2010 NINTH ANNNUAL GAMES OF ACADIANA TRIATHLON INDIVIDUAL PARTICIPANTS

Age Group Results

August 14, 2010


Race Results: F LeBoeuf (fleboeuf@aol.com)

Men: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99
Women: 0-14 15-19 20-24 25-29 30-34 35-39 40-44 45-49 50-54 55-59 60-64 65-69 70-99

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Marie-Claude Bă©langer

36

1

2:46.1

21:17

1

24:57.0

19.2

3

14:11.3

7:06

41:54.5

2

2

Christina Hubbell

31

3

3:21.5

25:46

3

26:38.1

18.0

1

13:25.8

6:43

43:25.4

3

3

Kelly Rhodes

33

2

2:51.3

21:55

2

26:36.9

18.0

2

14:02.6

7:01

43:31.0

 
Top

Overall Female Masters Winners

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Jinx Campbell

46

1

3:59.2

30:38

1

27:19.9

17.6

1

15:24.1

7:42

46:43.3

 
Top

Overall Female Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

10

Claudia Thomas

56

1

3:57.6

30:23

1

27:29.8

17.5

1

16:31.3

8:16

47:58.8

 
Top

Women 14 and under

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

55

Catherine Oehl

9

1

4:09.0

31:55

1

38:24.6

12.5

1

18:00.7

9:00

1:00:34.5

 
Top

Women 15 to 19

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

27

Allison Hollier

17

1

2:26.4

18:43

5

34:16.7

14.0

4

16:39.7

8:20

53:22.9

2

28

Kristen Hollier

15

2

3:26.4

26:25

4

34:05.6

14.1

3

15:54.4

7:57

53:26.5

3

48

Cory Etheredge

19

7

4:47.0

36:48

6

36:16.3

13.2

2

15:45.7

7:53

56:49.0

4

49

Kelsey Etheredge

19

5

4:30.5

34:37

7

36:44.0

13.1

1

15:40.8

7:50

56:55.4

5

50

Mandy Johnston

19

6

4:46.2

36:40

3

31:51.6

15.1

5

20:40.3

10:20

57:18.1

 
Top

Women 20 to 24

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

66

Jenifer Hurley

23

1

4:15.0

32:42

1

41:10.2

11.7

1

21:21.0

10:41

1:06:46.3

 
Top

Women 25 to 29

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

14

Kay O'Bryan

29

5

4:42.6

36:09

2

28:37.9

16.8

2

16:28.6

8:14

49:49.2

2

21

Samantha Lagarde

28

1

3:33.0

27:18

4

31:20.9

15.3

3

16:54.6

8:27

51:48.6

3

34

Beth Zea

25

7

5:03.5

38:51

3

30:34.6

15.7

5

19:08.1

9:34

54:46.3

4

38

Jamie Schlegel

28

4

4:33.1

35:00

5

31:46.7

15.1

4

19:03.4

9:32

55:23.4

5

56

Noel Bourgeois

25

8

6:33.3

50:23

6

32:49.0

14.6

6

21:44.1

10:52

1:01:06.5

6

57

Carly Myers

28

2

4:04.4

31:17

8

41:31.4

11.6

1

15:31.2

7:46

1:01:07.1

7

63

Courtney Curole

26

3

4:28.4

34:22

7

39:19.7

12.2

7

22:00.1

11:00

1:05:48.2

 
Top

Women 30 to 34

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Mollie Saucier

31

1

3:19.7

25:31

2

28:21.0

16.9

1

15:41.6

7:51

47:22.3

2

12

Jeannie Theriot

31

3

3:28.6

26:40

3

29:46.0

16.1

3

16:27.3

8:14

49:42.0

3

15

Tori Louviere

34

4

3:32.3

27:11

4

29:49.5

16.1

4

16:41.9

8:21

50:03.9

4

23

Claire Bailey

33

6

3:55.3

30:08

7

32:46.2

14.6

2

16:18.0

8:09

52:59.5

5

30

Dolly Calais

32

9

4:13.0

32:26

6

32:15.9

14.9

5

17:03.2

8:32

53:32.1

6

33

Jill Larzelere

31

5

3:38.3

27:57

10

33:42.4

14.2

6

17:24.8

8:42

54:45.5

7

37

Lacie Picou

31

2

3:19.9

25:31

9

33:28.7

14.3

7

18:32.5

9:16

55:21.3

8

39

Tara Baird

34

8

4:02.4

31:02

5

32:00.1

15.0

9

19:24.7

9:42

55:27.3

9

45

Beth Deloach

34

7

3:58.7

30:31

8

33:22.9

14.4

8

18:52.3

9:26

56:14.0

10

59

Nital Parrish

32

 

