2010 Yam City Triathlon Individual

Age Group Results

August 29, 2010


Race Results: F LeBoeuf (fleboeuf@aol.com)

Overall Female Open Winners

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Eryn Schilling

1266

36

2

2:56.1

29:20

0:40.4

1

35:15.4

23.8

0:46.2

1

15:24.9

7:42

55:03.0

2

2

Marie-Claude Belanger

1086

36

1

2:44.0

27:20

0:41.9

2

39:49.2

21.1

0:39.7

2

15:25.3

7:43

59:20.1

3

3

Skylar Giardina

1221

35

3

4:16.0

42:40

0:54.7

3

42:47.2

19.6

0:48.3

3

16:44.9

8:22

1:05:31.1

 

Overall Female Masters Winners

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

15

Jeanne Vizzi

1148

43

1

3:33.7

35:30

2:34.7

1

47:11.0

17.8

0:30.7

1

15:12.4

7:36

1:09:02.5

 

Overall Female Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

19

Kathy Kliebert

1156

54

1

3:58.7

39:40

1:33.0

1

45:18.3

18.5

1:33.2

1

18:24.3

9:12

1:10:47.5

 

Female 14 and under

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

83

Nicole Bordelon

1044

13

1

4:06.6

41:00

9:00.3

1

1:15:48.3

11.1

1:10.2

1

23:08.6

11:34

1:53:14.0

 

Female 15 to 19

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

33

Elise Breaux

1129

19

1

3:34.0

35:40

1:22.1

1

49:56.3

16.8

0:45.9

1

19:42.1

9:51

1:15:20.4

2

72

Jessica Flaherty

1225

17

2

3:52.2

38:40

2:05.4

2

57:19.9

14.7

1:21.9

2

26:29.8

13:15

1:31:09.2

 

Female 20 to 24

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Jessica Gonzalez-Ponz

1115

24

1

2:58.8

29:40

0:44.7

1

45:55.1

18.3

0:50.8

1

16:11.3

8:06

1:06:40.7

2

11

Brittany Taylor

1084

22

2

3:22.5

33:40

1:02.4

2

46:10.7

18.2

0:42.3

2

16:45.1

8:23

1:08:03.0

3

37

Claire Couvillion

1224

20

3

3:37.3

36:10

1:13.3

3

49:42.1

16.9

0:48.1

4

21:41.8

10:51

1:17:02.6

4

49

Julie Sellers

1242

20

7

4:26.9

44:20

2:18.7

5

55:51.8

15.0

1:54.9

3

17:05.0

8:33

1:21:37.3

5

58

Jennifer Richmond

1118

23

4

3:55.8

39:10

1:31.2

4

55:04.4

15.3

0:59.1

5

24:24.2

12:12

1:25:54.7

6

80

Sarah Mary Toce

1243

20

6

4:15.8

42:30

2:16.9

6

1:13:43.4

11.4

1:15.6

6

24:43.5

12:22

1:46:15.2

7

82

Lauren Hill

1247

23

5

3:57.9

39:30

3:15.2

7

1:15:03.1

11.2

0:27.8

7

30:28.0

15:14

1:53:12.0

 

Female 25 to 29

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Nicole Leblanc

1020

29

11

4:23.5

43:50

0:45.7

2

44:33.8

18.9

0:36.3

3

17:01.6

8:31

1:07:20.9

2

10

Kay Obryan

1267

29

8

4:10.8

41:40

1:03.8

1

44:21.1

18.9

1:02.7

5

17:23.0

8:42

1:08:01.4

3

12

Nicole Fontenot

1143

29

4

3:26.6

34:20

1:03.2

3

45:04.6

18.6

0:57.9

6

17:31.8

8:46

1:08:04.1

4

13

Jesse Basso

1063

29

2

3:02.8

30:20

0:45.6

4

46:28.0

18.1

0:38.1

7

17:32.8

8:46

1:08:27.3

5

18

Marie Saloom

1093

29

3

3:12.9

32:00

1:05.1

6

48:13.6

17.4

0:37.8

4

17:18.0

8:39

1:10:27.4

6

21

Megan Kliebert

1069

26

1

2:49.3

28:10

1:24.3

8

51:03.6

16.5

1:15.7

1

14:38.7

7:19

1:11:11.6

7

24

Janelle Lee

1231

28

10

4:12.1

42:00

1:12.7

7

49:20.7

17.0

0:53.8

2

16:07.3

8:04

1:11:46.6

8

35

Andrea Doucet

1161

25

7

4:05.5

40:50

1:20.8

5

46:45.0

18.0

1:50.6

9

22:35.2

11:18

1:16:37.1

9

45

Catherine Colwell

1198

28

6

3:44.6

37:20

1:23.7

9

53:00.0

15.8

0:45.1

8

21:20.4

10:40

1:20:13.8

10

59

Christy Hebert

1164

29

12

5:02.9

50:20

1:58.5

10

53:45.0

15.6

0:46.0

10

24:30.1

12:15

1:26:02.5

11

67

Carrie Cliburn

1091

25

5

3:38.8

36:20

1:48.1

11

56:05.4

15.0

1:06.5

11

27:14.6

13:37

1:29:53.4

12

84

Elizabeth Smith

1232

26

9

4:11.1

41:50

5:36.8

12

1:12:21.8

11.6

0:54.9

12

32:36.9

16:18

1:55:41.5

 

