.2

16.3

0:50.8

7

19:25.6

9:43

1:16:00.1

8

37

Ashley Riley

181

26

8

4:07.9

41:10

1:25.3

7

51:59.7

16.2

0:32.5

8

22:09.0

11:05

1:20:14.4

9

44

Laura Gueringer

134

26

10

4:43.2

47:10

1:37.3

9

53:35.1

15.7

0:48.0

11

24:52.4

12:26

1:25:36.0

10

51

Gisele McCleery

171

26

11

4:59.9

49:50

1:41.2

10

57:11.6

14.7

0:58.8

10

22:41.6

11:21

1:27:33.1

11

59

Brandi Sable

135

27

2

3:11.0

31:50

2:15.4

11

58:12.1

14.4

0:55.2

12

26:25.6

13:13

1:30:59.3

12

69

Lauren Marcel

202

26

12

5:31.6

55:10

1:51.5

13

1:05:46.2

12.8

0:48.1

9

22:30.7

11:15

1:36:28.1

13

73

Jennifer Bailey

166

27

13

5:32.8

55:20

3:02.6

12

1:05:31.7

12.8

1:01.2

13

30:20.7

15:10

1:45:29.0

14

74

Krista Queen

221

25

14

7:25.8

74:10

2:38.8

14

1:38:36.3

8.52

0:42.7

14

32:14.9

16:07

2:21:38.5

 

Female 30 to 34

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

20

Roxanne Liles

78

32

3

3:35.9

35:50

1:29.0

2

49:06.0

17.1

1:00.7

1

17:25.8

8:43

1:12:37.4

2

25

Cindy Reid

70

33

4

3:36.6

36:00

0:50.2

1

46:59.4

17.9

0:47.0

3

21:21.0

10:41

1:13:34.2

3

42

Kathryn Sanford

200

30

8

4:52.5

48:40

2:28.4

4

52:43.6

15.9

0:29.9

5

23:44.9

11:52

1:24:19.3

4

52

Bree Kennedy

96

34

5

3:47.8

37:50

1:46.3

7

1:01:56.0

13.6

0:31.9

2

19:32.4

9:46

1:27:34.4

5

58

Kristin Menson

137

33

6

3:55.5

39:10

1:49.0

5

53:59.9

15.6

0:40.4

7

30:21.6

15:11

1:30:46.4

6

60

Anna Stuckey

201

34

7

4:05.8

40:50

2:02.7

6

59:01.9

14.2

0:29.7

6

26:01.2

13:01

1:31:41.3

7

63

Megan Andrews

91

34

1

3:31.0

35:10

1:22.6

3

50:32.2

16.6

0:38.7

8

37:47.9

18:54

1:33:52.4

8

65

Elizabeth Borne

128

34

2

3:35.1

35:50

2:14.1

8

1:05:38.5

12.8

0:36.5

4

22:11.2

11:06

1:34:15.4

 

Female 35 to 39

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Jennifer Jeansonne

54

35

3

3:29.4

34:50

1:29.7

1

43:09.9

19.5

1:03.2

4

17:56.1

8:58

1:07:08.3

2

10

Anne Sagrera

102

36

4

3:34.0

35:40

1:13.8

4

47:46.5

17.6

0:33.2

1

15:12.3

7:36

1:08:19.8

3

12

Julie Boudreaux

43

39

2

3:22.2

33:40

1:38.6

3

46:44.3

18.0

0:33.9

2

16:42.7

8:21

1:09:01.7

4

14

Lynda McRae

207

37

7

4:41.7

46:50

0:52.9

2

45:49.7

18.3

1:10.3

3

16:46.4

8:23

1:09:21.0

5

21

Christy Crawford

34

37

1

2:59.0

29:50

1:01.9

5

48:06.6

17.5

0:26.4

5

20:05.0

10:03

1:12:38.9

6

29

Tonya Jagneaux

77

37

5

4:09.3

41:30

1:25.0

6

49:15.3

17.1

0:59.0

6

20:33.7

10:17

1:16:22.3

7

39

Katherine Sessions

169

35

6

4:38.3

46:20

1:09.6

7

50:59.7

16.5

1:03.9

9

23:16.6

11:38

1:21:08.1

8

46

Theresa St.romain

185

38

9

4:43.9

47:10

1:37.0

8

56:23.9

14.9

0:56.1

8

22:49.6

11:25

1:26:30.5

9

67

Melissa Vidrine

222

38

8

4:42.8

47:00

4:07.9

9

1:03:31.4

13.2

1:06.6

7

21:30.5

10:45

1:34:59.2

 

