2009 RedneckMan Triathlon

Overall Results

April 04, 2009


Results By Robin & Farrel LeBoeuf and Volunteers
 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

Derek Telleson

95

26

23

4:36.3

28:45/M

1

26:35.4

22.6mph

1

11:19.3

5:40/M

42:31.1

2

Nathan Stahl

29

36

6

3:48.2

23:45/M

7

30:32.8

19.7mph

2

12:16.8

6:08/M

46:37.9

3

William Justice

107

43

13

4:09.6

25:56/M

4

29:57.9

20.0mph

6

13:33.5

6:47/M

47:41.1

4

Josh Rubin

39

49

9

4:00.5

25:00/M

8

30:33.6

19.6mph

4

13:21.6

6:41/M

47:55.8

5

Timothy Thomas

25

60

1

3:13.7

20:06/M

5

30:11.3

19.9mph

26

15:12.6

7:36/M

48:37.7

6

Kevin Soignier

35

30

17

4:25.1

27:36/M

6

30:12.1

19.9mph

15

14:33.3

7:17/M

49:10.6

7

Linzie Hebert

28

26

4

3:34.7

22:18/M

10

32:07.9

18.7mph

11

14:03.1

7:02/M

49:45.8

8

Keith Kelley

34

47

12

4:08.4

25:50/M

2

29:29.1

20.4mph

35

16:09.1

8:05/M

49:46.7

9

Patrick Fitts

41

48

38

5:08.1

32:05/M

3

29:38.8

20.2mph

28

15:24.5

7:42/M

50:11.5

10

Patrick Serret

55

49

27

4:50.8

30:13/M

9

31:05.1

19.3mph

13

14:26.6

7:13/M

50:22.6

11

Marie-Claude Belanger-Fitts

36

35

10

4:01.2

25:06/M

13

32:48.4

18.3mph

16

14:44.3

7:22/M

51:34.0

12

Ethan Conques

26

19

7

3:55.9

24:29/M

14

32:48.5

18.3mph

21

15:03.6

7:32/M

51:48.1

13

Robert House

54

39

19

4:28.8

27:55/M

11

32:09.5

18.7mph

27

15:22.0

7:41/M

52:00.4

14

Brian Vajcner

46

31

39

5:09.7

32:11/M

15

33:08.0

18.1mph

9

13:48.9

6:54/M

52:06.7

15

Scott Hodges

37

31

15

4:13.7

26:21/M

12

32:14.3

18.6mph

32

15:48.3

7:54/M

52:16.4

16

James King

27

26

2

3:14.1

20:13/M

22

34:56.3

17.2mph

12

14:08.0

7:04/M

52:18.5

17

Bobby Umstead

32

41

20

4:29.6

28:01/M

17

33:14.7

18.1mph

19

14:50.7

7:25/M

52:35.1

18

Justin John

105

25

18

4:28.3

27:55/M

25

35:26.1

16.9mph

5

13:26.3

6:43/M

53:20.8

19

Horacio D'Agostino

31

28

5

3:44.1

23:20/M

23

34:57.1

17.2mph

20

14:51.2

7:26/M

53:32.5

20

Renee Umstead

33

45

25

4:42.6

29:23/M

18

33:49.1

17.7mph

25

15:12.0

7:36/M

53:43.7

21

Andrew Lemoine

23

15

3

3:26.3

21:28/M

35

37:13.2

16.1mph

3

13:11.7

6:36/M

53:51.3

22

Joshua Galland

104

29

44

5:25.2

33:51/M

19

33:59.5

17.7mph

14

14:26.7

7:13/M

53:51.5

23

Phillip Gremillion

56

16

14

4:10.7

26:03/M

28

36:06.8

16.6mph

8

13:39.8

6:50/M

53:57.4

24

Teresa Coplen

38

50

29

4:52.6

30:25/M

16

33:10.4

18.1mph

34

16:08.9

8:04/M

54:12.0

25

Sarah Stahl

44

28

21

4:30.7

28:08/M

26

35:26.7

16.9mph

18

14:46.9

7:23/M

54:44.4

 
 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

26

Jen Thorpe

57

29

33

5:02.1

31:28/M

24

35:12.0

17.0mph

31

15:42.5

7:51/M

55:56.7

27

Mike McGee

78

47

72

7:33.3

47:11/M