Female 30 to 34

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

Jana Taylor

1079

30

5

3:33.6

35:30

0:48.8

1

43:24.2

19.4

0:46.0

6

17:08.4

8:34

1:05:41.0

2

6

Mollie Saucier

1012

31

2

3:11.3

31:50

0:50.8

2

44:36.6

18.8

0:41.3

7

17:31.1

8:46

1:06:51.1

3

8

Whitney Graves

1163

33

4

3:33.3

35:30

2:50.6

4

45:48.1

18.3

0:59.8

1

14:21.4

7:11

1:07:33.2

4

14

Tori Louviere

1158

34

8

3:41.8

36:50

0:54.8

5

46:27.0

18.1

0:52.4

5

16:46.7

8:23

1:08:42.7

5

16

Dolly Calais

1140

32

6

3:33.8

35:30

1:22.8

3

45:43.2

18.4

1:04.9

9

18:14.0

9:07

1:09:58.7

6

17

Jennifer MacHa Hebert

1070

32

1

3:07.5

31:10

1:36.6

9

48:49.1

17.2

0:41.8

4

16:10.0

8:05

1:10:25.0

7

22

Melissa Vidrine

1228

30

14

4:14.0

42:20

2:15.0

8

48:26.0

17.3

1:08.3

2

15:33.6

7:47

1:11:36.9

8

28

Marcia Glass

1152

34

7

3:39.7

36:30

1:16.7

10

51:12.6

16.4

0:51.8

3

16:01.7

8:01

1:13:02.5

9

29

Andrea Pattison

1114

30

9

3:45.6

37:30

2:02.1

6

46:33.3

18.0

0:53.7

12

20:17.9

10:09

1:13:32.6

10

34

Brooke Hebert

1153

30

13

4:13.1

42:10

2:05.0

7

47:25.0

17.7

1:35.4

11

20:08.8

10:04

1:15:27.3

11

51

Sarah Broussard

1185

30

10

4:00.5

40:00

1:40.9

13

55:13.6

15.2

0:41.5

14

21:22.3

10:41

1:22:58.8

12

53

Nicole Stutes

1122

34

12

4:05.8

40:50

2:57.3

12

55:03.0

15.3

3:36.6

8

17:47.6

8:54

1:23:30.3

13

61

Sarah Caldarera

1151

33

11

4:01.8

40:10

1:48.0

16

57:21.2

14.6

1:49.7

13

21:12.4

10:36

1:26:13.1

14

63

Sandy Mudge

1226

32

16

4:32.8

45:20

3:28.6

11

54:43.4

15.4

1:08.5

15

23:11.3

11:36

1:27:04.6

15

69

Sadie Wilks

1178

34

17

4:54.8

49:00

3:21.0

15

56:38.5

14.8

1:36.8

17

23:52.6

11:56

1:30:23.7

16

70

Hillary Bordelon

1128

30

15

4:15.5

42:30

1:58.9

14

56:31.0

14.9

1:25.7

18

26:25.4

13:13

1:30:36.5

17

74

Katherine Daigle

1124

34

18

4:57.8

49:30

1:48.3

17

1:06:19.8

12.7

0:59.3

10

19:04.0

9:32

1:33:09.2

18

79

Catherine Brooks

1088

30

3

3:32.6

35:20

2:12.4

18

1:15:32.4

11.1

1:26.3

16

23:17.1

11:39

1:46:00.8

 

Female 35 to 39

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

9

Jennifer Jeansonne

1077

36

2

3:25.1

34:10

1:11.1

1

42:45.8

19.6

1:00.9

4

19:13.0

9:37

1:07:35.9

2

20

Sarah Hitchcock

1258

39

3

3:35.0

35:50

1:06.1

2

45:19.7

18.5

1:15.3

6

19:41.8

9:51

1:10:57.9

3

26

Phyllis Guedry

1239

39

9

4:51.3

48:30

1:54.1

5

47:38.9

17.6

0:44.5

1

17:02.6

8:31

1:12:11.4

4

31

Elizabeth Breaux

1004

36

6

4:29.2

44:50

2:28.9

4

47:25.0

17.7

1:32.4

2

18:45.3

9:23

1:14:40.8

5

36

Jana Bergeron

1197

37

5

4:13.2

42:10

2:10.9

3

46:40.3

18.0

1:57.2

9

22:01.0

11:01

1:17:02.6

6

40

Sandy Grabert

1186

39

8

4:46.6

47:40

1:04.9

7

51:47.1

16.2

0:59.3

5

19:27.9

9:44

1:18:05.8

7

42

Leslie Bates

1235

36

10

4:57.4

49:30

1:11.7

6

50:32.3

16.6

0:28.3

8

21:29.8

10:45

1:18:39.5

8

55

Sheila Plunkett

1120

39

12

6:28.5

64:40

2:30.4

10

55:41.1

15.1

1:09.3

3

18:57.2

9:29

1:24:46.5

9

56

Michelle McKenzie

1112

39

4

3:41.0

36:50

1:20.1

8

54:22.4

15.5

1:16.9

10

24:39.9

12:20

1:25:20.3

10

64

Elizabeth Leger

1168

39

7

4:43.9

47:10

1:54.6

9

54:44.9

15.3

0:55.3

11

24:46.7

12:23

1:27:05.4

11

71

Melissa Vidrine

1218

39

11

5:01.3

50:10

3:57.0

11

59:50.6

14.0

1:19.9

7

20:51.8

10:26

1:31:00.6

12

81

Pamela Payne

1172

36

1

0:49.4

8:10

1:20.8

12

1:15:06.7

11.2

0:36.9

12

31:29.2

15:45

1:49:23.0

 