 

 

13

41:40.2

11.5

10

20:19.9

10:10

1:02:00.1

11

62

Jennifer Goudeau

32

12

6:08.8

47:11

11

35:37.5

13.5

11

23:14.4

11:37

1:05:00.8

12

65

Hilary Dartez

31

11

5:07.3

39:22

12

35:44.8

13.4

12

25:47.2

12:54

1:06:39.4

 
Top

Women 35 to 39

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Jennifer Gross

36

2

3:26.5

26:25

2

27:14.0

17.6

2

13:33.9

6:47

44:14.4

2

5

Michelle Tabary

38

9

3:55.1

30:08

1

26:10.3

18.3

4

16:05.0

8:03

46:10.5

3

6

Amy Leblanc

36

5

3:43.2

28:35

4

29:15.1

16.4

3

13:37.8

6:49

46:36.2

4

7

Monique Hodson

37

12

4:11.6

32:11

3

29:01.2

16.5

1

13:26.6

6:43

46:39.4

5

13

Erin Babin

38

1

3:00.6

23:05

5

29:35.7

16.2

8

17:05.8

8:33

49:42.1

6

16

Sarah Hitchcock

38

4

3:27.7

26:32

7

29:57.7

16.0

7

17:02.0

8:31

50:27.5

7

18

Stacy St Cyr

35

13

4:21.6

33:28

6

29:55.2

16.0

9

17:10.7

8:35

51:27.6

8

31

Sandy Grabert

39

14

4:34.9

35:08

8

31:39.3

15.2

11

18:19.4

9:10

54:33.6

9

32

Aimee Russo-Mounger

37

7

3:47.1

29:06

10

34:03.5

14.1

5

16:45.4

8:23

54:36.1

10

36

Lisa McDaniel

38

8

3:52.6

29:45

11

34:04.1

14.1

10

17:21.1

8:41

55:18.0

11

43

Sherry Marchive

39

10

3:56.6

30:15

12

35:14.7

13.6

6

16:59.1

8:30

56:10.5

12

54

Stacia Andricain

35

11

4:05.8

31:25

9

33:44.4

14.2

12

21:38.2

10:49

59:28.5

13

64

Tiffany McCauley

36

15

4:43.8

36:17

13

35:27.2

13.5

13

26:26.7

13:13

1:06:37.7

 
Top

Women 40 to 44

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

17

Monique Cloutier

44

9

5:08.0

39:29

2

30:40.7

15.7

2

15:34.6

7:47

51:23.3

2

20

Jeanne Vizzi

43

1

3:36.0

27:42

10

33:43.9

14.2

1

14:28.0

7:14

51:47.9

3

24

Leslie Ste Marie

42

11

5:27.3

41:55

1

30:15.3

15.9

3

17:17.3

8:39

53:00.0

4

25

Kim Morvant

40

2

3:53.3

29:52

4

31:37.1

15.2

4

17:36.2

8:48

53:06.6

5

29

Leslie Cleveland

40

5

4:10.2

32:03

3

31:24.4

15.3

5

17:56.5

8:58

53:31.2

6

35

Jodi Bolgiano

44

3

4:00.1

30:46

6

32:06.9

15.0

8

19:05.3

9:33

55:12.3

7

42

Rachel Matherne

44

7

4:20.9

33:20

5

31:50.5

15.1

10

19:57.9

9:59

56:09.4

8

44

Sandra Germany

43

8

4:36.7

35:23

9

32:55.6

14.6

6

18:38.8

9:19

56:11.2

9

47

Michelle Cramer

44

4

4:05.3

31:25

8

32:52.9

14.6

9

19:50.0

9:55

56:48.3

10

53

Melissa Giandelone

40

6

4:15.2

32:42

7

32:40.3

14.7

11

21:35.7

10:48

58:31.3

11

60

Olive Abella

40

12

7:58.4

61:17

11

37:31.5

12.8

7

18:42.9

9:21

1:04:12.9

12

69

Ambior Sidney

40

10

5:23.4

41:25

12

41:59.1

11.4

12

21:41.4

10:51

1:09:03.9

 
Top

Women 45 to 49

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Miriam Hollier

46

3

3:52.8

29:45

1

29:34.1

16.2

1

14:55.9

7:28

48:22.8

2

19

Diane Oehl

47

2

3:05.0

23:43

2

30:31.4

15.7