21

34:36.5

17.3mph

10

13:50.3

6:55/M

56:00.2

28

Claudia Thomas

47

56

37

5:08.0

32:05/M

20

34:21.3

17.5mph

43

17:22.7

8:41/M

56:52.1

29

Alton Gros

70

44

43

5:21.5

33:26/M

33

36:47.7

16.3mph

22

15:08.0

7:34/M

57:17.3

30

Cody Fontenot

69

30

30

4:53.0

30:31/M

30

36:23.8

16.5mph

36

16:20.3

8:10/M

57:37.2

31

Greg Fritz

42

20

24

4:39.2

29:04/M

49

39:36.9

15.2mph

7

13:39.0

6:50/M

57:55.2

32

Joseph McCright

65

52

36

5:06.6

31:53/M

36

37:13.8

16.1mph

30

15:40.5

7:50/M

58:01.0

33

Scott Sinclair

52

50

35

5:06.2

31:53/M

34

37:06.8

16.2mph

39

16:47.0

8:24/M

59:00.1

34

John Christian

75

36

31

4:53.8

30:31/M

27

35:29.7

16.9mph

51

18:37.2

9:19/M

59:00.8

35

Angela Sellers

30

42

40

5:14.1

32:43/M

32

36:38.9

16.4mph

44

17:25.3

8:43/M

59:18.4

36

Patrick Gremillion

84

13

34

5:04.1

31:40/M

52

39:51.1

15.1mph

17

14:46.0

7:23/M

59:41.3

37

Christopher Iacobucci

79

24

50

5:43.7

35:44/M

40

38:08.0

15.7mph

33

15:50.1

7:55/M

59:41.9

38

Robert Maxwell

43

37

22

4:33.8

28:26/M

42

38:21.0

15.6mph

42

17:10.4

8:35/M

1:00:05.3

39

Nicholas Potter

100

24

32

4:57.5

30:56/M

44

38:24.2

15.6mph

45

17:31.5

8:46/M

1:00:53.4

40

Kristina Garrigan

66

38

52

5:49.3

36:21/M

37

37:32.7

16.0mph

47

18:06.9

9:03/M

1:01:29.0

41

Doug Gremillion

86

49

66

6:35.0

41:09/M

31

36:27.4

16.5mph

50

18:32.2

9:16/M

1:01:34.8

42

Rusty Baker

59

55

45

5:26.5

33:58/M

47

39:20.9

15.3mph

41

17:03.9

8:32/M

1:01:51.4

43

Marcus MacIp

103

37

61

6:12.5

38:45/M

56

40:44.5

14.7mph

23

15:09.1

7:35/M

1:02:06.2

44

Ana Cupples

109

38

67

6:44.8

42:05/M

46

39:04.9

15.4mph

38

16:37.7

8:19/M

1:02:27.5

45

Kirsten Wiederkehr

88

34

70

7:07.4

44:29/M

54

40:09.5

14.9mph

24

15:10.8

7:35/M

1:02:27.8

46

Roland Boudreaux

77

33

54

5:54.6

36:53/M

29

36:10.8

16.6mph

64

20:27.2

10:14/M

1:02:32.7

47

Vernon Meche

64

44

62

6:15.6

39:04/M

39

37:59.6

15.8mph

49

18:23.3

9:12/M

1:02:38.6

48

R. J. Fonseca, Jr.

53

38

47

5:31.4

34:29/M

48

39:21.7

15.2mph

46

17:55.4

8:58/M

1:02:48.5

49

Erin Watson

49

28

11

4:01.5

25:06/M

50

39:39.4

15.1mph

60

19:23.8

9:42/M

1:03:04.8

50

Joe Hinton

71

69

57

6:05.8

38:01/M

41

38:09.2

15.7mph

54

18:55.1

9:28/M

1:03:10.2

 
 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

51

Taylor Cagle

81

43

63

6:17.3

39:16/M

57

41:05.1

14.6mph

37

16:29.5

8:15/M

1:03:52.0

52

Jeff Tanita

108

34

8

3:59.9

24:54/M

58

41:22.4

14.5mph

53

18:37.8

9:19/M

1:04:00.3

53

Joseph Clement III

76

37

49

5:41.0

35:31/M

60

41:35.1

14.4mph

40

16:51.6

8:26/M

1:04:07.8

54

Amie Meche

63

15

46

5:29.1

34:16/M

51

39:47.1

15.1mph

59

19:20.4