Female 40 to 44

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

23

Tina Fontenot

1121

40

6

4:48.6

48:00

1:29.7

2

47:56.0

17.5

0:38.6

1

16:50.6

8:25

1:11:43.5

2

27

Leslie Ste. Marie

1241

42

9

5:02.6

50:20

1:44.2

1

46:12.3

18.2

0:46.1

2

18:33.5

9:17

1:12:18.7

3

46

Toni Cardinal

1074

42

1

3:12.1

32:00

1:22.0

3

52:33.3

16.0

1:13.7

6

21:53.2

10:57

1:20:14.3

4

47

Michelle Musso

1180

44

4

4:06.7

41:00

2:20.0

4

53:10.1

15.8

2:12.0

3

18:36.3

9:18

1:20:25.1

5

50

Nikki Thevis

1181

40

2

4:02.5

40:20

2:47.5

5

53:53.4

15.6

1:02.0

4

21:04.1

10:32

1:22:49.5

6

57

Carla Richards

1237

43

7

4:49.8

48:10

2:10.5

7

56:06.2

15.0

1:05.6

5

21:14.2

10:37

1:25:26.3

7

60

Brytton Eldredge

1019

41

8

4:54.1

49:00

1:49.4

6

54:36.8

15.4

1:22.1

8

23:22.7

11:41

1:26:05.1

8

68

Lila Asnani

1195

43

11

5:24.2

54:00

3:18.2

8

58:07.4

14.5

1:01.8

7

22:23.7

11:12

1:30:15.3

9

76

Kimberly Elsholz

1191

42

10

5:20.1

53:20

1:59.9

10

1:01:26.4

13.7

2:20.1

9

25:44.2

12:52

1:36:50.7

10

77

Betsy Garrety

1245

41

3

4:05.0

40:50

2:12.1

9

59:27.6

14.1

0:47.3

10

30:32.2

15:16

1:37:04.2

 

Female 45 to 49

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

25

Monique Cloutier

1220

45

5

4:40.2

46:40

1:29.5

2

47:52.0

17.5

0:50.8

1

17:02.7

8:31

1:11:55.2

2

32

Allyson Thibodeaux

1256

46

8

5:11.1

51:50

1:52.4

1

47:01.6

17.9

1:42.0

3

19:09.6

9:35

1:14:56.7

3

39

Andrea Harris

1204

47

4

4:18.4

43:00

1:06.6

3

50:25.3

16.7

0:54.2

4

21:16.8

10:38

1:18:01.3

4

43

Kelley Lambert

1108

45

2

3:34.6

35:40

1:42.1

6

54:14.5

15.5

0:40.7

2

18:51.3

9:26

1:19:03.2

5

48

Janine Hopper

1048

49

1

3:27.4

34:30

1:47.8

4

52:21.5

16.0

0:57.4

6

21:51.6

10:56

1:20:25.7

6

54

Bobbi Jo Guerin

1203

45

9

5:24.4

54:00

1:22.9

5

53:47.8

15.6

1:50.1

5

21:49.6

10:55

1:24:14.8

7

65

Ann Smith

1216

48

7

4:56.7

49:20

2:34.2

9

58:41.2

14.3

0:56.1

7

22:04.9

11:02

1:29:13.1

8

66

Angel Hebert

1192

48

6

4:51.2

48:30

1:28.4

7

54:38.9

15.4

1:03.8

8

27:15.0

13:38

1:29:17.3

9

78

Lori Willard

1251

49

3

3:39.7

36:30

1:29.4

8

56:15.5

14.9

3:21.3

9

36:33.0

18:17

1:41:18.9

 

Female 50 to 54

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

30

Anita Davis

1160

52

4

4:44.7

47:20

2:30.4

1

47:46.2

17.6

1:39.2

1

17:48.8

8:54

1:14:29.3

2

38

Sonya Moore

1259

50

2

4:00.2

40:00

1:08.4

2

49:49.7

16.9

0:59.0

4

21:23.3

10:42

1:17:20.6

3

41

Cindy MacHa

1209

53

3

4:44.1

47:20

1:53.1

3

50:04.7

16.8

1:00.6

3

20:24.4

10:12

1:18:06.9

4

62

Betina Breaux

1189

50

1

3:57.5

39:30

2:11.8

4

1:00:37.3

13.9

0:50.3

2

18:41.3

9:21

1:26:18.2

 

Female 55 to 59

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

52

Gloria Cornelius

1236

55

3

6:18.0

63:00

1:00.6

1

49:26.7

17.0

1:09.6

1

25:19.5

12:40

1:23:14.4

2

73

Jan Scram

1257

55

1

3:54.6

39:00

1:59.8

3

59:36.2

14.1

0:56.3

2

25:40.1

12:50

1:32:07.0

3

75

Elizabeth Diaz

1199

55

2

5:03.2

50:30

2:30.9

2

58:07.3

14.5

1:13.6

3

26:43.5

13:22

1:33:38.5

 

Female 60 to 64

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

44

Ann Pollinque

1214

60

1

5:25.3

54:10

1:41.7

1

52:18.5

16.1

0:53.2

1

19:31.4

9:46

1:19:50.1

 

Overall Male Open Winners

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

1

Kevin Cart

1003

41

3

2:34.3

25:40

0:41.0

1

32:36.6

25.8

0:38.6

2

12:03.6

6:02

48:34.1

2

2

Luke Gehbauer

1014

29

1

2:27.6

24:30

0:32.7

2

33:39.4

25.0

0:29.9

3

12:21.6

6:11

49:31.2

3

3

Ryan McNeill

1028

23

2

2:31.4

25:10

0:42.5

3

35:59.9

23.3

0:30.9

1

10:04.2

5:02

49:48.9

 

Overall Male Masters Winners

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

4

John Deshotel

1006

48

1

2:53.7

28:50

0:38.2

1

34:49.7

24.1

0:34.0

1

12:48.0

6:24

51:43.6

 

Overall Male Grand Masters Winners

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

21

Lawrence Uter

1083

57

1

2:58.3

29:40

0:52.8

1

39:09.4

21.5

0:50.9

1

14:08.4

7:04

57:59.8

 