3

17:52.1

8:56

51:28.6

3

22

Vicky Gehbauer

49

4

3:55.8

30:08

3

32:08.7

14.9

2

16:22.1

8:11

52:26.7

4

41

Janine Hopper

48

1

3:04.6

23:35

6

34:01.6

14.1

5

18:58.5

9:29

56:04.7

5

51

Andrea Harris

47

5

4:13.0

32:26

5

32:59.3

14.6

6

20:19.2

10:10

57:31.6

6

52

Sandy Foret

45

7

4:37.6

35:31

4

32:45.5

14.7

7

20:22.3

10:11

57:45.5

7

58

Ginger Olivier

45

8

6:01.3

46:17

7

36:40.6

13.1

4

18:52.8

9:26

1:01:34.7

8

68

Monique Khamphilavong

47

6

4:33.0

35:00

8

40:58.5

11.7

8

22:26.5

11:13

1:07:58.0

 
Top

Women 50 to 54

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

26

Anita Davis

51

3

5:14.8

40:15

3

31:34.4

15.2

1

16:22.8

8:11

53:12.1

2

40

Sonya Moore

50

2

3:48.8

29:14

2

31:27.4

15.3

3

20:14.6

10:07

55:30.9

3

46

Jamey Hopper

54

1

3:11.2

24:29

4

34:16.7

14.0

2

19:15.5

9:38

56:43.5

4

67

Karen Nicholson

51

4

5:29.1

42:11

5

38:02.5

12.6

4

24:10.3

12:05

1:07:42.1

5

70

Mary Reynaud

54

6

8:28.2

65:08

6

47:49.5

10.0

5

31:25.7

15:43

1:27:43.5

 
Top

Women 55 to 59

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

61

Betty Sarver

56

1

7:22.5

56:40

1

36:07.9

13.3

1

21:01.7

10:31

1:04:32.2

 
Top

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Hunter Hardin

38

3

2:54.6

22:18

1

22:30.3

21.3

1

11:25.0

5:43

36:50.0

2

2

David Suter

36

2

2:50.0

21:48

3

22:39.1

21.2

2

12:05.4

6:03

37:34.6

3

3

Ryan McNeill

23

1

2:31.7

19:22

2

22:34.1

21.3

3

12:32.4

6:16

37:38.3

 
Top

Overall Male Masters Winners

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Chris Brown

40

1

2:46.5

21:17

1

23:16.5

20.6

1

12:16.1

6:08

38:19.2

 
Top

Overall Male Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

13

Lawrence Uter

56

1

2:58.7

22:49

1

24:39.4

19.5

1

12:52.4

6:26

40:30.6

 
Top

Men 14 and under

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

76

Bennett Peltier

14

2

3:14.8

24:52

1

29:31.3

16.3

2

16:36.3

8:18

49:22.5

2

84

John Paul Hardin

11

1

3:12.0

24:37

4

33:21.1

14.4

1

13:53.8

6:57

50:27.1

3

86

Scott Holmes

13

3

3:22.5

25:54

2

30:03.9

16.0

4

17:24.0

8:42

50:50.6

4

116

Reece McDaniel

10

6

4:20.1

33:20

5

33:47.9

14.2

3

16:52.2

8:26

55:00.3

5

134

Jake Benoit

11

5

3:39.1

28:05

3

33:00.6

14.5

7

20:46.8

10:23

57:26.5

6

142

Tristan Williams

12

9

5:27.9

41:55

6

35:29.9

13.5

5

18:40.1

9:20

59:38.0

7

146

Dante' Hebert

13

8

4:28.3

34:22

7

36:23.0

13.2

6

20:46.6

10:23

1:01:38.0

8

155

Dakota Hebert

13

7

4:23.4

33:43

8

40:31.3

11.8

9

23:39.4

11:50

1:08:34.2

9

157

Michel Singler

13

4

3:35.7

27:34

9

44:46.5

10.7

8

22:53.7

11:27

1:11:16.0

 
Top

Men 15 to 19

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Mason Dupre'