Female 40 to 44

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

15

Karen Richard

196

41

4

4:21.8

43:30

0:58.4

3

48:33.1

17.3

0:30.3

1

15:43.3

7:52

1:10:06.9

2

18

Monique Cloutier

194

44

5

4:42.2

47:00

1:19.0

2

47:39.1

17.6

0:57.0

3

17:41.5

8:51

1:12:18.8

3

19

Dawn/betsy Boudreaux

179

41

10

5:04.1

50:40

1:22.8

1

46:24.5

18.1

0:33.6

4

19:10.7

9:35

1:12:35.7

4

31

Kim Dominick

186

43

7

4:43.3

47:10

1:50.1

6

53:24.3

15.7

1:26.1

2

16:20.2

8:10

1:17:44.0

5

41

Lanie Bourgeois

81

41

1

3:37.5

36:10

1:23.9

4

48:57.1

17.2

1:12.1

10

27:42.1

13:51

1:22:52.7

6

45

Dawn Brand

146

40

6

4:43.2

47:10

1:55.0

5

52:06.1

16.1

1:02.5

9

25:51.7

12:56

1:25:38.5

7

50

Katie Pierce

18

42

9

4:55.1

49:10

2:03.8

7

56:23.4

14.9

0:52.8

6

23:05.3

11:33

1:27:20.4

8

53

Kimberly Elsholz

172

41

8

4:44.7

47:20

1:26.2

8

57:51.0

14.5

1:24.2

5

22:40.9

11:20

1:28:07.0

9

64

Emily Greene

154

44

2

4:02.9

40:20

1:48.9

9

1:02:41.5

13.4

0:50.6

8

24:49.4

12:25

1:34:13.3

10

72

Lea Shelby

225

41

3

4:18.1

43:00

2:13.1

10

1:05:47.2

12.8

0:53.6

7

24:48.9

12:24

1:38:00.9

 

Female 45 to 49

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

32

Shannon Robshaw

151

46

2

4:33.7

45:30

1:50.0

2

51:05.9

16.4

2:05.6

1

18:20.3

9:10

1:17:55.5

2

34

Mary Jordan

167

49

5

6:00.4

60:00

1:49.8

1

47:24.6

17.7

0:49.0

3

22:42.5

11:21

1:18:46.3

3

40

Andrea Harris

180

46

3

4:42.9

47:00

1:15.5

4

53:40.2

15.7

0:42.3

2

21:31.7

10:46

1:21:52.6

4

49

Angel Hebert

159

47

4

4:53.8

48:50

0:59.1

5

54:21.8

15.5

0:48.5

4

26:13.8

13:07

1:27:17.0

5

55

Bridget Thomas

104

46

1

3:46.8

37:40

2:50.5

3

52:26.9

16.0

2:04.0

5

28:35.9

14:18

1:29:44.1

 

Female 50 to 54

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

17

Kathy Kliebert

152

53

2

4:11.2

41:50

1:16.7

1

46:33.6

18.0

0:53.4

2

18:32.3

9:16

1:11:27.2

2

23

Mari McCarron

48

51

1

3:52.4

38:40

1:29.0

3

49:23.6

17.0

0:40.2

1

17:42.3

8:51

1:13:07.5

3

27

Kathy Luke

177

51

3

4:17.2

42:50

1:25.8

2

48:40.0

17.3

0:38.9

3

19:56.0

9:58

1:14:57.9

4

33

Cindy MacHa

216

52

4

5:04.4

50:40

1:24.5

4

50:15.9

16.7

0:35.0

4

20:44.2

10:22

1:18:04.0

 