Male 14 and under

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

82

Brett House

1132

14

3

3:31.2

35:10

0:47.7

1

46:22.0

18.1

0:32.2

3

16:09.3

8:05

1:07:22.4

2

84

Patrick Gremillion

1101

14

1

3:00.0

30:00

1:22.9

2

47:59.5

17.5

0:43.9

1

14:44.7

7:22

1:07:51.0

3

152

Kyle Farmer

1043

13

2

3:25.8

34:10

2:17.1

4

1:02:12.2

13.5

0:35.3

2

15:52.1

7:56

1:24:22.5

4

153

Reece Madaniel

1253

11

4

4:01.6

40:10

2:25.2

3

59:30.7

14.1

0:42.4

4

17:44.7

8:52

1:24:24.6

5

159

Logan Bex

1042

13

5

4:32.4

45:20

1:07.2

5

1:02:30.1

13.4

0:36.4

5

22:57.1

11:29

1:31:43.2

 

Male 15 to 19

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

24

Ryan O'Banion

1137

15

8

3:30.4

35:00

1:04.0

3

41:02.2

20.5

0:48.0

1

12:04.3

6:02

58:28.9

2

31

Aaron Gremillion

1099

19

3

2:45.8

27:30

0:34.5

2

41:00.9

20.5

0:38.8

5

14:43.4

7:22

59:43.4

3

35

Dylan Hebert

1106

18

5

3:02.9

30:20

0:49.2

1

39:15.2

21.4

0:36.1

9

16:37.4

8:19

1:00:20.8

4

58

Trey Schwartzenburg

1008

18

1

2:20.9

23:20

1:41.9

4

44:55.7

18.7

0:28.2

3

13:53.6

6:57

1:03:20.3

5

66

Zachary Tanner

1217

16

6

3:14.6

32:20

1:14.9

6

45:17.8

18.5

1:07.0

4

13:54.9

6:57

1:04:49.2

6

68

Coy Choate

1159

16

10

4:14.2

42:20

1:06.9

10

46:58.7

17.9

0:29.0

2

12:29.2

6:15

1:05:18.0

7

76

Phillip Gremillion

1100

17

4

2:53.4

28:50

1:17.5

7

46:00.9

18.3

0:28.8

6

15:31.8

7:46

1:06:12.4

8

87

Jansen Calais

1068

16

2

2:44.7

27:20

0:52.5

8

46:04.7

18.2

0:43.6

10

17:50.3

8:55

1:08:15.8

9

95

Michael McCarron

1111

19

12

4:32.2

45:20

1:00.7

9

46:58.2

17.9

1:20.9

7

15:41.1

7:51

1:09:33.1

10

97

Andrew David

1080

18

7

3:18.1

33:00

1:20.7

5

44:58.0

18.7

0:39.8

12

19:43.4

9:52

1:10:00.0

11

120

Nicholas Garber

1201

16

13

4:34.1

45:40

2:12.8

11

51:19.1

16.4

0:32.3

8

16:20.5

8:10

1:14:58.8

12

138

Nicholas Lejeune

1208

17

9

3:49.5

38:10

1:48.7

12

53:46.4

15.6

0:51.1

11

19:42.7

9:51

1:19:58.4

13

157

Hagan Calais

1130

15

11

4:18.8

43:00

1:13.0

13

57:41.0

14.6

1:00.3

13

26:33.6

13:17

1:30:46.7

 

Male 20 to 24

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

11

Michael Roseberry

1262

24

6

2:53.9

28:50

0:46.4

4

40:04.6

21.0

0:33.6

1

11:45.3

5:53

56:03.8

2

20

Jonathan Lenahan

1021

21

5

2:53.7

28:50

0:51.7

1

39:02.9

21.5

0:55.4

4

14:13.7

7:07

57:57.4

3

22

Corey Chachere

1046

21

3

2:53.0

28:50

0:57.0

3

39:45.8

21.1

0:27.2

3

14:11.4

7:06

58:14.4

4

26

Jared Sonnier

1055

24

11

3:15.5

32:30

0:47.6

2

39:37.3

21.2

0:52.1

2

14:10.8

7:05

58:43.3

5

53

Patrick Tracy

1097

23

12

3:17.7

32:50

0:53.7

7

43:22.0

19.4

1:12.7

5

14:14.6

7:07

1:03:00.7

6

55

Travis Theriot

1015

20

1

2:25.2

24:10

1:37.2

5

42:32.9

19.7

0:50.7

7

15:38.6

7:49

1:03:04.6

7

62

Brian Theriot

1036

21

4

2:53.1

28:50

0:52.0

6

43:09.9

19.5

0:57.9

9

16:23.4

8:12

1:04:16.3

8

65

Ross Richard

1117

23

2

2:45.0

27:30

0:57.9

8

43:42.0

19.2

0:19.5

10

16:59.5

8:30

1:04:43.9

9

69

Joshua St Germain

1147

24

8

3:05.1

30:50

0:46.4

10

45:22.7

18.5

0:30.9

6

15:35.5

7:48

1:05:20.6

10

94

Corey Chapman

1038

24

7

3:02.8

30:20

1:41.9

11

46:09.1

18.2

0:49.9

12

17:46.1

8:53

1:09:29.8

11

114

Michael Bartlett

1149

23

13

3:39.6

36:30

1:42.2

9

45:01.7

18.7

1:14.9

14

21:40.5

10:50

1:13:18.9

12

121

Carlos Lopez

1249

22

15

4:10.3

41:40

1:43.5

15

52:43.5

15.9

0:38.8

8

15:49.6

7:55

1:15:05.7

13

125

Andrew Perkins

1051

23

10

3:06.6

31:00

2:28.3

14

51:32.8

16.3

0:42.7

11

17:34.6

8:47

1:15:25.0

14

128

Chance Harst

1076

23

9

3:05.7

30:50

1:24.5

12

48:36.8

17.3

1:24.1

15

21:57.6

10:59

1:16:28.7

15

130

Ory Huval

1144

22

14

4:05.5

40:50

1:59.2

13

50:41.5

16.6

1:08.6

13

19:18.7

9:39

1:17:13.5

 