19

4

2:49.9

21:40

1

23:43.1

20.2

2

12:24.3

6:12

38:57.4

2

14

Blake Esch

15

5

2:53.7

22:11

2

25:35.2

18.8

1

12:02.9

6:01

40:31.9

3

32

Ryan O'Banion

15

11

3:37.9

27:49

4

26:31.0

18.1

4

13:06.4

6:33

43:15.4

4

33

Jansen Calais

15

7

3:15.9

25:00

5

26:31.9

18.1

5

13:29.1

6:45

43:17.0

5

38

Braeden Eddy

18

6

3:04.9

23:35

7

27:17.8

17.6

6

13:57.4

6:59

44:20.1

6

40

Jonathan Hoffmann

15

2

2:40.6

20:31

8

28:41.4

16.7

3

13:02.5

6:31

44:24.6

7

45

Samuel Holmes

15

8

3:19.6

25:31

3

26:03.5

18.4

9

15:19.6

7:40

44:42.8

8

53

Dylan Hebert

18

10

3:32.2

27:11

6

26:32.0

18.1

10

15:27.5

7:44

45:31.9

9

71

Colten Miller

18

1

2:31.5

19:22

11

32:20.5

14.8

7

14:07.3

7:04

48:59.4

10

99

Andrew David

18

9

3:24.8

26:09

9

30:14.0

15.9

13

18:51.2

9:26

52:30.0

11

111

Trey Williams

15

13

4:24.7

33:51

12

34:08.1

14.1

8

15:15.0

7:38

53:48.0

12

114

Matthew Reid

19

3

2:42.3

20:46

10

31:37.6

15.2

14

20:17.0

10:09

54:37.0

13

135

Samuel Roberts

16

12

3:43.4

28:35

14

38:14.7

12.6

11

15:31.6

7:46

57:29.9

14

140

Aaron Shamp

18

14

4:47.8

36:48

13

34:55.7

13.7

12

18:49.5

9:25

58:33.1

 
Top

Men 20 to 24

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

Thomas Stelly

21

1

2:29.9

19:06

2

25:58.4

18.5

1

13:55.1

6:58

42:23.5

2

31

Phillip Breaux

21

5

2:50.3

21:48

1

24:00.9

20.0

4

16:15.2

8:08

43:06.5

3

39

Brian Theriot

21

4

2:47.4

21:25

3

26:43.1

18.0

2

14:50.8

7:25

44:21.4

4

52

Robert Lynn III

24

2

2:32.0

19:29

4

27:00.8

17.8

3

15:41.8

7:51

45:14.7

5

81

Kent Bergeron Jr.