Female 55 to 59

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

38

Ann Pollingue

175

59

2

5:06.3

51:00

1:08.6

1

53:19.9

15.8

0:29.6

2

21:01.0

10:31

1:21:05.4

2

54

Darlene Baldwin

206

56

1

4:59.3

49:50

1:56.6

2

1:01:03.1

13.8

0:34.0

1

20:24.9

10:12

1:28:57.9

3

68

Betty Sarver

219

55

3

6:06.6

61:00

2:09.3

3

1:01:15.8

13.7

1:28.9

3

24:11.8

12:06

1:35:12.4

 

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Will Boggs

1

34

1

2:24.4

24:00

0:18.2

2

35:35.5

23.6

0:24.4

1

11:57.4

5:59

50:39.9

2

2

John Deshotel

46

47

3

2:47.9

27:50

0:31.5

1

35:16.3

23.8

0:26.4

2

12:44.4

6:22

51:46.5

3

3

Eric Bernard

14

34

2

2:41.7

26:50

0:20.7

3

36:12.5

23.2

0:34.8

3

13:53.0

6:57

53:42.7

 

Overall Male Masters Winners

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Andy Kennedy

5

49

1

3:15.6

32:30

0:53.2

1

36:27.4

23.0

0:46.7

1

13:38.1

6:49

55:01.0

 

Male 14 and under

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

44

Ryan O'Banion

110

14

8

5:18.4

53:00

1:12.4

1

44:06.8

19.0

0:22.0

1

12:32.5

6:16

1:03:32.1

2

71

Blake Esch

25

14

1

3:01.2

30:10

1:29.4

2

45:21.4

18.5

0:22.2

5

17:29.4

8:45

1:07:43.6

3

73

Matthews Vargas

51

13

6

4:20.4

43:20

2:03.7

3

45:59.6

18.3

0:34.9

2

15:34.9

7:47

1:08:33.5

4

80

Chandler Kelley

93

13

2

3:18.1

33:00

0:58.4

4

48:38.3

17.3

0:52.9

3

16:04.0

8:02

1:09:51.7

5

97

Patrick Gremillion

148

13

4

3:35.2

35:50

1:25.5

5

51:08.8

16.4

0:22.5

4

16:36.1

8:18

1:13:08.1

6

114

Matthew Greene

129

14

3

3:32.7

35:20

2:15.5

6

54:59.2

15.3

0:58.6

6

18:32.8

9:16

1:20:18.8

7

132

Kyle Farmer

156

12

5

4:03.1

40:30

1:31.0

8

1:08:31.8

12.3

0:31.8

7

18:44.0

9:22

1:33:21.7

8

133

Logan Bex

164

12

7

4:30.9

45:00

0:46.6

7

1:07:30.9

12.4

0:34.9

8

27:25.6

13:43

1:40:48.9

 