Male 25 to 29

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

15

Julius Caraway

1089

27

4

2:47.2

27:50

0:41.0

3

39:23.8

21.3

0:38.8

1

13:42.7

6:51

57:13.5

2

18

James Breaux

1065

25

3

2:46.0

27:40

1:04.7

2

38:10.3

22.0

0:45.0

3

15:02.0

7:31

57:48.0

3

28

Charles McAdon

1035

28

11

3:30.0

35:00

1:06.7

1

38:09.4

22.0

1:04.9

4

15:09.4

7:35

59:00.4

4

48

Jeff Mizzi

1031

25

2

2:41.6

26:50

0:39.0

5

40:46.8

20.6

0:42.2

7

17:46.1

8:53

1:02:35.7

5

54

Gavin Callais

1005

25

1

2:37.6

26:10

1:09.7

9

43:37.7

19.3

1:05.3

2

14:34.0

7:17

1:03:04.3

6

64

Brent Vest

1263

28

5

2:47.9

27:50

0:36.4

8

43:33.8

19.3

1:08.1

5

16:30.2

8:15

1:04:36.4

7

72

David Faucheaux

1094

27

12

3:41.1

36:50

0:52.9

6

42:35.8

19.7

0:54.9

6

17:29.6

8:45

1:05:34.3

8

83

Jordan Langford

1167

27

7

3:03.2

30:30

1:18.4

10

43:46.5

19.2

1:07.3

8

18:20.9

9:10

1:07:36.3

9

88

Brach Myers

1171

29

10

3:16.3

32:40

1:10.3

7

43:17.9

19.4

1:13.3

10

19:30.4

9:45

1:08:28.2

10

90

Chris Daniels

1047

29

14

4:37.4

46:10

1:22.5

4

40:27.7

20.8

0:59.4

14

21:43.2

10:52

1:09:10.2

11

103

Koby Carrigee

1261

27

6

2:49.7

28:10

1:08.3

11

46:24.9

18.1

1:13.8

9

19:17.9

9:39

1:10:54.6

12

132

Kody Viator

1056

25

9

3:09.2

31:30

2:56.5

12

50:58.4

16.5

1:27.7

11

19:32.2

9:46

1:18:04.0

13

136

Matthew Delaune

1260

29

8

3:03.2

30:30

0:49.7

14

53:44.9

15.6

0:37.3

12

20:28.8

10:14

1:18:43.9

14

139

George Bartlett

1150

26

13

4:02.1

40:20

2:39.8

13

51:42.9

16.2

0:51.2

13

20:46.3

10:23

1:20:02.3

15

161

Mike Babin

1268

28

15

5:37.1

56:10

3:12.9

15

1:00:50.1

13.8

3:37.1

15

26:12.3

13:06

1:39:29.5

 

Male 30 to 34

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

5

Chris Herrington

1025

30

4

2:37.4

26:10

0:35.9

1

36:39.5

22.9

0:38.2

1

12:23.8

6:12

52:54.8

2

16

Cody Fontenot

1075

31

7

3:03.0

30:30

0:48.4

2

38:31.6

21.8

0:35.5

6

14:37.2

7:19

57:35.7

3

25

Sascha Schnur

1125

33

6

2:52.3

28:40

1:19.7

4

39:44.9

21.1

1:16.2

2

13:16.6

6:38

58:29.7

4

32

Scott Hodges

1027

32

9

3:05.9

30:50

1:13.4

3

38:44.6

21.7

0:52.1

12

15:55.6

7:58

59:51.6

5

42

Marcus Dudoit

1200

33

15

3:20.5

33:20

0:38.8

9

42:11.4

19.9

0:37.7

8

14:54.8

7:27

1:01:43.2

6

43

Jerrett Simon

1126

30

23

4:23.5

43:50

0:56.1

7

41:35.6

20.2

1:02.2

3

13:50.8

6:55

1:01:48.2

7

46

Alex Bruno

1017

30

3

2:36.6

26:00

1:02.7

11

42:51.9

19.6

0:50.3

5

14:35.2

7:18

1:01:56.7

8

49

Jason Guidry

1102

31

13

3:17.9

32:50

1:50.5

5

41:04.9

20.5

0:51.5

10

15:36.3

7:48

1:02:41.1

9

52

Kirk Vidrine

1135

31

11

3:12.5

32:00

1:05.6

8

41:57.9

20.0

0:31.3

13

16:12.1

8:06

1:02:59.4

10

59

Brian McBride Jr

1109

31

19

3:38.8

36:20

1:14.2

12

43:20.9

19.4

0:41.0

4

14:26.3

7:13

1:03:21.2

11

60

Scott Higgins

1107

32

10

3:10.9

31:40

1:09.9

6

41:17.9

20.3

0:48.5

17

17:12.5

8:36

1:03:39.7

12

61

Brady Wallner

1024

31

12

3:14.2

32:20

1:57.1

10

42:29.7

19.8

0:52.9

11

15:41.1

7:51

1:04:15.0

13

71

Clayton Basso

1188

33

22

3:59.1

39:50

0:47.3

13

43:31.4

19.3

0:41.2

15

16:34.8

8:17

1:05:33.8

14

73

Rowdy Gautreau

1033

32

8

3:03.5

30:30

0:43.9

19

45:47.9

18.3

0:47.2

9

15:13.1

7:37

1:05:35.6

15

80

Anthony Lanclos

1057

31

5

2:45.4

27:30

1:11.5

15

44:32.5

18.9

0:33.8

20

18:07.8

9:04

1:07:11.0

16

81

Branodon Bellon

1187

33

25

4:48.1

48:00

1:30.8

14

44:06.5

19.0

0:28.9

14

16:26.0

8:13

1:07:20.3

17

85

Timothy Bergeron

1064

31

21

3:54.0

39:00

1:30.9

17

45:22.5

18.5

0:40.8

16

16:42.2

8:21

1:08:10.4

18

98

Jeremy Baker

1196

33

16

3:23.9

33:50

1:18.9

23

46:53.3

17.9

1:10.1

18

17:35.1

8:48

1:10:21.3

19

101

John Daigle

1092

33

20

3:51.0

38:30

1:41.2

18

45:33.3

18.4

0:58.3

22

18:29.6

9:15

1:10:33.4

20

104

Darrel Dartez, Jr.