22

7

3:07.0

23:58

6

29:50.3

16.1

6

17:08.1

8:34

50:05.4

6

98

Ross Jumonville

20

13

3:43.9

28:35

8

31:31.4

15.2

5

16:55.7

8:28

52:11.0

7

107

Jonathan Courtney

24

12

3:41.5

28:20

5

27:03.8

17.7

14

22:38.7

11:19

53:24.1

8

115

Evan Hurley

23

3

2:33.2

19:37

7

30:19.4

15.8

13

22:05.1

11:03

54:57.8

9

117

Kyle Pirtle

23

11

3:28.5

26:40

10

32:51.1

14.6

8

18:43.2

9:22

55:02.9

10

121

Chance Harst

22

10

3:22.8

25:54

9

32:08.2

14.9

9

20:01.8

10:01

55:33.0

11

130

Richard Arcuri

22

8

3:20.9

25:38

11

33:05.6

14.5

12

20:26.4

10:13

56:52.9

12

138

Ory Huval

22

14

4:26.3

34:06

12

33:26.0

14.4

10

20:15.3

10:08

58:07.6

13

151

Casey Stallcup

20

6

3:04.0

23:35

13

39:30.8

12.2

11

20:25.0

10:13

1:02:59.8

14

152

Vicente Paz

22

9

3:22.6

25:54

14

42:38.6

11.3

7

17:37.8

8:49

1:03:39.1

 
Top

Men 25 to 29

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

8

Keith Benoit

26

1

2:57.0

22:42

1

24:43.1

19.4

1

11:48.6

5:54

39:28.9

2

12

Dustin Broussard

29

4

3:07.2

23:58

2

24:56.7

19.3

2

12:24.2

6:12

40:28.3

3

30

Luke Jubran

26

3

3:02.9

23:20

3

26:36.3

18.0

4

13:21.3

6:41

43:00.6

4

36

Jerrett Simon

29

12

4:03.6

31:09

4

26:42.2

18.0

3

13:12.5

6:36

43:58.5

5

66

Kevin Comeaux

28

2

3:02.5

23:20

6

28:17.0

17.0

7

16:44.5

8:22

48:04.0

6

79

Jace Raney

29

11

3:56.7

30:15

9

30:49.6

15.6

5

15:09.6

7:35

49:56.0

7

87

Barousse Michael

26

8

3:46.8

28:58

10

31:42.0

15.1

6

15:34.7

7:47

51:03.7

8

93

Chris Daniels

29

13

4:50.5

37:11

5

27:26.1

17.5

10

19:13.6

9:37

51:30.3

9

97

Brady Landry

29

6

3:35.7

27:34

8

30:44.2

15.6

9

17:31.8

8:46

51:51.8

10

101

Franco Cardinale

27

5

3:16.8

25:08

7

29:45.0

16.1

12

19:40.0

9:50

52:41.9

11

108

Brach Myers

29

10

3:52.4

29:45

11

32:32.8

14.8

8

16:59.1

8:30

53:24.4

12

123

Michael Gallman

25

7

3:40.1

28:12

12

33:01.2

14.5

11

19:20.4

9:40

56:01.8

13

160

Corey Cloninger

29

9

3:51.2

29:37

13

52:38.1

9.12

13

24:17.9

12:09

1:20:47.3

 
Top

Men 30 to 34

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

19

Cody Fontenot

30

11

3:18.4

25:23

2

25:01.5

19.2

1

13:02.9

6:31

41:22.8

2

20

Ian Calais

33

1

2:44.3

21:02

1

24:17.8

19.8

4

14:35.3

7:18

41:37.5

3

37

Richard Wale

31

7

3:06.5

23:51

3

25:38.6

18.7

7

15:16.2

7:38

44:01.4

4

42

Rowdy Gautreau

32

8

3:07.7

23:58

5

26:38.4

18.0

5

14:52.1

7:26

44:38.3

5

44

Brent Benoit

31

5

3:04.9

23:35

4

25:52.4

18.6

8

15:45.2

7:53

44:42.7

6

57

Jason Guidry

31

19

3:40.3

28:12

7

28:20.8

16.9

3

14:32.8

7:16

46:34.0

7

59

Brian Soignier

34

2

2:53.6

22:11

 

 

 