9:40/M

1:04:36.7

55

Casey Rollins

68

26

51

5:48.4

36:15/M

66

43:41.9

13.7mph

29

15:37.2

7:49/M

1:05:07.6

56

Albert Hinojosa

85

39

76

8:13.4

51:21/M

43

38:22.1

15.6mph

61

19:23.8

9:42/M

1:05:59.5

57

Amber Laprairie

99

32

53

5:51.8

36:34/M

59

41:31.0

14.5mph

52

18:37.7

9:19/M

1:06:00.7

58

Todd Leleux

62

39

28

4:52.6

30:25/M

62

42:02.0

14.3mph

62

20:09.7

10:05/M

1:07:04.3

59

Cindy MacHa

87

52

60

6:12.2

38:45/M

65

43:08.2

13.9mph

57

19:08.0

9:34/M

1:08:28.5

60

John Turley

74

64

68

6:55.0

43:14/M

55

40:10.7

14.9mph

69

21:29.4

10:45/M

1:08:35.1

61

Keith Lasyone

106

50

75

8:09.5

50:56/M

61

41:51.3

14.3mph

58

19:14.0

9:37/M

1:09:14.9

62

Stewart McFerran

83

51

58

6:09.0

38:26/M

45

38:24.7

15.6mph

77

24:53.8

12:27/M

1:09:27.6

63

Jon Gimber

80

35

41

5:14.4

32:43/M

63

42:18.0

14.2mph

71

22:34.2

11:17/M

1:10:06.7

64

Ronnie Carroum

67

66

56

5:59.2

37:24/M

53

39:58.2

15.0mph

76

24:37.6

12:19/M

1:10:35.1

65

Samantha Meche

60

44

48

5:35.0

34:54/M

64

42:22.4

14.2mph

72

23:01.5

11:31/M

1:10:58.9

66

F. Kathleen Crawford

97

40

64

6:30.7

40:38/M

38

37:42.7

15.9mph

78

26:48.2

13:24/M

1:11:01.6

67

Marcus Fontenot

101

40

71

7:22.0

46:03/M

70

46:24.7

12.9mph

48

18:12.3

9:06/M

1:11:59.1

68

Tina Baker

58

51

55

5:58.6

37:18/M

71

47:06.1

12.7mph

55

19:02.6

9:31/M

1:12:07.4

69

Lonnie Stockwell

94

62

77

8:34.2

53:33/M

69

44:28.5

13.5mph

66

20:30.1

10:15/M

1:13:32.8

70

Jessica Flaherty

98

16

59

6:09.5

38:26/M

72

48:10.6

12.5mph

63

20:24.3

10:12/M

1:14:44.4

71

Randy MacHovec

96

48

73

7:48.3

48:45/M

73

48:20.2

12.4mph

56

19:04.6

9:32/M

1:15:13.2

72

Mario Corzo

73

41

69

7:04.9

44:10/M

67

44:08.6

13.6mph

75

24:30.0

12:15/M

1:15:43.6

73

Robert Flaherty

92

51

26

4:43.2

29:29/M

76

51:09.9

11.7mph

65

20:29.2

10:15/M

1:16:22.4

74

David Matlock

91

54

80

10:23.0

64:54/M

68

44:22.6

13.5mph

70

21:41.5

10:51/M

1:16:27.2

75

Elisabeth Elder

24

58

65

6:34.3

41:03/M

75

50:51.4

11.8mph

68

21:16.5

10:38/M

1:18:42.3

 
 

------- SWIM -------

------- T1/BIKE/T2 -------

------- RUN -------

Total

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

76

Justin Tarver

90

32

79

9:09.6

57:11/M

74

48:27.5

12.4mph

73

23:23.7

11:42/M

1:21:00.9

77

Janine Hopper

40

48

16

4:19.1

26:59/M

79

1:02:08.5

9.66mph

67

20:34.3

10:17/M

1:27:01.9

78

Judith Hunt

82

40

42

5:21.5

33:26/M

78

58:06.8

10.3mph

79

26:59.1

13:30/M

1:30:27.5

79

David Crawford

89

13

78

8:49.2

55:06/M

80

1:03:21.4

9.47mph

74

24:00.8

12:00/M

1:36:11.5

80

Rosalind Stewart

93

36

74

7:54.0

49:23/M

77

57:31.6

10.4mph

80

33:45.6

16:53/M

1:39:11.3