1254

32

17

3:27.9

34:30

1:02.0

20

45:57.3

18.3

0:58.7

23

19:43.8

9:52

1:11:09.7

21

108

Jason Doucet

1190

34

18

3:37.9

36:10

1:45.0

22

46:53.1

17.9

1:18.6

19

18:07.2

9:04

1:11:41.8

22

112

Kevin Higgins

1207

30

14

3:18.3

33:00

1:48.4

16

45:13.3

18.6

1:08.7

24

21:07.6

10:34

1:12:36.3

23

113

Vincent Shaw

1240

34

24

4:34.5

45:40

0:58.0

26

51:27.5

16.3

1:09.2

7

14:41.2

7:21

1:12:50.4

24

117

Charles Delahoussaye

1009

34

1

2:25.1

24:10

2:03.8

24

47:13.9

17.8

0:34.1

25

21:40.8

10:50

1:13:57.7

25

145

Ian Calais

1072

34

2

2:27.9

24:30

13:21.5

21

46:02.4

18.2

1:12.8

21

18:14.1

9:07

1:21:18.7

26

151

Christopher Allen

1222

34

26

5:05.4

50:50

1:56.5

25

51:18.5

16.4

1:15.9

26

23:45.6

11:53

1:23:21.9

 

Male 35 to 39

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

7

Robert Price

1058

36

10

3:05.4

30:50

0:41.4

1

35:57.2

23.4

0:39.4

2

13:42.1

6:51

54:05.5

2

8

Cullen Talley

1270

38

1

2:30.5

25:00

0:57.9

3

37:30.0

22.4

0:46.3

1

12:46.8

6:23

54:31.5

3

9

Eric Bernard

1264

35

4

2:39.4

26:30

0:37.5

2

36:42.6

22.9

0:39.6

3

14:16.2

7:08

54:55.3

4

14

Chad Calais

1071

38

7

2:59.9

29:50

0:29.6

4

37:34.3

22.4

0:44.2

5

15:20.0

7:40

57:08.0

5

29

Jason Ray

1054

38

2

2:34.0

25:40

1:09.6

5

38:18.7

21.9

0:52.4

12

16:38.8

8:19

59:33.5

6

30

Stephen Strojny

1030

36

5

2:53.3

28:50

1:01.4

6

38:41.9

21.7

1:06.4

8

15:59.5

8:00

59:42.5

7

33

Shawn Kelley

1034

36

3

2:35.7

25:50

0:47.3

9

39:34.1

21.2

0:45.8

11

16:34.7

8:17

1:00:17.6

8

36

William Collins

1039

39

16

3:32.1

35:20

1:08.5

7

39:00.5

21.5

0:59.0

7

15:56.7

7:58

1:00:36.8

9

44

Stacy Ste. Marie

1238

39

11

3:15.2

32:30

1:02.3

8

39:31.4

21.3

1:00.2

13

17:02.6

8:31

1:01:51.7

10

45

Tahanie Thibodeaux

1060

39

14

3:18.9

33:00

0:57.5

10

40:04.5

21.0

1:41.1

6

15:53.4

7:57

1:01:55.4

11

50

Brad Didier

1073

37

9

3:03.3

30:30

0:55.4

11

40:08.4

20.9

0:44.8

16

17:57.9

8:59

1:02:49.8

12

56

Ryan Foster

1098

37

13

3:17.4

32:50

1:06.5

12

40:09.6

20.9

0:57.9

14

17:33.6

8:47

1:03:05.0

13

67

Chad Aucoin

1062

35

6

2:57.1

29:30

0:57.1

14

42:15.8

19.9

1:09.7

15

17:43.7

8:52

1:05:03.4

14

77

Roderick Ardoin

1085

38

12

3:17.3

32:50

2:07.2

15

43:22.8

19.4

1:23.1

9

16:02.5

8:01

1:06:12.9

15

78

Jeff Myers

1127

39

20

4:09.5

41:30

2:01.5

16

43:52.2

19.1

1:33.5

4

15:19.2

7:40

1:06:55.9

16

86

Clifford Corder

1255

39

22

4:47.6

47:50

1:42.2

13

41:39.9

20.2

0:48.0

18

19:15.5

9:38

1:08:13.2

17

89

Craig McCleery

1169

38

15

3:30.3

35:00

1:03.0

18

44:30.3

18.9

0:51.1

17

18:59.8

9:30

1:08:54.5

18

96

Jason Casso

1045

39

17

3:32.9

35:20

1:34.8

17

44:04.1

19.1

1:04.6

19

19:17.2

9:39

1:09:33.6

19

122

Lassen Lejeune

1193

38

8

3:00.9

30:00

2:01.9

19

46:23.0

18.1

0:49.0

22

22:54.2

11:27

1:15:09.0

20

140

Ron Chavis

1142

39

18

3:57.6

39:30

2:07.9

22

53:10.2

15.8

0:40.0

20

20:07.5

10:04

1:20:03.2

21

143

Shay Fontenot

1131

35

19

3:58.3

39:40

1:48.0

21

49:39.1

16.9

1:08.9

24

24:35.3

12:18

1:21:09.6

22

144

Christopher Bienvenu

1087

37

23

4:50.7

48:20

2:58.5

20

48:26.7

17.3

1:24.0

23

23:31.6

11:46

1:21:11.5

23

150

Marcus Manuel

1250

36

25

5:28.4

54:40

3:34.9

23

56:15.1

14.9

1:00.8

10

16:27.9

8:14

1:22:47.1

24

156

Tirk Bouzigard

1230

39

24

4:56.0

49:20

2:59.6

25

57:59.1

14.5

1:07.0

21

22:30.9

11:15

1:29:32.6

25

158

L. Jeff Williams

1219

35

21

4:40.2

46:40

2:32.0

24

56:59.7

14.7

1:15.5

25

25:23.6

12:42

1:30:51.0

 