30

43:56.6

21:58

46:50.3

8

68

James Falgout

31

9

3:08.1

24:06

14

29:58.9

16.0

6

15:14.5

7:37

48:21.6

9

70

Jeremy Baker

33

16

3:35.3

27:34

11

29:28.4

16.3

9

15:54.9

7:57

48:58.7

10

73

Jeffrey Gary

30

29

5:37.0

43:12

9

29:05.4

16.5

2

14:17.9

7:09

49:00.4

11

78

Leroy Blanchard

32

13

3:22.3

25:54

6

27:50.7

17.2

21

18:40.5

9:20

49:53.6

12

80

Timothy Bergeron

31

18

3:39.0

28:05

12

29:32.2

16.3

12

16:44.8

8:22

49:56.1

13

83

Joseph Sloane

33

14

3:32.1

27:11

13

29:56.0

16.0

13

16:45.4

8:23

50:13.6

14

85

Anthony Lanclos

31

4

3:00.0

23:05

15

30:30.1

15.7

15

17:12.0

8:36

50:42.2

15

90

Toby Hubbell

31

17

3:37.0

27:49

20

31:13.8

15.4

11

16:28.8

8:14

51:19.7

16

91

John Daigle

32

23

4:13.9

32:26

17

31:02.2

15.5

10

16:05.7

8:03

51:21.9

17

94

Casey Crow

32

15

3:34.2

27:26

10

29:22.6

16.3

23

18:42.5

9:21

51:39.4

18

95

Jonathan Hicks

30

24

4:22.8

33:35

8

28:28.0

16.9

24

18:52.4

9:26

51:43.3

19

96

Mark Lahaye

34

6

3:06.1

23:51

19

31:12.7

15.4

18

17:24.8

8:42

51:43.8

20

100

Garrett St. Germain

30

12

3:19.3

25:31

18

31:08.0

15.4

20

18:08.9

9:04

52:36.4

21

104

Cory Hastings

34

26

4:36.6

35:23

22

31:24.9

15.3

14

17:04.7

8:32

53:06.4

22

105

Ryan Picou

33

10

3:08.3

24:06

16

31:00.6

15.5

25

19:04.5

9:32

53:13.4

23

110

Eric Bascom

30

20

3:47.6

29:06

24

32:37.0

14.7

16

17:20.8

8:40

53:45.5

24

113

Autry Lowry

34

25

4:23.1

33:43

23

32:29.1

14.8

19

17:43.2

8:52

54:35.5

25

127

Seth Richardson

31

3

2:54.3

22:18

27

34:07.9

14.1

26

19:29.9

9:45

56:32.2

26

129

John Christian

30

21

3:56.7

30:15

21

31:16.0

15.4

28

21:27.4

10:44

56:40.2

27

132

Bronson Breaux

32

27

5:01.4

38:35

28

34:47.5

13.8

17

17:21.2

8:41

57:10.2

28

141

Falton Jr. Rivere

31

28

5:16.8

40:31

26

33:29.0

14.3

27

20:35.9

10:18

59:21.7

29

143

Christopher Allen

33

30

5:41.9

43:43

25

32:51.3

14.6

29

22:17.1

11:09

1:00:50.3

30

148

Nick Rezvani

30

22

4:05.6

31:25

29

38:54.1

12.3

22

18:41.4

9:21

1:01:41.3

 
Top

Men 35 to 39

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Kevin Leblanc

35

7

3:10.7

24:22

5

24:12.1

19.8

1

12:00.4

6:00

39:23.3

2

9

Robert Price

35

13

3:23.0

26:02

1

23:25.0

20.5

2

12:53.9

6:27

39:42.0

3

16

Bryan Bourque

38

5

3:08.0

24:06

3

24:05.4

19.9

4

13:22.8

6:41

40:36.3

4

17

John Theriot

35

8

3:11.4

24:29

2

24:03.5

20.0

5

13:27.1

6:44

40:42.1

5

23

Chad Calais

37

12

3:20.8

25:38

4

24:09.9

19.9

8

14:26.2

7:13

41:57.0

6

24

David Leblanc

36

3

3:00.1

23:05

6

24:21.1

19.7

10

14:44.3

7:22

42:05.5

7

26

Mitchell Dronet

36

2

2:56.8

22:34

10

25:51.0

18.6

7

13:51.8

6:56

42:39.7

8

27

Stephen Strojny

35

6

3:08.4

24:06

7

24:56.3

19.3

9

14:38.4

7:19

42:43.1

9

35

Daryl Williams

36

9

3:11.4

24:29

13

26:53.7

17.9

6

13:51.2

6:56

43:56.4

10

47

Brennan Autrey

38

16

3:29.3

26:48

8

25:12.3

19.0

16

16:04.2

8:02

44:45.9

11

48

Stacy Ste Marie

38

22

3:41.4

28:20

11

25:59.3

18.5

13

15:07.1

7:34

44:47.8

12

55

Ryan Foster