Male 15 to 19

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

24

Aaron Gremillion

92

18

4

2:47.0

27:50

0:24.0

1

40:14.9

20.9

0:48.7

7

14:57.4

7:29

59:12.0

2

28

Michael Artigue

7

17

1

2:26.1

24:20

1:24.1

3

43:15.1

19.4

0:34.0

2

12:25.3

6:13

1:00:04.6

3

51

Brock Moreaux

192

18

10

3:45.7

37:30

1:15.8

8

47:12.9

17.8

0:27.4

1

12:14.3

6:07

1:04:56.1

4

60

Zachary Saucier

139

19

6

3:28.2

34:40

1:08.4

4

44:28.8

18.9

0:36.1

8

16:26.6

8:13

1:06:08.1

5

64

Travis Theriot

11

19

3

2:45.3

27:30

1:32.3

6

46:49.4

17.9

0:36.6

6

14:45.7

7:23

1:06:29.3

6

66

Dylan Hebert

107

17

12

4:10.2

41:40

1:17.9

2

41:51.7

20.1

0:46.3

13

18:55.7

9:28

1:07:01.8

7

78

Trey Schwartzenburg

229

17

5

2:49.6

28:10

1:23.7

12

50:55.3

16.5

0:33.0

4

13:28.5

6:44

1:09:10.1

8

79

David Theriot

15

15

2

2:35.4

25:50

2:04.4

7

46:56.6

17.9

0:19.1

10

17:27.6

8:44

1:09:23.1

9

83

Michael McCarron

57

18

14

4:23.1

43:50

1:50.2

10

48:45.5

17.2

0:58.2

5

14:39.9

7:20

1:10:36.9

10

85

Jansen Calais

99

15

7

3:33.4

35:30

1:43.1

5

45:57.5

18.3

0:51.7

11

18:41.9

9:21

1:10:47.6

11

86

Coy Choate

193

15

16

5:13.8

52:10

1:24.5

13

50:59.3

16.5

0:29.0

3

12:45.7

6:23

1:10:52.3

12

89

Alexander Starlight

144

19

8

3:33.9

35:30

1:12.8

9

47:17.4

17.8

0:46.2

12

18:45.1

9:23

1:11:35.4

13

111

Nick Artigue

214

17

9

3:45.0

37:30

1:39.6

14

55:03.7

15.3

0:51.3

9

16:49.7

8:25

1:18:09.3

14

115

Aaron Trahan

190

15

13

4:17.0

42:50

1:18.9

11

49:31.5

17.0

0:36.0

16

24:46.7

12:23

1:20:30.1

15

124

Nicholas Lejeune

205

16

15

4:51.6

48:30

1:37.4

15

55:57.1

15.0

0:46.2

14

23:11.5

11:36

1:26:23.8

16

128

Drake Foret

232

19

11

4:08.9

41:20

0:58.5

16

59:55.3

14.0

0:35.9

15

23:25.8

11:43

1:29:04.4

 

Male 20 to 24

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Jacob Whitmore

32

21

6

2:58.4

29:40

0:30.9

3

39:50.6

21.1

0:23.4

3

14:02.3

7:01

57:45.6

2

15

David Lane

33

21

3

2:46.4

27:40

0:39.3

1

37:29.7

22.4

0:39.1

8

16:22.1

8:11

57:56.6

3

18

Andrew Bayer

122

23

9

3:07.9

31:10

0:53.0

2

39:49.2

21.1

0:33.1

2

13:53.8

6:57

58:17.0

4

25

James Breaux

76

24

5

2:58.2

29:40

0:50.6

4

39:56.7

21.0

0:50.9

6

14:35.6

7:18

59:12.0

5

29

Christopher Bayer

119

21

7

3:00.8

30:00

0:56.3

9

43:52.4

19.1

1:04.4

1

11:12.0

5:36

1:00:05.9

6

30

Jason Burge

52

24

11

3:23.0

33:50

0:53.4

5

41:00.5

20.5

0:35.3

5

14:14.7

7:07

1:00:06.9

7

33

Corey Chachere

115

20

8

3:01.3

30:10

1:28.9

6

41:25.8

20.3

0:22.7

4

14:08.8

7:04

1:00:27.5

8

38

Nick Bayer

113

24

10

3:08.7

31:20

0:27.2

7

41:48.1

20.1

0:30.6

7

15:47.0

7:54

1:01:41.6

9

46

Nick Gregory

8

24

1

2:16.4

22:40

1:01.4

10

43:59.0

19.1

0:19.5

9

16:47.5

8:24

1:04:23.8

10

56

Brian Theriot

16

20

4

2:51.0

28:30

1:11.6

8

43:51.5

19.2

0:44.4

10

16:58.6

8:29

1:05:37.1

11

82

Ross Richard

131

22

2

2:44.7

27:20

1:44.1

11

48:02.6

17.5

0:21.2

11

17:10.3

8:35

1:10:02.9

 