Male 40 to 44

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

6

Chris Brown

1066

41

2

2:42.6

27:00

0:34.6

1

36:02.1

23.3

0:38.8

2

13:16.0

6:38

53:14.1

2

10

Jason Gossen

1026

42

6

2:59.9

29:50

0:47.6

3

38:02.7

22.1

0:53.8

1

12:35.8

6:18

55:19.8

3

13

Dwayne Landry

1082

42

4

2:57.2

29:30

0:47.5

4

38:17.6

21.9

0:42.7

3

13:38.2

6:49

56:23.2

4

17

Robert House

1050

40

7

3:05.3

30:50

1:01.4

5

38:41.7

21.7

0:45.2

4

14:05.9

7:03

57:39.5

5

19

Kyle McMillin

1145

42

15

3:48.0

38:00

0:39.0

2

37:54.9

22.2

0:23.3

6

15:04.5

7:32

57:49.7

6

23

Bert Lejeune

1061

43

3

2:44.3

27:20

0:59.2

6

38:45.1

21.7

0:44.6

7

15:13.7

7:37

58:26.9

7

51

Michael Dupin

1018

41

5

2:57.5

29:30

1:11.9

9

42:25.9

19.8

0:56.7

8

15:24.9

7:42

1:02:56.9

8

57

Darrell Guidry

1103

43

9

3:20.8

33:20

1:07.9

8

41:36.8

20.2

0:31.8

11

16:38.5

8:19

1:03:15.8

9

75

Sean Landry

1179

40

14

3:46.8

37:40

1:03.5

10

43:07.1

19.5

1:01.2

12

16:57.0

8:29

1:05:55.6

10

79

Danny Leblanc

1078

41

13

3:36.3

36:00

1:17.4

7

40:51.3

20.6

1:33.7

16

19:37.3

9:49

1:06:56.0

11

99

Peter Vizzi

1154

43

18

3:56.6

39:20

3:03.2

16

48:18.1

17.4

0:44.8

5

14:20.5

7:10

1:10:23.2

12

102

Tony Kemp

1166

42

24

4:38.4

46:20

1:44.7

12

44:15.7

19.0

0:42.2

15

19:16.5

9:38

1:10:37.5

13

109

Salvador Lopinto

1010

42

12

3:36.0

36:00

1:29.8

11

43:50.5

19.2

0:53.7

21

22:07.8

11:04

1:11:57.8

14

110

David Gorsich

1265

41

10

3:23.4

33:50

1:23.7

19

49:31.7

17.0

1:29.3

10

16:36.7

8:18

1:12:24.8

15

111

Alberto Hinojosa

1184

40

25

4:52.2

48:40

1:01.1

13

44:52.5

18.7

0:50.6

20

20:53.3

10:27

1:12:29.7

16

119

Paul Stutes

1123

41

16

3:53.7

38:50

2:17.9

17

48:25.9

17.3

0:41.9

14

19:05.2

9:33

1:14:24.6

17

123

Scott Broussard

1223

40

21

4:16.1

42:40

2:21.2

14

47:16.2

17.8

1:27.1

17

19:53.0

9:57

1:15:13.6

18

126

Marcus Fontenot

1096

41

23

4:23.1

43:50

3:29.4

15

47:33.4

17.7

1:25.0

13

19:00.8

9:30

1:15:51.7

19

135

Troy Wingerter

1233

41

11

3:23.9

33:50

2:59.2

18

49:14.7

17.1

2:12.2

18

20:42.5

10:21

1:18:32.5

20

147

Frank Garber

1162

44

17

3:54.6

39:00

9:19.0

20

51:25.2

16.3

1:18.7

9

15:58.0

7:59

1:21:55.5

21

148

Chris Dubuc

1248

43

19

4:01.4

40:10

1:19.8

21

51:34.2

16.3

0:48.1

22

24:32.8

12:16

1:22:16.3

22

149

Dewey Thevis

1182

40

20

4:04.8

40:40

2:31.7

24

53:54.7

15.6

1:15.8

19

20:53.0

10:27

1:22:40.0

23

154

Bryon Garrety

1246

42

22

4:16.5

42:40

3:09.4

22

51:56.6

16.2

1:18.5

23

24:59.8

12:30

1:25:40.8

24

163

Ralph Calais

1067

44

8

3:07.5

31:10

12:54.2

25

57:32.6

14.6

1:06.8

24

26:35.3

13:18

1:41:16.4

 