37

20

3:36.9

27:42

12

26:12.1

18.3

18

16:07.5

8:04

45:56.6

13

60

Jason Casso

38

18

3:32.9

27:11

14

27:48.2

17.3

14

15:32.1

7:46

46:53.3

14

63

Tahanie Thibodeaux

39

23

3:53.2

29:52

15

27:55.2

17.2

15

15:50.1

7:55

47:38.6

15

67

Chad Aucoin

35

4

3:00.2

23:05

17

29:10.3

16.5

17

16:06.4

8:03

48:17.0

16

74

Stephen Nance

36

19

3:36.4

27:42

18

30:43.0

15.6

11

14:57.4

7:29

49:16.9

17

75

Robert Parrish

38

14

3:27.1

26:32

9

25:29.8

18.8

25

20:23.1

10:12

49:20.1

18

88

Daniel Ruberg

35

1

2:56.4

22:34

25

33:11.6

14.5

12

14:57.6

7:29

51:05.7

19

89

Ryan Cross

37

24

4:01.0

30:54

26

34:13.0

14.0

3

12:55.8

6:28

51:09.9

20

102

James Nicholson

39

10

3:15.7

25:00

19

31:05.1

15.4

22

18:34.4

9:17

52:55.3

21

106

Paul Henagan

38

30

7:23.6

56:48

16

28:30.8

16.8

20

17:24.7

8:42

53:19.1

22

109

Sterling Marchive

36

26

4:36.1

35:23

21

31:34.4

15.2

19

17:16.4

8:38

53:26.9

23

112

Brad Larzelere

39

17

3:31.7

27:03

20

31:30.0

15.2

23

19:00.4

9:30

54:02.2

24

118

Bryan Daigle

39

25

4:05.4

31:25

24

33:07.2

14.5

21

18:03.5

9:02

55:16.2

25

122

Andy Cawyer

38

15

3:28.1

26:40

23

32:38.9

14.7

24

19:51.7

9:56

55:58.7

26

133

Ben Doga

39

21

3:38.9

27:57

22

31:46.1

15.1

26

21:47.6

10:54

57:12.6

27

153

Fred Hall

38

28

5:31.4

42:26

27

35:03.2

13.7

27

25:17.0

12:39

1:05:51.7

28

156

Brandon Taylor

36

27

5:18.4

40:46

28

35:46.4

13.4

28

28:41.1

14:21

1:09:46.0

29

161

Paul Cunningham

36

29

6:26.3

49:29

29

55:37.5

8.63

29

33:52.1

16:56

1:35:56.0

 
Top

Men 40 to 44

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Mark Eldredge

41

1

2:16.2

17:26

1

23:42.9

20.3

3

12:21.1

6:11

38:20.3

2

10

Lynn Lipari

41

4

3:06.0

23:51

2

24:23.2

19.7

2

12:20.9

6:10

39:50.2

3

18

Dwayne Landry

42

3

3:02.7

23:20

3

24:23.7

19.7

8

13:31.6

6:46

40:58.0

4

21

Randy Baggett

41

9

3:27.3

26:32

5

25:39.2

18.7

4

12:40.6

6:20

41:47.2

5

22

Ralph Calais

44

7

3:22.0

25:54

4

24:58.6

19.2

7

13:29.7

6:45

41:50.3

6

29

J C Rawls

44

6

3:12.4

24:37

7

26:31.2

18.1

5

13:12.7

6:36

42:56.4

7

43

Robert Rushford

41

13

3:46.9

28:58

8

27:22.8

17.5

9

13:32.4

6:46

44:42.1

8

49

Beau McDaniel

43

5

3:07.2

23:58

13

28:20.3

16.9

6

13:22.3

6:41

44:49.8

9

54

Paul Esch

41

2

2:59.6

22:57

6

26:12.9

18.3

16

16:43.1

8:22

45:55.7

10

56

Chad Lecompte

43

21

5:44.0

44:06

15

28:41.8

16.7

1

12:00.0

6:00

46:25.8

11

58

Rod Thibodeaux

43

10

3:34.3

27:26

10

28:02.9

17.1

13

15:09.0

7:35

46:46.4

12

61

Jeffery Ourso

42

19

4:30.3

34:37

11

28:05.3

17.1

11

14:26.9

7:13

47:02.5

13

64

Frank Garber

44

17

4:21.7

33:28

9

27:29.6

17.5

15

16:01.9

8:01

47:53.3

14

65

Mitch Stephens

40

11

3:45.3

28:51

12

28:12.6

17.0

14

15:59.4

8:00

47:57.4

15

72

Dewey Thevis

40

18

4:25.1

33:58

17

29:51.0

16.1

12

14:43.2

7:22

48:59.5

16

77

Greg Stephens

42

8

3:26.8

26:25

14

28:26.2

16.9

18

17:42.4

8:51

49:35.5

17

82

Peter Vizzi

43

15

4:07.2

31:40

18

31:52.8

15.1

10

14:11.8

7:06