Male 25 to 29

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Mark McBride

30

28

1

2:48.7

28:00

1:15.9

1

38:35.2

21.8

0:26.8

1

12:19.4

6:10

55:26.0

2

32

Julius Caraway

4

26

4

2:57.5

29:30

0:42.2

2

41:14.1

20.4

0:53.4

3

14:39.6

7:20

1:00:26.8

3

41

Justin Landry

72

28

5

2:59.5

29:50

1:11.2

3

42:45.5

19.6

0:57.6

4

14:44.8

7:22

1:02:38.6

4

52

Charles Richard

36

26

6

3:01.2

30:10

0:47.0

4

44:16.3

19.0

0:38.8

8

16:14.0

8:07

1:04:57.3

5

59

David Stauss

23

26

3

2:57.3

29:30

1:42.8

5

45:02.9

18.7

0:26.1

7

15:50.0

7:55

1:05:59.1

6

72

Travis Redifer

97

28

2

2:56.1

29:20

1:39.7

7

46:28.8

18.1

0:27.5

10

16:53.9

8:27

1:08:26.0

7

77

Ramon Bourdreaux

120

25

8

3:33.0

35:30

2:09.7

6

45:43.9

18.4

0:59.5

9

16:37.1

8:19

1:09:03.2

8

90

Brant Smith

189

27

13

5:37.8

56:10

1:50.2

8

48:06.0

17.5

0:22.7

6

15:43.4

7:52

1:11:40.1

9

92

Kevin Ardoin

191

28

7

3:21.3

33:30

0:56.0

9

48:32.7

17.3

1:08.9

12

17:42.0

8:51

1:11:40.9

10

103

Richie Peak

143

27

12

5:16.5

52:40

2:22.9

10

53:51.6

15.6

0:32.5

2

14:12.3

7:06

1:16:15.8

11

113

Kyle Perry

184

25

10

4:13.6

42:10

1:57.7

11

57:18.9

14.7

0:31.2

5

15:28.8

7:44

1:19:30.2

12

129

David Casey

215

27

11

4:30.6

45:00

1:41.4

12

1:00:40.1

13.8

0:39.1

13

22:04.4

11:02

1:29:35.6

13

135

Robert Charvat

124

25

9

4:02.4

40:20

2:33.0

13

1:18:29.2

10.7

0:29.7

11

17:10.9

8:35

1:42:45.2

 

Male 30 to 34

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Kevin Soignier

22

30

2

2:46.7

27:40

0:28.9

1

38:08.8

22.0

0:33.9

1

14:14.3

7:07

56:12.6

2

22

Clint Sanford

125

30

1

2:45.8

27:30

1:02.8

2

38:30.5

21.8

1:03.5

5

15:09.6

7:35

58:32.2

3

35

Scott Hodges

26

31

3

2:57.8

29:30

0:46.1

3

40:14.9

20.9

0:53.5

7

16:09.4

8:05

1:01:01.7

4

37

Cody Fontenot

112

30

6

3:13.9

32:10

0:54.5

4

41:15.0

20.4

0:40.0

4

15:07.3

7:34

1:01:10.7

5

40

Kirk Vidrine

68

30

5

3:08.7

31:20

0:46.4

5

41:50.9

20.1

0:26.9

6

15:59.5

8:00

1:02:12.4

6

43

Brian McBride Jr

40

30

7

3:25.2

34:10

1:10.7

6

42:49.6

19.6

0:34.8

3

15:06.5

7:33

1:03:06.8

7

47

Rowdy Gautreau

73

31

4

3:08.1

31:20

0:51.2

7

43:07.7

19.5

0:51.4

8

16:32.2

8:16

1:04:30.6

8

74

Martin Solway

101

30

8

3:30.0

35:00

1:52.8

8

45:47.1

18.3

0:48.2

9

16:47.5

8:24

1:08:45.6

9

93

Jason Doucet

155

33

9

3:45.7

37:30

1:48.8

9

45:49.8

18.3

2:02.8

11

18:22.2

9:11

1:11:49.3

10

95

Vincent Shaw

224

33

11

4:29.3

44:50

0:57.9

11

50:39.7

16.6

1:03.7

2

14:53.6

7:27

1:12:04.2

11

99

Douglas Swenson

183

31

10

4:26.2

44:20

2:16.8

10

49:15.5

17.1

0:37.4

10

18:00.7

9:00

1:14:36.6

12

127

Stacey Singleton

211

34

12

5:59.8

59:50

2:40.8

12

55:24.6

15.2

1:04.9

12

23:20.3

11:40

1:28:30.4

 