Men 45 to 49

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

12

Byron Braun

1059

48

1

2:36.3

26:00

0:41.1

2

37:36.3

22.3

0:49.4

3

14:39.6

7:20

56:22.7

2

27

Rick Fitts

1095

49

4

3:24.8

34:00

0:48.4

1

37:17.6

22.5

0:44.4

6

16:41.7

8:21

58:56.9

3

39

Marcus Cranston

1081

45

6

3:31.7

35:10

1:09.5

5

41:44.8

20.1

0:41.7

1

14:01.1

7:01

1:01:08.8

4

40

J C Rawls

1053

45

2

2:56.9

29:20

1:14.7

8

42:33.9

19.7

0:48.2

2

14:05.1

7:03

1:01:38.8

5

41

Timothy Provost

1052

45

5

3:28.7

34:40

1:15.5

3

39:28.1

21.3

0:55.1

5

16:34.2

8:17

1:01:41.6

6

63

James Lonadier

1269

46

3

3:03.5

30:30

1:01.7

6

41:50.7

20.1

0:55.1

7

17:43.9

8:52

1:04:34.9

7

70

Shawn Johnson

1165

48

11

5:27.3

54:30

1:37.6

4

40:45.6

20.6

1:11.1

4

16:19.4

8:10

1:05:21.0

8

91

Duane Vidrine

1227

45

7

3:42.9

37:00

2:05.7

7

42:02.5

20.0

1:48.7

9

19:39.5

9:50

1:09:19.3

9

105

Mitch Martin

1134

47

9

3:48.7

38:00

1:57.6

9

44:08.8

19.0

0:45.1

11

20:44.9

10:22

1:11:25.1

10

116

John Olivier

1022

49

10

4:42.1

47:00

1:47.7

10

47:41.3

17.6

0:57.4

8

18:47.2

9:24

1:13:55.7

11

127

Raymond Harst

1205

49

8

3:46.1

37:40

1:34.3

11

48:12.9

17.4

1:29.1

12

21:16.7

10:38

1:16:19.1

12

155

Ricky Castro

1244

46

12

9:20.1

93:20

3:59.5

12

51:46.0

16.2

1:01.6

10

20:43.3

10:22

1:26:50.5

 

Male 50 to 54

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

34

Martin Richey

1174

50

1

3:12.3

32:00

1:07.9

1

39:07.4

21.5

1:06.7

2

15:45.4

7:53

1:00:19.7

2

47

David Regan

1116

52

6

3:52.1

38:40

1:03.2

2

40:50.7

20.6

1:06.6

1

15:27.2

7:44

1:02:19.8

3

92

Jeffrey Carpenter

1090

52

3

3:20.4

33:20

0:31.1

4

46:02.2

18.2

0:44.9

4

18:46.1

9:23

1:09:24.7

4

106

Doug Gremillion

1202

50

7

4:41.1

46:50

1:49.4

3

43:58.1

19.1

0:52.0

6

20:18.8

10:09

1:11:39.4

5

118

Tim Osborn

1113

52

4

3:21.4

33:30

2:05.6

5

47:54.6

17.5

0:42.5

5

19:55.9

9:58

1:14:00.0

6

133

Lynn Kliebert

1133

54

2

3:19.6

33:10

1:24.5

6

48:34.3

17.3

2:49.5

7

22:08.9

11:04

1:18:16.8

7

134

William Fontenot

1136

53

5

3:39.6

36:30

1:55.9

7

53:22.0

15.7

1:37.0

3

17:51.0

8:56

1:18:25.5

 

Male 55 to 59

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

38

John Hebert

1105

55

5

3:24.2

34:00

0:37.7

1

38:27.2

21.8

0:51.6

3

17:41.6

8:51

1:01:02.3

2

74

Louis Nix

1157

56

8

3:42.4

37:00

1:14.3

3

44:47.6

18.8

0:44.3

1

15:18.4

7:39

1:05:47.0

3

93

Jerry Phillips

1229

56

9

3:54.3

39:00

2:00.0

4

44:58.9

18.7

1:24.2

2

17:11.5

8:36

1:09:28.9

4

100

Randy Hargroder

1104

56

6

3:30.3

35:00

1:12.0

2

44:13.2

19.0

0:54.7

6

20:37.9

10:19

1:10:28.1

5

115

Kerry Behrews

1032

56

1

2:47.0

27:50

0:54.0

5

45:15.3

18.6

0:33.8

9

23:51.8

11:56

1:13:21.9

6

124

Ken McCarron

1110

58

10

4:23.6

43:50

1:51.5

6

47:45.5

17.6

1:32.7

5

19:47.5

9:54

1:15:20.8

7

131

Santiago Caballero

1139

59

3

3:21.1

33:30

2:03.3

9

50:30.1

16.6

1:08.6

7

20:45.6

10:23

1:17:48.7

8

137

Jamey Hopper

1049

55

2

3:14.1

32:20

2:07.1

8

50:11.1

16.7

1:17.4

8

22:08.2

11:04

1:18:57.9

9

142

Denzel Reed

1007

55

4

3:24.2

34:00

1:49.4

7

49:02.3

17.1

1:42.9

10

24:22.5

12:11

1:20:21.3

10

146

Patrick Herrington

1206

59

7

3:38.5

36:20

3:07.1

10

53:07.7

15.8

2:03.0

4

19:39.9

9:50

1:21:36.2

 

Male 60 to 64

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

37

Jerry Richard

1029

60

1

3:08.9

31:20

1:16.0

1

39:47.4

21.1

0:28.7

1

16:04.7

8:02

1:00:45.7

2

107

Thomas Miller

1170

64

2

4:10.5

41:40

2:14.4

2

46:37.7

18.0

0:58.7

2

17:38.5

8:49

1:11:39.8

 

Male 65 to 69

 

Overall*

 

------- 150M Swim -------

T1

------- 14M Bike -------

T2

------- 2M Run -------

Total

Place

Place

Name

Bib No

Age

Rnk

Time

Pace

Time

Rnk

Time

Rate

Time

Rnk

Time

Pace

Time

1

129

Rudy Smith

1175

68

2

4:25.8

44:10

1:54.3

2

51:36.9

16.3

1:39.7

1

17:05.3

8:33

1:16:42.0

2

141

Ronnie Carroum

1141

67

1

4:03.3

40:30

1:47.9

1

47:13.2

17.8

2:19.3

2

24:47.0

12:24

1:20:10.7

3

160

Frank Anselmo

1234

69

4

6:11.6

61:50

3:22.5

3

53:40.7

15.7

2:20.0

4

33:10.7

16:35

1:38:45.5

4

162

Skip Willard

1252

66

3

5:46.1

57:40

3:34.3

4

57:06.1

14.7

2:10.6

3

32:30.9

16:15

1:41:08.0

*Overall place within gender.