50:12.0

18

128

Patrick Fewell

43

22

5:49.3

44:45

16

29:05.6

16.5

20

21:40.1

10:50

56:35.1

19

144

Scott Blanchard

44

14

4:04.3

31:17

19

34:14.8

14.0

22

22:33.0

11:17

1:00:52.2

20

147

Van Bush

44

16

4:16.3

32:49

20

39:31.6

12.1

19

17:50.6

8:55

1:01:38.6

21

158

Brett Harris

44

20

5:15.3

40:23

21

46:29.1

10.3

21

22:26.7

11:13

1:14:11.2

22

159

John Miller

44

23

6:18.2

48:28

22

53:00.7

9.06

17

17:30.7

8:45

1:16:49.7

 
Top

Men 45 to 49

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Byron Braun

47

1

2:39.0

20:23

2

24:21.9

19.7

1

13:12.8

6:36

40:13.7

2

15

Trevor Casper

45

2

2:40.6

20:31

1

24:01.3

20.0

2

13:52.2

6:56

40:34.2

3

28

Rick Fitts

48

5

3:39.4

28:05

 

 

 

10

39:13.7

19:37

42:53.1

4

51

Jason Bright

47

6

3:42.3

28:28

3

25:26.0

18.9

3

15:52.9

7:56

45:01.3

5

119

Mitch Martin

47

3

3:21.4

25:46

4

31:03.1

15.5

8

21:05.4

10:33

55:30.0

6

126

Gregory Duplechain

47

8

4:03.2

31:09

5

32:20.2

14.8

6

20:03.2

10:02

56:26.8

7

131

Mark Olivier

49

10

5:07.9

39:22

6

33:04.2

14.5

5

18:44.2

9:22

56:56.4

8

139

Raymond Harst

49

9

4:31.6

34:45

8

33:34.1

14.3

7

20:15.5

10:08

58:21.2

9

145

David Loup

49

7

3:57.2

30:23

7

33:22.6

14.4

9

23:58.1

11:59

1:01:18.0

10

149

Nathan Roberts

48

4

3:32.6

27:11

9

39:48.8

12.1

4

18:30.3

9:15

1:01:51.8

 
Top

Men 50 to 54

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

41

Chuck Bernard

52

2

3:22.7

25:54

3

29:06.1

16.5

1

12:07.1

6:04

44:36.0

2

50

John Hebert

54

4

3:39.0

28:05

1

24:42.4

19.4

3

16:39.1

8:20

45:00.6

3

69

Jeffrey Carpenter

52

3

3:31.2

27:03

2

27:03.2

17.7

4

17:55.0

8:58

48:29.5

4

103

Kenneth Spiller

52

1

3:17.3

25:15

4

34:06.1

14.1

2

15:33.0

7:47

52:56.5

5

154

Kim Reynaud

54

5

6:40.9

51:17

5

39:18.8

12.2

5

22:20.9

11:10

1:08:20.7

 
Top

Men 55 to 59

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

62

Manuel Ocampo

58

2

3:53.2

29:52

2

29:22.6

16.3

1

13:55.5

6:58

47:11.4

2

92

Kerry Behrens

55

1

2:48.1

21:32

1

28:00.7

17.1

4

20:37.2

10:19

51:26.1

3

120

Santiago Caballero

59

3

3:53.6

29:52

3

33:34.9

14.3

3

18:01.8

9:01

55:30.4

4

124

James Lambert

58

4

4:48.9

36:55

5

35:05.0

13.7

2

16:07.8

8:04

56:01.8

5

150

Gary Reynaud

55

5

5:27.1

41:55

4

34:24.7

14.0

5

22:11.7

11:06

1:02:03.6

 
Top

Men 60 to 64

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

34

Timothy Thomas

60

1

2:35.2

19:52

1

25:32.0

18.8

2

15:10.3

7:35

43:17.5

2

46

Jerry Richard

60

2

3:21.1

25:46

2

26:27.1

18.1

1

14:57.0

7:29

44:45.3

3

136

Jim Etheredge

60

3

4:26.5

34:06

4

37:00.8

13.0

3

16:02.7

8:01

57:30.1

4

137

Patrick Leonard

64

4

5:32.6

42:34

3

33:01.8

14.5

4

18:56.5

9:28

57:30.9

 
Top

Male 65 to 69

 

Overall*

 

------- 200 M SWIM -------

------- 8 M BIKE -------

------- 2 M RUN -------

Total

Place

Place

Name

Age

Rnk

Time

Pace

Rnk

Time

Rate

Rnk

Time

Pace

Time

1

125

Carmon Moore

65

1

4:17.1

32:57

1

32:57.0

14.6

1

19:05.1

9:33

56:19.2

*Overall place within gender.