Male 35 to 39

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Robert House

69

39

4

3:00.2

30:00

0:39.3

1

37:42.2

22.3

0:38.1

4

15:11.3

7:36

57:11.1

2

12

Robert Price

59

35

8

3:23.5

33:50

0:42.8

2

39:08.7

21.5

0:33.2

2

13:51.5

6:56

57:39.7

3

14

Steve Stowell

80

37

3

2:54.8

29:00

0:41.3

6

40:42.4

20.6

0:28.6

1

13:02.1

6:31

57:49.2

4

23

Norm Cole

71

36

2

2:53.4

28:50

0:39.6

4

40:15.6

20.9

1:05.3

3

14:08.7

7:04

59:02.6

5

36

Shawn Kelley

17

35

1

2:43.7

27:10

0:49.5

5

40:17.1

20.9

0:43.7

6

16:28.1

8:14

1:01:02.1

6

45

Brad Didier

55

36

7

3:21.4

33:30

1:23.2

3

40:00.7

21.0

0:57.3

13

18:39.3

9:20

1:04:21.9

7

49

Craig McCleery

233

37

10

3:29.2

34:50

1:08.7

9

42:39.3

19.7

0:39.7

8

16:41.8

8:21

1:04:38.7

8

53

Kevin Dugas

105

36

12

3:52.4

38:40

0:38.6

7

42:35.2

19.7

0:48.1

10

17:05.8

8:33

1:05:00.1

9

54

Tophie Malloy

45

38

5

3:02.1

30:20

1:17.8

10

43:15.7

19.4

0:50.9

7

16:34.6

8:17

1:05:01.1

10

55

Craig McCullough

85

36

9

3:27.2

34:30

0:32.6

8

42:38.0

19.7

1:14.6

11

17:32.6

8:46

1:05:25.0

11

61

Sean Landry

121

39

14

4:01.3

40:10

0:48.1

11

43:40.9

19.2

0:42.3

9

16:57.3

8:29

1:06:09.9

12

70

George Brown II

209

39

16

4:46.1

47:40

1:17.4

12

45:41.2

18.4

0:25.9

5

15:29.8

7:45

1:07:40.4

13

101

Bryan Daigle

109

39

13

3:53.3

38:50

1:21.6

17

51:27.0

16.3

0:35.4

12

18:03.6

9:02

1:15:20.9

14

102

Brad Larzelere

142

38

15

4:16.4

42:40

2:09.4

14

49:35.7

16.9

0:43.6

15

19:09.3

9:35

1:15:54.4

15

107

Bradley Foster

198

39

19

6:06.4

61:00

2:46.8

13

46:56.3

17.9

1:17.2

16

19:29.0

9:45

1:16:35.7

16

110

Shawn Segura

103

35

6

3:10.2

31:40

1:32.9

19

53:31.4

15.7

0:29.8

14

19:01.3

9:31

1:17:45.6

17

112

Barry Elsholz

173

39

11

3:50.2

38:20

2:14.6

16

51:19.9

16.4

0:42.3

17

20:54.3

10:27

1:19:01.3

18

116

Alberto Hinojosa

195

39

18

5:07.2

51:10

1:09.5

15

51:03.9

16.5

0:45.8

18

22:58.8

11:29

1:21:05.2

19

122

Nathaniel Banks

162

37

17

4:57.2

49:30

1:14.4

18

51:54.6

16.2

1:08.5

19

26:27.8

13:14

1:25:42.5

 

Male 40 to 44

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Dwayne Landry

65

41

3

2:54.7

29:00

0:37.1

3

37:36.6

22.3

0:18.2

2

13:49.4

6:55

55:16.0

2

7

Chris Brown

42

40

6

3:10.6

31:40

0:18.9

2

37:19.6

22.5

0:21.4

3

14:41.1

7:21

55:51.6

3

21

Kyle McMillin

38

41

15

3:49.4

38:10

0:20.2

1

36:12.1

23.2

0:20.7

12

17:45.9

8:53

58:28.3

4

26

Bert Lejeune

117

42

1

2:49.6

28:10

1:00.2

4

39:29.1

21.3

0:49.5

5

15:08.4

7:34

59:16.8

5

27

Randy Baggett

21

40

7

3:17.4

32:50

0:53.4

8

41:05.3

20.4

0:42.3

1

13:39.9

6:50

59:38.3

6

31

Paul Esch

24

40

4

3:00.7

30:00

0:55.0

5

39:50.6

21.1

0:39.6

8

15:50.4

7:55

1:00:16.3

7

39

Darrell Guidry

3

42

5

3:08.5

31:20

1:42.3

7

41:03.4

20.5

0:23.5

7

15:49.6

7:55

1:02:07.3

8

50

Danny Leblanc

56

40

10

3:32.0

35:20

1:16.0

6

41:02.0

20.5

0:55.9

14

17:59.0

9:00

1:04:44.9

9

57

Benny Broussard

74

40

12

3:37.1

36:10

0:55.0

13

45:01.6

18.7

1:09.2

4

14:55.2

7:28

1:05:38.1

10

58

Timothy Provost

2

44

18

4:08.2

41:20

1:25.3

9

41:18.0

20.3

1:13.2

11

17:38.0

8:49

1:05:42.7

11

62

Stuart Ourso

28

43

9

3:27.6

34:30

2:24.2

10

43:31.4

19.3

0:34.0

9

16:20.8

8:10

1:06:18.0

12

68

Anthony Keck

12

42

2

2:50.0

28:20

1:47.5

12

43:53.1

19.1

1:12.3

10

17:30.9

8:45

1:07:13.8

13

69

William Behan

100

40

11

3:36.3

36:00

1:27.4

11

43:41.9

19.2

0:46.5

13

17:57.6

8:59

1:07:29.7

14

87

Ralph Calais

98

43

14

3:42.1

37:00

1:42.6

14

45:57.0

18.3

0:53.2

16

18:42.1

9:21

1:10:57.0

15

91

Andrew Gerard Jr

79

40

16

3:56.4

39:20

0:50.2

15

47:24.2

17.7

1:07.7

15

18:22.0

9:11

1:11:40.5

16

108

Michael Casey

114

41

13

3:39.8

36:30

2:20.8

17

54:12.3

15.5

0:40.5

6

15:49.5

7:55

1:16:42.9

17

118

Ritchie Martin

61

41

8

3:21.8

33:30

2:32.8

16

53:05.2

15.8

1:12.0

18

23:15.7

11:38

1:23:27.5

18

120

Roger Blanchard

231

42

17

3:58.4

39:40

1:20.2

18

54:32.4

15.4

0:43.0

19

23:29.0

11:45

1:24:03.0

19

131

Randy Laiche

213

40

20

6:50.6

68:20

2:10.9

19

59:14.0

14.2

0:48.1

17

22:20.9

11:10

1:31:24.5

20

134

Russell Bex

163

44

19

4:42.6

47:00

1:10.0

20

1:07:07.5

12.5

0:50.0

20

27:10.6

13:35

1:41:00.7

 

Men 45 to 49

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

19

Patrick Serret

111

49

7

3:40.2

36:40

0:52.7

2

37:09.0

22.6

1:02.9

2

15:32.4

7:46

58:17.2

2

20

Rick Fitts

67

48

4

3:29.4

34:50

0:40.8

1

36:56.4

22.7

0:35.9

6

16:41.7

8:21

58:24.2

3

34

Bob Bourgeois

178

45

2

3:05.3

30:50

2:02.9

3

41:14.5

20.4

0:30.5

1

14:00.1

7:00

1:00:53.3

4

48

Byron Braun

63

47

1

3:02.9

30:20

0:59.8

7

43:25.3

19.3

0:31.4

5

16:34.7

8:17

1:04:34.1

5

63

Blake Bourgeois

197

45

6

3:33.7

35:30

1:54.2

6

43:15.2

19.4

1:10.5

4

16:31.9

8:16

1:06:25.5

6

67

Tim Gill

234

49

5

3:29.8

34:50

1:33.4

4

42:58.4

19.6

1:26.7

8

17:40.5

8:50

1:07:08.8

7

75

Shawn Johnson

204

47

12

6:17.5

62:50

1:23.5

5

43:04.2

19.5

1:18.1

7

16:48.4

8:24

1:08:51.7

8

76

Brad Colwell

60

48

3

3:09.0

31:30

1:28.2

9

45:20.9

18.5

1:12.5

10

17:44.9

8:52

1:08:55.5

9

81

Tom Vreeland

157

49

9

3:52.9

38:40

1:26.1

10

45:58.6

18.3

0:52.0

9

17:42.9

8:51

1:09:52.5

10

100

Thomas Falgout

141

46

8

3:43.7

37:10

2:19.8

12

52:14.2

16.1

0:54.4

3

16:01.5

8:01

1:15:13.6

11

104

Ricky Castro

230

45

10

4:25.8

44:10

3:53.1

11

49:27.6

17.0

0:34.4

11

18:04.2

9:02

1:16:25.1

12

109

Doug Gremillion

147

49

11

5:07.4

51:10

2:17.0

8

45:19.1

18.5

1:04.6

12

23:17.4

11:39

1:17:05.5

 

Male 50 to 54

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

John Hebert

47

54

2

3:22.0

33:40

0:24.6

1

36:45.0

22.9

0:34.2

1

15:28.1

7:44

56:33.9

2

42

Michael Manuel

228

51

3

3:52.6

38:40

0:27.3

2

41:19.0

20.3

0:20.2

2

16:49.9

8:25

1:02:49.0

3

84

Lynn Kliebert

116

53

1

3:10.1

31:40

1:08.1

4

46:22.6

18.1

1:31.6

3

18:31.4

9:16

1:10:43.8

4

96

Aaron Boudreaux

170

53

4

3:52.7

38:40

1:42.4

3

42:50.8

19.6

1:23.2

5

22:43.1

11:22

1:12:32.2

5

121

Stephen Liles

220

50

7

7:57.2

79:30

2:14.3

7

53:12.1

15.8

1:01.0

4

21:06.9

10:33

1:25:31.5

6

126

James Henry

217

51

5

4:26.3

44:20

2:49.1

6

53:03.3

15.8

1:26.3

6

25:40.1

12:50

1:27:25.1

 

Male 55 to 59

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Lawrence Uter

29

56

2

2:53.5

28:50

0:42.3

2

38:51.1

21.6

0:23.9

1

14:02.0

7:01

56:52.8

2

17

Jerry Richard

49

59

3

3:04.8

30:40

0:54.8

1

38:43.7

21.7

0:21.5

2

15:07.9

7:34

58:12.7

3

65

Kerry Behrens

19

55

1

2:51.2

28:30

1:05.4

3

41:37.5

20.2

0:31.4

4

20:42.8

10:21

1:06:48.3

4

94

Ken McCarron

50

57

7

4:14.6

42:20

2:14.2

4

45:49.4

18.3

0:36.8

3

19:01.2

9:31

1:11:56.2

5

106

Randy Hargroder

235

55

5

3:36.9

36:00

1:15.1

5

49:14.9

17.1

0:37.8

5

21:43.6

10:52

1:16:28.3

6

125

Jerry McNeill

39

58

4

3:08.1

31:20

3:03.2

6

50:57.5

16.5

0:50.0

6

28:56.3

14:28

1:26:55.1

7

130

John Colwell

123

56

6

4:03.1

40:30

1:42.9

7

54:08.0

15.5

0:38.9

7

30:02.5

15:01

1:30:35.4

 

Male 60 to 64

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

16

Timothy Thomas

6

60

1

2:26.4

24:20

0:40.7

1

39:02.9

21.5

0:29.9

1

15:31.5

7:46

58:11.4

2

88

Thomas Miller

118

63

4

4:13.4

42:10

1:38.1

2

47:01.2

17.9

0:43.2

3

17:52.7

8:56

1:11:28.6

3

98

Pat Hugg

227

62

2

4:06.6

41:00

1:56.1

3

50:06.8

16.8

1:29.0

2

16:44.6

8:22

1:14:23.1

4

117

Carmon Moore

106

64

3

4:13.4

42:10

1:30.0

5

55:59.5

15.0

0:33.5

4

19:45.1

9:53

1:22:01.5

5

123

Dean Ford

161

63

5

4:19.9

43:10

1:35.2

4

52:23.4

16.0

1:10.6

5

26:19.3

13:10

1:25:48.4

 

Male 65 to 69

 

Overall*

 

------- 150M SWIM -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

105

Ed Balthrop

108

66

1

3:56.1

39:20

0:40.8

1

45:42.5

18.4

1:17.5

1

24:51.2

12:26

1:16:28.1

2

119

Ronnie Carroum

89

66

2

4:24.3

44:00

2:05.9

2

48:03.4

17.5

2:15.9

2

26:53.0

13:27

1:23:42.5

*Overall place within gender.